CNC Router için 4. Eksen

Keşke motorun bağlı olduğu parça ile tabandaki parça daha kalın olaymış :)
Elimdeki malzemeleri degerlendirdim hem gerek yoktu onların kalın olması makineye fazladan bir ağırlık katardı bu haliyle bile şuanki ağırlığı 48 kg :)

Güzel ama videonun görüntü kalitesi daha çok ilgimi çekti. Keşke kamerasıyla ilgili de bilgi verseymiş.

gopro böyle dar açılı çekmez

videoyu çeken şahıs diyaframı da baya küçültmüş (yani açmış) o yüzden netlik alanı kısalmış. bazen netlik alanı dışında görüntü alınca can sıkıcı olmuşş

+Lens

Headstock.png

Tornalarda kullanılan fener milini (Sieg C2 vb.) yataklayarak 4. eksen yapmak istiyorum. Yukarıdakine yakın ölçülerde, tek parça alü bloktan bir parça işlendiğinde;

* Uygun büyüklükte bir tornaya bağlandığında, tek seferde işlenebilir mi? Sormamın nedeni rulman için gereken faturanın teki arkada, ayna tarafında kalacak. Katerle işlenmesi, çapının ve genişliğinin ölçülmesi sıkıntı yaratabilir. Normal olan parçanın sökülüp tekrar bağlanması mıdır?

* Bu işlem hassas bir CNC routerda yapılabilir mi? Hassas makine de olsa yeterli hassasiyette iş çıkmaz mı?

Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 39885

Tornalarda kullanılan fener milini (Sieg C2 vb.) yataklayarak 4. eksen yapmak istiyorum. Yukarıdakine yakın ölçülerde, tek parça alü bloktan bir parça işlendiğinde;

* Uygun büyüklükte bir tornaya bağlandığında, tek seferde işlenebilir mi? Sormamın nedeni rulman için gereken faturanın teki arkada, ayna tarafında kalacak. Katerle işlenmesi, çapının ve genişliğinin ölçülmesi sıkıntı yaratabilir. Normal olan parçanın sökülüp tekrar bağlanması mıdır?

* Bu işlem hassas bir CNC routerda yapılabilir mi? Hassas makine de olsa yeterli hassasiyette iş çıkmaz mı?
100x90x89mm ölçülerinde bir prizma öyle mi? Bu ölçülerde bir prizma hazır bulunmayacağına göre 100x100x100'lük bir küp ile işe başlamak lazım. Küpün her iki tarafında rulman yatağı olacağı için haliyle aynaya sök tak yapılacak.

Yapılamaz değil ama uğraştırır. Ben olsaydım şöyle yapardım:

Küpün her yüzeyi birbirine mükemmel derecede paralel olduğunu varsayarsak:

Küpü aynaya düzgün taktığımdan emin olmak için tornanın arabasına komparatör bağlardım. Komparatörü küpün her 4 yüzeyini arabayı ileri geri yaparak mükemmel biçimde paralel olana kadar ölçerdim. Bir yüzey paralel değilse paralel hale getirmek için hafifçe tıklatarak düzeltirdim. Tabi bunun için aynayı yarım sıkmak lazım. 4 yüzey de paralel olduktan sonra aynayı tam sıkıp küpün içini oymaya başlardım. Bir tarafını bitirdikten sonra parçayı aynadan söküp diğer tarafını bağlardım. Yalnız bu sefer paralel hale getirmek için komparatörü deliğe tutardım çünkü parçayı daha önce paralel hale getirdim ve bu şekilde içini oydum. Yani delik ve küpün 4 yüzeyi birbirine paralel. Deliği komparatörle salgı kalmayana kadar düzelttikten sonra yine aynayı tam sıkardım ve kalan rulman yuvasını oyardım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri