Bu devrenin çalışmama sebebi nedir?

Öncelikle herkese iyi forumlar,yürüyen ışık devresi yapmaya çalıştım nedense sadece yeşil led sürekli yandı diğer kırmızı ledler hiç yanmadı.(9V pil kullandım ve isiste çalışıyordu yaptığım devre.)Sizce çalışmamasının nedeni ne olabilir?
IMAG1405.jpg

kutuplu kondansatör 1mikro farad, kutupsuz kondansatör 10 nano farad ,sağdaki entegre 4017 soldaki entegre 555

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
e şema yok. üstüne bread bord ben hiç çözemiyorum o deneme tahtalarını. napacaz :)

Aktif elemanların yönüne ve tüm bağlantıları şemadan takip et ya d aen başta aynı devreyi farklı sitelerden ara seninkiyle karşılaştır hangisinin doğru olduğuna çalıştığına emin olursan onu yap.

bread board 30 numaralarının oradaki barları birbirine bağlamamışsın hata bu. yatay olan kırmızı ve maviler hem üst için hem alt için tam ortada bağlantı olmaz sen kablo ile devam ettirceksin

+ ve - olan yanı kırmızı ve mavi olarak gozuken ve yatay olarak uzanan baglantı yerlerının tam orta noktalara bir birinden bagımsızdır iki orta noktalara kopru at atlama yap yanı calısacaktır sanırım

o devrenin neden çalışıp çalışmadığını bulamadım hala bir de şu devreye bakabilir misiniz burda sorun ne olabilir?
IMAG1419.jpg
karanlık lamba.png
IMAG1417.jpg

potansiyometre boşta internetten brea board kullanımına bir bak istersen. potu siyah kabloların olduğu tarafa takmalısın. orta yarıklar sağlı sollu ayrıktır. entgere takabilmek için

Yazılanları okusan faydalı olur.
Breadboard kullanımın yanlış iki defa söylenmiş.
Bende anlatıp kendimi boşa yormadan söylenen hataları düzeltmen
zaman kaybının önüne geçer.
Bir defa öğrendin mi daha sonra zevkle bütün devrelerini çalıştırırsın.

Breadboard kullanımı şeklinde videolu vs. anlatımlar var
hiç kendini yormadan öğrenebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri