Bu komutların anlamı nedir?

usueslue

Üye
merhaba arkadaşlar,

fatek plc de uğraşırken karşıma 2 terim çıktı.Cv=current value, Pv=present value bunların arasındaki fark ve kullanım yerleri neredir?

Yardımlarınız için teşekkürler....

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
valla be hiç plc bilmiyorum ama yardımım dokunması için
current=akım
value=değer
present =anlık
olarak çevirebilirm

Dediğiniz gibi Cv şu anki değer yani "current value" olmalı. Pv ise "preset value " yani set edilen değer olabilir.

present value senin ayarladığın değerdir current value ise o anki değerdir current value present value ye eşit olunca çalışmaya başlar...ben böyle biliyorum...

Present mi, preset mi? ikisi ayrı manada. Eğer preset value ise set edilen, ayarlanan değer demek. Present value ise current value ile aynı anlama gelir ki, o da halihazırdaki değer demektir.

Mesela bir sayıcı düşünün ve x0 girişine lojik 1 geldiğinde bu sayıcı saymaya başlasın.
bir sayıcının hangi değerde bizi uyarmasını istiyorsak o değer PV oluyor. ve saymaya başladığından itibaren gösterdiği değerler CV oluyor.

Örnek:

Giriş: X0 Sayıcı PV: 255 olsun Sayıcımız da C255 sayıcısı olsun,

bu durumda X0 lojik 1 olduğunda CV 0 dan artmaya başlar ve cv değeri pc değerine büyük eşit olunca da sayıcı lojik olarak 1 bilgisi verir.

sevgili kardeşim cv motorumuzun normal çalıma esnasında çektiği akım değeridir.
pv ise çalışma esnasın çektiği maximum akım değeridir. kolay gelsin

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri