cj1m ile servo sürmek

ahmetbecit

Üye
cj1m ile servo sürmek için puls2 komutu kullanılıyor ama enim istediğim plc den gönderdiğim puls bilgisini servonunda geri bana bildirmesi yani ben 500 git dersem servo 500 gittim diye bana cevap gönderirmi

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Servo sürücülerin alarm pinleri oluyor genelde. Bunu takip edebilirsin. Alarm olmadığı sürece servo istediğin yere gitmiş demektir.

Bir baska secenek, enkoder bilgilerini senin de alıp degerlendirmen. Bunun için de bircok servo sürücüde bulunan enkoder çıkışlarını kullanabilirsin. Servo sürücü, motor üzerindelki enkoderdan gelen bilgileri, bu çıkışlar sayesinde aynen dışarıya gönderir, gerekirse sen bu bilgileri değerlendirip birşeyler yaparsın.

ne marka servo kullanıyorsun bilmiyorum ama servomotorunda bir encoder var sanırım.bu encoder bilgisi servosürücüne feedback olarak alıyorsan encoder sinayinin kopyasını cpu 21 in veya 22 veya 23 ikinci encoder girişine alabilirsin.veya sürücün seri haberleşme yapıyorsa "position error" bilgisini seri haberleşmeden plc ye alabilirisin.o da olmadı servomotor ile ne çeviriyorsan çevirdiğin noktaya 2. bir encoder kullanarak puls karşılaştırma yapabilirisin.şimdilik aklıma gelenler bunlar

kolaygelsin

herkese teşekür ederim ilgilerinden dolayı..
omron servo motor kullanıyorum SGDH 50 DE OY servo sürücünün encoder çıkış uçlarını kullanarak emrah arkadşımızın dediği gibi bir deneyeceğm. bunun içinde karşılaştırma yazmam lazım galiba herkese tekrar teşekür ederim

Ayrıca Omron Servo'larda "position completed" (hareketimi bitirdim) çıkışı da bulunuyor, bu çıkışı, PLC'nin dijital girişine bağlayıp bir sonraki adıma geçmek için kullanabilirsin...

arkadaşlar benim bi sorum olacak omron cj1m kulanıcısıyım servo konusunda bi sorum olucak 075 omrom smart step kulaanıyoruz pals ile sürülüyo servo 1 turda kaç pals gonderiyo omron 075 sevo

Smart serisi servolar üzerinde dip swichler mevcuttur... dip swichler ile servonun bir turunun kaç puls olacağını ayarlabilirsin... Default değeri 1000 puls tir.

arkadaşlar. ben henüz başladım endüstriyel otomasyon'a. elimde
1) omron cj1m plc
2) omron R7D-AP02H smartstep sürücü
3) omron R7M-A40030 servo motor
var. tüm bağlantıları yaptım. plcye sürmek için programı yükledim (sped fonksiyonu) ancak sürücü üzerinde charge lambası yanıyor ve power lambası yanmıyor. doğal olarakda motor da tık yok. problem ne acaba?

Merhaba Ahmetbecit bey, SGDH sürücü üzerinde PLC nize geribesleme alabileceğiniz puls çıkışları mevcut.Yanlız puls çıkışıyla ilgili Pn201 parametresinede bakmanız gerekiyor (puls çıkışını etkileyen bir parametre-PG divider), sürücünün puls çıkışından okuduğunuz değeri PLC nin içinde karşılaştırabilirsiniz. veya sürücü üzerinden ,arkadaşların dediği gibi pozisyon tamamlandı bilgiside alabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri