Cihazlarda Elektrik Kacagi

elenktron

Üye
Herkese iyi forumlar.

Evde kullandigim hemen her cihaz dokundugum an carpiyor. (Bulasik makinasi. Ocak. Muzik sistemi. Firin vs.)

Fislerini tek tek cikartarak sorunlu bir cihaz varsa tespit etmeye calistim ancak bir sonuç alamadim.

Ayni islemi kontrol kalemi ile tekrar deneyecegim. Toprak hatti olmadığından faz notr degisimi bile belki sorunu cozer diye dusunuyorum.

Yapabilecegim baska bir kontrol var midir?

Tesekkurler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrikle ilgili tadilat oldu mu? Evde sıfırlama varsa ters bağlantı yapıldıysa nötr ile faz yer değiştirdiği için çarpılıyorsunuzdur. Başka ihtimal topraklama zayıflamış veya bağlantı yerinden kopmuş cihazlardaki kaçaklarda eklenmiş çarpılma meydana gelmiştir.

Kontrol edecegim
Topraklama yok ancak herhangi bir prizdeki sifirlama boyle bir seye neden olur mu bilmiyorum

Sıfırlama varsa faz nötr yer değiştirilmişse prizdeki topraklamaya nötr yerine faz gider. Anladın?
Bu yoksa diğer sebebi söyledim zaten.

bu sıfırlama yapan tesisatçılar hapse atılsın artık ya. bu nasıl bir dangalaklıktır?
adam gidiyor alete sıfırlama yapıyor. sen fişi çevirince de hem elektrik harcıyor hem seni çarpıyor. böylelerini elektrikçi diye çağıranlarda da suç var ya neyse!

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri