Buzdolabı Sigorta Attırıyor?

İkinci el bir buzdolabı aldım arkadaşlar ama fişe taktıktan 6-7 saat sonra sigortayı attırdı (apartmanın içindeki sigortadan)
Daha sonra sabah okula giderken sigortayı kaldırdım akşam geldiğimde yine sigorta atmıştı ama buzdolabının içi soğuktu. Muhtemelen yine 6-7 saat çalışıp attı sigorta.

Şimdi ben elektrik işlerinden hiç anlamam. Sorun buzdolabında mı olabilir yoksa elektrik tesisatında mı?

Ben her durumda elektrikçi mi çağırmalıyım yoksa sorun buzdolabındaysa bir tamirci mi çağırmalıyım?
Sorun ve çözümü hakkında fikriniz var mı?

(Aynı prizde daha önce farklı bir buzdolabı vardı onda böyle bir problem yoktu)

Öncelikle elektrik tesisatını kontrol etmelisiniz. Atan sigorta dairenin içerisinde mi? İçerisinde ise dolabın takılı olduğu prizin ki mi? Eğer o ise dolabı başka prizde deneyin, yine attırıyorsa dolabın motorunda röleden olma olasılığı vardır.Motor çalışırken lambayı yak eyer çalışınca elektriklerde düşme titreme vb.gibi oluyorsa motorda sorun olması mümkündür. Birde takılı olan prizi kontrol etmelisiniz gevşeklik vardır kablo yanması olasıdır.

Merhaba.Öncelikle buzdolabı tam fişe takılı iken mi sigortanız atıyor,buzdolabı fişi çekili iken bu olmuyor mu onu tam olarak tespit etmelisiniz.Mutfaktaki ıslak yüzeylerden sıyrılmış kablo bağlantıları veya topraklı prize gerisinden periyodik gelen bir nem,ıslaklık da K.A.K.R ve sigortanın birlikte atmasına sebep olabilir.Buzdolabı kullanımı dışında atmalar yine oluyorsa tesisatta gözden kaçan ve göze görünemeyen bazı kaçaklar yüzündendir bu olay.

Ama buzdolabı fişe takılı iken,yani kesin olarak çalışma esnasında bu oluyorsa (çalışma sırasında yardımcı sargı-ana sargıdan röleyle tam çıkma sırasındaki gibi),röle bağlantılarının toprak kablosuyla,metal gövde ile istenmeyen buluşması,temasından da bu söylediğiniz atma durumu olabilir.Buzdolabının motor-kompresör (hermetik) yapısı dışında kalan tüm dış elektriki kablo bağlantılarını araştırmanız da lazımdır.

Elektrik bilginiz çok azsa bu sorunu halledebilmek için yetkili bir elektrikçiyi çağırmanız da gerekebilir,bu buzdolabı bağlantıları konusunda.Ev içindeki normalden farklı olan bağlantılardaki nem,ıslaklık konusunda veya istenmeyen priz ve priz dışındaki göze çarpan ek kablo bağlantıları (Buvat dışında) konusunda bir kontrol kalemi kullanıp iyice araştırarak istenmeyen bir kaçak konusunda bu noktaları rahatça da sınayabilmelisiniz.Kolay gelsin.

Öncelikle değerli cevaplarınız için çok çok teşekkür ederim, böylesi bir platformda insanların problemlerine hiçbir karşılık beklemeden çözüm bulmaya çalışmanız gerçekten takdiri hak ediyor.
Açıkçası dediğim gibi röle vs. Gibi terimleri anlamıyorum. Ancak dün iki şey yaptım,

1) fişi tersten taktım prize
2) Buzdolabı duvara çok yakındı, onu biraz daha açığa aldım.

Bu iki şeyi yaptıktan sonra hiç sigorta atmadı.
Önceden 7-8 saatte bir atıyordu şimdi yaklaşık 30-35 saat oldu hiç sigorta atmadı.
Acaba sizin engin ve teknik tavsiyelerinizden ziyade, böylesi basit bir işlemle sorunu çözmüş olabilir miyim? Yani demek istediğim, sorun acaba bu ikisinden biri olabilir miydi? Yoksa şuana kadar sigortayı attırmamış olması tesadüf müdür, ilerleyen saatlerde yine sigorta atacak mıdır?

Ben cevaplarınız için tekrar teşekkür ediyorum

Sorun buzdolabınızın elektrik bağlantısında gibi görünüyor.Fişi ters taktım düzeldi diyorsun.En azından şimdilik.Fişi eskisi gibi takıp elinizde kontrolkalemi var ise buz dolabının şasesine (boyasız kısımlar)değdirip ışığı yanıyor mu yanmıyor mu diye kontrol edin.Sonra tekrar ters takarsınız.Buz dolabında ciddi bir kaçak olup size zarar verebilir.Kaçak akım rölesi taktırıp buzdolabı tamircisini çağırın.

Elektrikten azda olsa anlıyorsanız prizin orta kısmında alt üst şekilde iki tırnak metal kısım var. Onlara bak elektrik var mı? sanırım prizde topraklama yok veya ters bağlanmıştır. Dolabın fişi sonradan takılmış olabilir; dolabın kablosunda üç renk 1. sarıyeşil 2.mavi 3. sıyah veyakahverengidir. Fişte de üç bağlantı şekli vardır. 1. sarıyeşili fişin orta tırnaklara gelecek şekilde bağlayın dığerleri biri sağ dığeri sola bağlayın.

Hocam şaşe dediğiniz kısım neresidir tam olarak? gövdesi mi? Yoksa buzdolabının arkasındaki bir yer mi tam olarak tarif etmeniz mümkün mü?
Sorun buzdolabınızın elektrik bağlantısında gibi görünüyor.Fişi ters taktım düzeldi diyorsun.En azından şimdilik.Fişi eskisi gibi takıp elinizde kontrolkalemi var ise buz dolabının şasesine (boyasız kısımlar)değdirip ışığı yanıyor mu yanmıyor mu diye kontrol edin.Sonra tekrar ters takarsınız.Buz dolabında ciddi bir kaçak olup size zarar verebilir.Kaçak akım rölesi taktırıp buzdolabı tamircisini çağırın.

Öncelikle değerli cevaplarınız için çok çok teşekkür ederim, böylesi bir platformda insanların problemlerine hiçbir karşılık beklemeden çözüm bulmaya çalışmanız gerçekten takdiri hak ediyor.
Açıkçası dediğim gibi röle vs. Gibi terimleri anlamıyorum. Ancak dün iki şey yaptım,

1) fişi tersten taktım prize
2) Buzdolabı duvara çok yakındı, onu biraz daha açığa aldım.

Bu iki şeyi yaptıktan sonra hiç sigorta atmadı.
Önceden 7-8 saatte bir atıyordu şimdi yaklaşık 30-35 saat oldu hiç sigorta atmadı.
Acaba sizin engin ve teknik tavsiyelerinizden ziyade, böylesi basit bir işlemle sorunu çözmüş olabilir miyim? Yani demek istediğim, sorun acaba bu ikisinden biri olabilir miydi? Yoksa şuana kadar sigortayı attırmamış olması tesadüf müdür, ilerleyen saatlerde yine sigorta atacak mıdır?

Ben cevaplarınız için tekrar teşekkür ediyorum

1- Fişi ters takmanızla şase (Gövdeye) motor tarafından olan olası bir kaçağı şimdilik (Diğer türlü takmanızda eski atma durumu,şaseye değen faz kaçağı yine devam ediyorsa) bertaraf etmiş de oldunuz,ama iç sorun devam ediyorsa bu geçici bir çözümdür.
2-Buzdolabının hareketiyle gövdeye bir şekilde motor yol alırken (Ana sargıdan tam çıkarken) değen veya tam temasta olan açık bir kablo çıplak ucu tam devreden çıkabilmiştir,atmaması bu yüzden de olmuş olabilir.

Bu yüzden öncelikle buzdolabı fiş bağlantısını (Topraklı prizde bağlantı sorunu da hiç yoksa eğer) gözden geçirmeniz çok iyi olur.Multimetre ile bunu tam teyit edebilirisiniz.Buzdolabının metal iletken bir yerine değdireceğiniz prob ölçün ucunun diğerini topraklı fişin ortasında parlak,metalik tırnağı olan yerine değdirdiğinizde sesli omaj ölçümünde buzzer ötüyorsa fişteki bu toprak bağlantısı doğrudur.Faz veya nötr ucunun fişin sağ veya solunda tam olması ise bu durumda hiç önemli değildir.Kolay gelsin.

Hocam şaşe dediğiniz kısım neresidir tam olarak? gövdesi mi? Yoksa buzdolabının arkasındaki bir yer mi tam olarak tarif etmeniz mümkün mü?
kak rolesi olmadığı anlaşılıyor. gövdeye kaçak var. topraklamanız yok veya yetersiz. ters çevirdiğinizde gövdeye nötr temas ediyor o yüzden atmadı role olsaydı her iki durumdada atardı. fişi prizden çekin ve bir elektrikçi çağırın.30 ma role ve topraklamanıza baksın siz müdahale etmeyin derim.elektriğin şakası olmaz.slm.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri