CAD programında problem devre çizimi yardım lütfen!

Devrede bir başlatma ve bir durdurma butonu kullanılacaktır. Başlatma butonuna 1. basışta 1. motor çalışacak, 2. basışta 1. motor duracak 2. motor çalışacaktır.Başlatma butonuna her basıldığında motorlar sıra ile çalışacaktır. Durdurma butonuna basıldığında o anda çalışmakta olan motor da duracaktır. İstenilen şartları sağlayan devreyi kurarak çalıştırınız.(Lütfen yardım edin.CAD programında çizmeniz tercihimdir.Şimdiden teşekkürler.)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sen bunu pano uzerınde yapmaya calısırsan ımkansız gıbı fakar bır darbe rolesı veyada kıllı role ıle ısını halledebılırsın ben senın ıcın bır denerım cızmeyı cok problem cıkacaga benzemıyor :D

Devrenin çizimini kursta hoca verdi.Cevap verdiğin için çok sağol abi istersen devrenin resmini gönderebilirim.

kompleks mazemelere gerek yok devre kontaktör ve rölelerle yapılabilir arkadaşlar mantığını anlamak için tek butonla start stop devrelerine bakabilirsiniz ikinci motor için ilave bir röle ve stop içinde bir nc buton iş görecektir

bu devreyi bende merak ettim.bilen arkadaş varsa lütfen çizip koyabilirmi???? EKTS çizimide olabilir

Devrede bir başlatma ve bir durdurma butonu kullanılacaktır. Başlatma butonuna 1. basışta 1. motor çalışacak, 2. basışta 1. motor duracak 2. motor çalışacaktır.Başlatma butonuna her basıldığında motorlar sıra ile çalışacaktır. Durdurma butonuna basıldığında o anda çalışmakta olan motor da duracaktır. İstenilen şartları sağlayan devreyi kurarak çalıştırınız.(Lütfen yardım edin.CAD programında çizmeniz tercihimdir.Şimdiden teşekkürler.)

Ekli dosyalar

• fdsfdsgfsdfs.jpg
    fdsfdsgfsdfs.jpg
    29.5 KB · Görüntüleme: 27

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular