CNC metal işlemek için gerekli şase ve motor seçimi?

horsel

Üye
Herkese merhaba. Plastik enjeksiyon makinesine klişe yazı yazdırıyoruz ve bunu bulunduğumuz ilde sadece 1 yer en hassas ve güzel biçimde yapabiliyor. Tek bir klişeye 250 tl istiyorlar. Ben bu cnc metal kesme işleme makinasını kafaya koydum. Şimdi gelebildiğim noktayı ve en sonda da gelemediğim noktayı açıklayayım siz tecrübeli abilere. boyutlar 80x60x15 cm
Vidalı mil 1605 hwin (somunuda hwinn + somun gövdesi)
spindle 2.2 kw 18000 rpm ve hesaplamama göre dönen bıçağın uyguladığı kuvvet 400 newton civarı metali kesmek için kopma dayanımını rahatlıkla aşıyor.
lineer ray: 25mm hwinn
araba:25mm dar hwinn
step motor: 4,5 nm soyo
sürücü:M542
karar veremedim tür olarak ama LPT li bir control card almayı düşünüyorum
Bunlar ulaşabildiğim noktalar hesaplmalarda bu motor ölçüleri yeterli.
gelemediğim yerler şase konusu... forumda 1 aydır tüm başlıklara baktığım da biri etli profil biri sigma demiş. tabla olarak pik döküm diyende var aliminyum tablayı önerende. benim buradaki amacım 30x15x2 cm lik çelik plakaya klişe yazmak. seri üretim yapmayacağım hız çok çok önemli değil kendi üretimimi yapacağım sadece. şase konusunda malzeme konusunda tecrübeler nelerdir. istediğim hassasiyet 0.02mm bunuda belirteyim. şimdiden herkese teşekkürler.

Hoşgeldiniz meslektaş im umarım erken vakit beni geçersiniz de sizin konunuzdan da faydalanabilirim tek tavsiye verebileceğim vidalı mil uzun vadede kullanılabilmesi için 2005 lere çıkarmanız gerek olduğu keyifle bitirin inş

Hoşgeldiniz meslektaş im umarım erken vakit beni geçersiniz de sizin konunuzdan da faydalanabilirim tek tavsiye verebileceğim vidalı mil uzun vadede kullanılabilmesi için 2005 lere çıkarmanız gerek olduğu keyifle bitirin inş
teşekkür ederim. Bugün pik dökümcüye gidecem konuşacam yaptıracam. Başladığımda buradan paylaşmaya başlayacam.

Çelik için çelik şase gerekir. Alüminyumla olmaz. Bir de, çelik malzeme için o bahsettiğin spindle uygun değil. Onlar daha çok plastik ve ahşap malzeme için. Metal olarak alüminyum keser ama o kadar. Çelik kesmek için senin yüksek hıza değil düşük hızda torka ihtiyacın var.

Ben hiç sevmem ama sabit köprülü bir makine işini görür. Şunun gibi:

tool.jpg

hayırlısı olsun , yapılan işin örneği var mı?

Çelik için çelik şase gerekir. Alüminyumla olmaz. Bir de, çelik malzeme için o bahsettiğin spindle uygun değil. Onlar daha çok plastik ve ahşap malzeme için. Metal olarak alüminyum keser ama o kadar. Çelik kesmek için senin yüksek hıza değil düşük hızda torka ihtiyacın var.

Ben hiç sevmem ama sabit köprülü bir makine işini görür. Şunun gibi:

tool.jpg
Spindle motorlarda torkunu göstermiyorlar. Benim T.W=P formülünde 18000 rpm i radius/sn ye çevirince 18000 son hızda ki tork 1.2 N.m oluyor oradan pensin ucundaki kuvvette 400 çıkıyor. Eğer spindle devri azaltılıp yada direk kw arttırılırsa tork yükseliyor. Spindle çalışma rpm hareketi ayarlanabilir mi daha küçük hareketlere elektronik olarak ?

Kardeşim bende şimdi yapmayı düşünüyorum araştırıyorum yeni yeni. Eski tip kalıpçı freze motorlarına bakarsak (tabi bunlar hala üretiliyor sıfırları cıkıyor 2017 modelleri var. yani tam otamatik cnc tipler işleme merkezleri değil) üzerlerinde 3.7 hp (3.7 kw) motorları var en düşük. Aynı zamanda 3000 d/d veya 4800 d/d olanı var. Bunlar metal işleme kalıpcı frezeleri. Benide düşündüren bu oldu şimdi. Spindle motorların 3.7 kw olanını bulamadm ben cok arastırdım en yükseği 2.2 kw. İşlemez değil işler diye düşünüyorum fakat ya işlemzse diye aklıma geliyor ve cesaret edip alamıyorum. Neden spindle motor düşünüyoruz ikimiz de 5kw dc motor felan düşünmüyoruz. Ben dc motor almaya karar verdim şimdi ama onunda cnc sürücü kartı vs..si rahatca bulabilirmiyim bilmiyorum. Spindle motor sürücüleri ile dc motor sürücüleri birbirine uyuyor mu? Bilginiz varmı

0.02 çok iddialı bir rakam. O hassasiyette çalışması için makinanın son derece rijit olması lazım ve hiçbir tarafında en ufak boşluk olmaması lazım. Ağır, döküm bir makina olmalı ve bu makinanın eksenlerini hareket ettirebilecek güçte motorlar kullanmalısınız.

Rijit makina deyince kastedilen şu: diyelim 0.5mm matkabı bağladınız makinaya ve sonra da Z eksenini alçaltıp matkap ucunu tabla üzerinde bulunan bir iş parçasına çok az daldırdınız. Sonra motoru kapattınız ve var gücünüzle makinanın spindle aksamına tekme attınız. Eğer matkap kırılmazsa o sistemin eksenlerinde neredeyse hiç titreşim yoktur ve hassas çalışmaya müsaittir. Ama siz daha elle yumruk atınca matkap gidiyorsa o makinayla bırakın 0.02 yi, 0.5 hassasiyet bile alınmaz.

Kardeşim bende şimdi yapmayı düşünüyorum araştırıyorum yeni yeni. Eski tip kalıpçı freze motorlarına bakarsak (tabi bunlar hala üretiliyor sıfırları cıkıyor 2017 modelleri var. yani tam otamatik cnc tipler işleme merkezleri değil) üzerlerinde 3.7 hp (3.7 kw) motorları var en düşük. Aynı zamanda 3000 d/d veya 4800 d/d olanı var. Bunlar metal işleme kalıpcı frezeleri.

Kalıpçı frezeleri, manuel frezeler sınıfının en iyi makinaları. Bende 10x50 inçlik manuel üniversal kalıpçı frezesi var. Bununla 0.1mm matkap takıp PCB de deldim, 120mm tarama kafası takıp çelikte yüzey düzeltim. CNC'ye de dönüştürülebilirler ama uğraştırır.

Aslında size Tormach gibi bir makina lazım. Bu amerika'da çok ünlü ve fiyatı da çok uygun bir CNC freze. Türkiye'ye ithal ediliyor mu bilmiyorum ama, bir youtube'da falan bakın burada satın alınamıyorsa bile hassas bir CNC frezenin nasıl olması gerektiği konusunda fikir verir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aynen aynı zamanda ağır bi makine olmalı ki malzemeyi işlerken yerinden oynamasın sonra bakarsın 0.5mm hatadan 2-3 mm hataya cıkmıssın.
Ben araştırmaya devam ederken 2.2 kw spindle motorun metalleri işlediğini öğrendim dc den vazgeçtim spindle alıyorum. Aynı zamanda 220 volt 3.7 kw civarı dc motor hayatta yok.

Aynen aynı zamanda ağır bi makine olmalı ki malzemeyi işlerken yerinden oynamasın sonra bakarsın 0.5mm hatadan 2-3 mm hataya cıkmıssın.
Ben araştırmaya devam ederken 2.2 kw spindle motorun metalleri işlediğini öğrendim dc den vazgeçtim spindle alıyorum. Aynı zamanda 220 volt 3.7 kw civarı dc motor hayatta yok.
Makina govdesini pik 3 g 70 yapin tekmede atin matkap yine kirilmaz tek sart ti var dokumu 1 sene dagin basinna atin yagmur camur kar gunese mahruz kalcak bak nasil makine oluyor