Capasitör sigortalarinin patlamasi

ug teknik

Üye
merhaba arkadaşlar, bakımlarını yaptığımız bir otelde 500 kvar lık bir kompanzasyon panosu mevcut.Son 6 aydır anlam veremediğim şekilde kondanstör sigortalari devreyi açmakda.Biçakli tip olan sigortalar değişimden 1 hafta sonra atmakda,Kondanstörler şişmekde.20 Kvar 'lık bir kondanstörün 180 amp. biçakli sigortayi attirmasina şahit olunca sorunun benim teknik donanınımla çözülemiyeceğini anladim.180 amper biçakli sigortayi tamamen test amaci ile kullandim.
Basit bir araştirma yaparak sorunun harmoniklerden kaynaklana bileceğini öğrendim.Harmonikten anlamıyorsan nasıl kompanzasyon panosu yapıyorsun diyen üstatlar olacaktır ama kompanzasyon işine son bir yilda başladim ve büyük bir hevesle yapıyorum.Kendimi geliştire bildiğim kanısındayım mantığını bilmesemde atölye ortaminda onlarca kompanzasyon panosu işlediğim için yatkınlığım vardı.Firça yememek için yeterli açiklamayi yaptim sanirim yaşim 22.

Zamanı olan arkadaşlardan yukarıdaki bahsettiğim sorunun nedeni ve çözüm yolu hakkında bilgiler almak o bilgileri geliştimek istiyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Harmonik ölçümü ve uygun filtre seçimi için profesyonel destek almanızı tavsiye ederim. Sistemin belirli bir süre analizörle takibi ve sonuçların detaylı irdelenmesi gerekir. Harmoniklerin oluşturduğu rezonanslar son derece tehlikelidir.

Sn.ug teknik,panodaki kompanzasyon rölesinde harmonik ölçme özelliği varsa buradaki akım harmoniği bilgilerini bizimle paylaş.Rölede böyle bir özellik yok ise röleyi bu özelliği olan bir röle ile değiştirmek düşünülebilir.Gayemiz şu ki harmoniğin varlığı ve dereceleri ispatlansın.İspatlandığında ne olacak dersen;harmonikle mücadeleye başlayacaksın.Öncelikle bazı aspirin tedavileri,sabit filtreli veya aktif filtreli kompanzasyon sistemi diye bir yol görünüyor.İşte bütün mesele harmonik varmı yokmu varsa dereceleri,neden ve ne zaman rahatsızlık vermeye başladı,asıl kaynağı nedir.İyi bir analiz yaparsan aspirin tedavileri yöntemleriyle işi belki halledebilirsin.Yoksa filtre olayları oldukça pahalı ve zahmetli eee hadi sana kolay gelsin...

Amatörce müdahale edilemeyecek kadar detaylı bir konudur. Rezonans frekansı sistemdeki baskın harmonikler dikkate alınarak seçilmelidir. Rezonans frekansının yanlış seçilmesi durumunda sistem sorunu çözmeyecek, harmonik rezonans olasılığını da ortadan kaldırmayacaktır.
Geniş spektrumlu bir harmonik durumu varsa pasif filtre dahi yeterli gelmeyebilir. Kaldı ki pasif filtre kurulumunun bir çok detayı vardır, başta tüm kondansatörleriniz daha üst gerilimde kondansatörlerle değişmesi gerekecektir.
Profesyonel destek şart diyorum tercih sizin.

Yok illada ben çözeceğim dersen analizörü bağla sonuçları paylaş uzun uzun anlatımlarda bulunup detaylara inelim.

Sn.ug teknik,panodaki kompanzasyon rölesinde harmonik ölçme özelliği varsa buradaki akım harmoniği bilgilerini bizimle paylaş.Rölede böyle bir özellik yok ise röleyi bu özelliği olan bir röle ile değiştirmek düşünülebilir.Gayemiz şu ki harmoniğin varlığı ve dereceleri ispatlansın.İspatlandığında ne olacak dersen;harmonikle mücadeleye başlayacaksın.Öncelikle bazı aspirin tedavileri,sabit filtreli veya aktif filtreli kompanzasyon sistemi diye bir yol görünüyor.İşte bütün mesele harmonik varmı yokmu varsa dereceleri,neden ve ne zaman rahatsızlık vermeye başladı,asıl kaynağı nedir.İyi bir analiz yaparsan aspirin tedavileri yöntemleriyle işi belki halledebilirsin.Yoksa filtre olayları oldukça pahalı ve zahmetli eee hadi sana kolay gelsin...
RG3-12CS bulunmakda, harmonik filtrelere ve şönt reaktörlere yabanci değilim.Tabiki sadece montajina :( ölçüm işleriyle aram iyidir ama hiç harmonik ölçüm yapmadim.Sorunu pofesyonel yardim alarak aşmam gerekecekse bile en azindan sorunu kendim tespit etmek isiyorum.

Amatörce müdahale edilemeyecek kadar detaylı bir konudur. Rezonans frekansı sistemdeki baskın harmonikler dikkate alınarak seçilmelidir. Rezonans frekansının yanlış seçilmesi durumunda sistem sorunu çözmeyecek, harmonik rezonans olasılığını da ortadan kaldırmayacaktır.
Geniş spektrumlu bir harmonik durumu varsa pasif filtre dahi yeterli gelmeyebilir. Kaldı ki pasif filtre kurulumunun bir çok detayı vardır, başta tüm kondansatörleriniz daha üst gerilimde kondansatörlerle değişmesi gerekecektir.
Profesyonel destek şart diyorum tercih sizin.

Yok illada ben çözeceğim dersen analizörü bağla sonuçları paylaş uzun uzun anlatımlarda bulunup detaylara inelim.
Analizörü temin edebilir ve değerleri sizinle paylaşa bilirim.Ölçüm şeklinde en ufak bir fikrim yok yarin analizör alip sonuçlari size göstere bilirim. En azindan nedir nasil ölçüşür konusunda fikir sahibi olabilmek için forumu araştirmaya başladim.ilginize teşşekür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri