CFC Programlama Dili

SELAM

bende hep lad stl fbd yapısıyla pogramlama öğrenmeye çalıştım okulda öle öğrettiler çünkü.ancak staj yaptıgım yerde cfc yapsının kullanıyolar.peki bu cfc yapısıyla ilgili turkçe kaynak varmı acaba ?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
cfc kullanabilmeniz için siemensin kütüphanesi yetmediğinde scl dili ile program yapmayı bilmeniz gerekir cfc dili abb nin dcs mantıgına karşılk gelen pcs tabanlı yazılım dır pcs de dcs in siemensteki karşılıgıdır kağıt ve büyük kimya tesislerınde ABB nin dcs programı kullanıldıgından siemens bunu geliştirmiştir... eyvallah

Ben CFC dili ile codesys platformunda karşılaştım ve komple CFC ile proje ürettim.Kısaca madde madde yazarsam
-Ekranda cok basit ve cok geniş bir programı görme avantajı sağlıyor.
-Arıza bulmak cok basitleşiyor.
-Tamamen kutu mantığına dayalı olduğu için projeyi yapandan hariç başkasıda çok rahat anlıyabiliyor.
-Eksi olarak matematiksel işlem yapabiliyor ama ben ST(SCL) FB oluşturub öyle kullandım.Yoksa matematiksel işlemler gereksiz bir çok kutucuk doğurabiliyor.

cfc iyi kullanabilmeniz için daha doğrusu iyi program yazabilmeniz için scl yazılımıda bilmeniz gerekmektedir yeni özel bir program yapmak istediğinizde scl yazılımını kullanıp cfc kütüphanesinden bunu cağırmaniz gerekecektir 10 yıldır kullanıyorum

cfc hakkında detaylı bilgi aramaktayım siemens sitelerindekiler baktım acaba aramızda birkaç temel işlemlerde örnek yazabilcek ve kısa bir açıklama hazırlayabilecek arkadaş varmı?olursa çok güzel olur.

cfc proses otomasyonunda daha pratik gibi duruyor fakat makina otomasyonuna benim görüşüm ladder daha uygun. makina otomasyonunda cfc kullanıpta ladderden iyi olduğunu düşünenler varsa bize ışık tutarlarsa sevinirim

cfc de şöyle bir problem var. software de ufak bir değişiklik yapıp programı yükledimde cpu yu stopa geçiriyor. sanki hardware yüklüyormuş gibi resetliyor aleti. buna bir çözüm varmı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selam,

birçok arkadaş CFC' yi kullandığını yazmış ama kimse en ufak bir örnek bile eklememiş. Bilen arkadaşlar mümkünse kısa bir örnek verirse buradan daha açıklayıcı bilgilere ulaşmış olacağız.

eğer scl kısmında yazdıgın programı değiştirmiş isen tekrar cfc içinde fb yi çagırdığında değişiklik olduğunu söyleyecektir sana buda change only yapmana izin vermez dolayısıyla plc stop start olur

Arkadaşlar Basit bir başlangış yaprak cfc nin nasıl yazıldıgını gösteren bir prg parcasını derlryip plc yükleme şekline kadar resimli yada görüntülü anlatabilecek arkadaş var mı bu konuyu bilen arkadaşlardan rica etsem

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri