Cnc Router gövdede çelik seçimi

Ayrıca borwerk gibi bahsettiğiniz makinalarda işlem yaptırma konusunda sıkıntı cıkacaksa tasarımda ne gibi durumlar bu sıkıntıyı cıkarıyor.Ebat olarak buyuk olmadıgında daha dogrusu sıkıntı cıkar mı? olay gövdeyi makinaya sokabilmekten mi geçiyor.

Son düzenleme:
demirin yüzde bilmem kaç karbonlusu falan gerekmez.
yapacağınız makine havacılık sektöründe çalışmayacak ise makine kasasının metalinin yüzde kaç karbon yüzde kaç bilmem ne olması önemli değil ve üstünde durulmaması gereken bir konu..

piyasada bulunan ve hatta kolayca işleyip kaynatabileceğiniz herşey size uygun olanıdır.

genelde plaka sac demir kullanılır kalınlıklarına göre
bazı parçalar aluminyum. kimisi sigma profil...

artık nasıl birşey tasarlayacaksan ona göre düşünüp hangisi kullanılmalı hangisi kolayına gelir ve hatta işlerken sana zorluk çıkarmayacak şeyler seçin.

sonuçta katana kılıcı yapmadığımız için tamagahane üretmeye gerek yok

vibrasyon 2.jpg
vibrasyon 3.jpg
vibrasyon.jpg
tablo.jpg

Küresel grafitli dökme demirlerin kullanım alanını genişleten bir başka sebep ise , çeliğe uygulanan ısıl işlemlere benzer işlemlerle istenilen mekanik özelliklere sahip olabilmesidir. Ayrıca titreşim sönümleme açısından bakılırsa küresel grafitli dökme demirler , çelik döküme göre 2,5 kat daha iyidir. Lamel grafitli dökme demir ise küresel grafitli dökme demirlere göre 1,5 kat daha iyidir.

Kaynaklardan edindiğim bilgiler bu , lamel grafitli olarak bahsi geçen kır dökme demir termik şok altında kolay kırılabilirmiş, küresel grafitli dökme demir birçok makina ve araç motorlarında kullanılmaktaymış.Küresel grafitli dökme demirlerinde çeşitleri var tabi , buna bu başlık altında tekrar değineceğim.

demirin yüzde bilmem kaç karbonlusu falan gerekmez.
yapacağınız makine havacılık sektöründe çalışmayacak ise makine kasasının metalinin yüzde kaç karbon yüzde kaç bilmem ne olması önemli değil ve üstünde durulmaması gereken bir konu..

piyasada bulunan ve hatta kolayca işleyip kaynatabileceğiniz herşey size uygun olanıdır.

genelde plaka sac demir kullanılır kalınlıklarına göre
bazı parçalar aluminyum. kimisi sigma profil...

artık nasıl birşey tasarlayacaksan ona göre düşünüp hangisi kullanılmalı hangisi kolayına gelir ve hatta işlerken sana zorluk çıkarmayacak şeyler seçin.

sonuçta katana kılıcı yapmadığımız için tamagahane üretmeye gerek yok

Çok fazla önemsenmeyebilir gayet tabi ama birşey yaparken bilinçli yapmak var birde

Modlardan ricam başlığı cnc router gövde de metal seçimi olarak değiştirirlerse makbule geçer .

Son düzenleme:
Daha önce de anlatmaya çalıştım, yine sitemimi yazayım buraya.
-Bu iş şöyle hassas iştir, şunu şunu kullanmazsan olmaz, çok iyi hesap, çok fazla para, çok çok çok şey lazım diyerek insanları bu işten soğutmayalım.
-Bu forumda çok bilgili arkadaşlar var ama, kendilerini öyle bi kaptırmışlarki, bu işe yeni başlayacak kişileri bir dövmedikleri kalıyor, kendileri de bunun farkında değil. Sözüm genel, kimseye değil.
-Yeni başlayacak kişiler de haliyle öyle sapkın düşüncelere kapılıyorki, adamın hedefi el arabası yapmaksa, sanki mercedes ayarında birşey yapabilecekmiş, sanki böyle bir imkanı varmış da tecrübesi yokmuş gibi başlıklar açıyor.

Gelelim asıl konuya;

Bugün bir çok kurumsal firma, sizin kafa patlattığınız kadar düşünmüyor bu işi. Adam alıyor hurda sacı, büküp büküp kutu profil haline getiriyor ve cncsinin X köprüsünde, Y şaşesinde kullanıyor. Gerçekten de böyle. Kalkıp 6 metrelik makinanın çerçevesini borwerke sokmakla uğraşmıyor bile.

Herşeyi birbirine kaynatıyor, atılmış yamulmuş kimsenin umrunda değil, olmamalı da bu şartlarda zaten.
En son hareket aksamını, (linear ray, arabalar, vidalı mil, kremayer vs vs) montajlıyor bu çarpık sistemin üzerine, ustalıkla beraber bu çarpıklığa dikkat ederek ince ayar yapıyor olduğu kadar.
Sonuçta makina rahat hareket ediyor mu?
Ediyor. Bir plazmada, bir mdf işleyen routerda 0.01 hassasiyet gerekmiyor.
Çünkü kullanılan kızaklardaki, arabalardaki hata zaten minimum > 0.02
Kaldıki daha bunun üzerine backlash vs vs var.

İsim vermeceyeceğim ama, Türkiyede yerli bir cnc plazma üreticisi var, Türkiyedeki pazarın %95ine hakim, yurtdışına da satıyor. Bu güne kadar 10bin adetin üzerinde ve birtanesinin bedeli şuan minimum 200bin tl olan makinalarını (En özelliksiz hali) satmışlar/satıyorlar. 10bin makina satmışlar inanabiliyor musunuz?

Ve yukarda söylediğim imalat şekli bizzat kendilerine ait. Hatta daha kötü, Linear kızak araba vs bile kullanmıyorlar =).

O yüzden, kafayı fazla yormayın. 5 Eksen Mori Seiki hassasiyetinde makinalar yapmayacaksanız.

Son düzenleme:
Ve yukarda söylediğim imalat şekli bizzat kendilerine ait. Hatta daha kötü, Linear kızak araba vs bile kullanmıyorlar =).
Ama plazma, lazer, su jeti gibi makineler, 2d oldukları için bu makinelerde Z hassasiyeti olmaz ki. Tabla 1mm bükük bile olsa X ve Y düzgün olduğu taktirde düzgün iş yapabilirler.

O arkadaslar zaten plazma unitelerini ve z (Torch H) yukseklik okuma sistemlerini hazir aliyorlar. Plazmada Z onemli. Makinalari da pek parlak kesim yapamiyor. Ama mekanik modeli basit ve pratik. O kadar bile is cikartmasi basarili. Kaliteli Alman makinalari ile kiyas kabul etmez. 200.000e makine sattiklarini bilmiyordum. Ne ka ekmek o ka kofte.

Tabi dogrudur tekrar soyluyorum ben sadece bunu yazarken bilinçlenmek adına yazmaya calıstım , gerek kalmayabilir sizde bunun altını çizerek belirtmeniz güzel ama kendin yapacaksan aynı fiyata hatta belki daha ucuza dokum demir yaptırmak varken neden alalalade secim yapılsınki.Yani tabi insanlar en ucuz yontemlerle gitsin istediğini alsın hedeflediği olsun yada olmasın benim burda yapmaya calistiğim sadece bilgi vermek ( gerci basta bilgi almaktı) insanlara nekadar mantıklı gelir secimleri ne olur artık kendileri karar verirler.Sizlerin dediğinize gore soylemek istersem fiyat aynı yada daha makul olduktan sonra herhangibişey secmek yerine bilincli secim yapmak (en azından) ben dogru olanı yaptım diyebilmektir.Amacım insanların kafasını bulandırmak degil , baska dokme demir celik vs .. illaki oluyordur fakat bazı kişilerin kıstasları farklıdır ,tıpkı epoksi granitten govde yapmaya calişanlarda olduğu gibi.

Son düzenleme:
Bana uygun olan değil , METAL işleme yapılacaksa vibrasyon u jijitliği sağlayacak metaryal yelpazesi nedir.Forumlarda ve bazı burdaki başlıklarda yazılar var demir dökümdür ,çelik konstrüksiyondur iyide çelik ise çeliğinde bir sürü çeşidi var.

"önemli olan size uygun materyal nedir onu siz belirleyeceksiniz" demişsiniz.Belki hala sizi anlamakta zorlanmış olabilirim .
Yani bırakalım işlenebilme kolaylığını felanda sizin dediğiniz gibi ben de o şekilde size sorayım.

Metal işleme yapılacaksa maddi yönde sıkıntı yoksa ve parçaları işletebiliyorsak seçilecek metaryal ne olmalıdır, yelpaze çok mu geniş ?

Bunu bir demir çelik dökümcü ye felan mı sormam gerekiyor.

Ayrıca;

Bu arada çok önemli birşey daha yeni öğrendim , düzleme işlemi yapılmış parçalar gönyeli şekilde kaynak yapıldıktan sonra nasıl çarpılacak onu pek anlayamadım ,kaynak işleminden sonra ısıtılınca mı bozuluyor.

Kaynak işleminden sonra rayların olacağı yerlerin düzlemek için traşlanması olayını hiç anlayamadım.Gönyeyi siz nasıl alıyorsunuz? Gönyeli dengeli şekilde kaynak yapılamaz mı yada bunu mu demek istediniz? tam ayrıntılı sebebini anlatabilirseniz daha iyi bilgi edinmiş olucam.

@mashadow arkadaşımız sizin tasarımlarınızı ağarlık merkezinni dikkate aldığınız dengeli tasarımlar olduğunu bahsetti.kompleks,moment,yük stressleri hesaplamak için hangi program yada programları kullanıyorsunuz yada ustalığın vermiş olduğu tecrube ile mi kabataslak tasarım yapıyorsunuz?
Dokum govde en iyisidir 3 gg 70 dokum den yaparbilirsen super sonuc elde edersin icerigindeki paslanmaz karisim sayasinde cok dayanikli ve kesinlikle esneme yapmaz kirilma da olmaz ancak her paeca icin ahsap model yaptirman lazim ki buda oldukca maliyetli olur ancak ahsap modellerden 10 taneye yakin makine yapabilirsin bide not eklelim buyuk cnc rin hepsinin govdesi dokumdur kizaklar kutu kizakdir

Tabi dogrudur tekrar soyluyorum ben sadece bunu yazarken bilinçlenmek adına yazmaya calıstım , gerek kalmayabilir sizde bunun altını çizerek belirtmeniz güzel ama kendin yapacaksan aynı fiyata hatta belki daha ucuza dokum demir yaptırmak varken neden alalalade secim yapılsınki.Yani tabi insanlar en ucuz yontemlerle gitsin istediğini alsın hedeflediği olsun yada olmasın benim burda yapmaya calistiğim sadece bilgi vermek ( gerci basta bilgi almaktı) insanlara nekadar mantıklı gelir secimleri ne olur artık kendileri karar verirler.Sizlerin dediğinize gore soylemek istersem fiyat aynı yada daha makul olduktan sonra herhangibişey secmek yerine bilincli secim yapmak (en azından) ben dogru olanı yaptım diyebilmektir.Amacım insanların kafasını bulandırmak degil , baska dokme demir celik vs .. illaki oluyordur fakat bazı kişilerin kıstasları farklıdır ,tıpkı epoksi granitten govde yapmaya calişanlarda olduğu gibi.

bu forumda cnc yapan kimse dökme demir kalıpla epoksi betonla falan uğraşmıyor.
bu şekilde yapan da yok.

ben de bu yüzden çok fazla takılmayın bu konulara demek istiyorum.
sayfalarca bu konuyu tartışmaya gerek yok yani

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri