Bu asansör özel mi ?

arkaplan

Profesyonel Üye
Merhaba

Binanın asansörünün siğortasını kapatmışlar .
Açtım kat çağırma butonunun altındaki ışıklı yazı panelinde ilk önce meşkul sonra servis dışı yazıyordu .
( iki kez bu olay aralıklarla oldu ) birinci gelişinde sorunu çözüm gitmiş , ikinci gelişince tam giderken karşılaştık , sorun neden olmuş dedim .
Asansör siğortası kapalı olduğundan kendini kilitlemiş . reset anlamında bir şeyler söyledi . servis sırrı herhelde ben bozuntuya vermedi . Ekmek ( işcilik tamamda ) pek mantık almadı . Siğorta kapanınca bu durum olurmu ?ve olursa kaç saat enerjisiz kalması gerekir .
Enerji gitti , servis dışı , pek inanmadım ama gene de değerli ustalarımızdan beyanlarını almak istedim .
Uyuttu gitt diyorum !! ! Bu asansör yemeğimi verin açım diyor o zaman .

İkinci bir cevap istemim 300mA Kaçak akım siğortası ( yangın )
Asansör için binanın 300 mA K.A ( Yangın ) hariç ayrı bir adet 300 mA K.A ( Yangın ) olmalımıdır ?
( Asansör yönetmeliği )
( Asansör haricinde bir arıza geldiği zaman asansör katta kalmamalıdır . ) vs gibi insan güvenliği .

Kolay Gelsin .

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Başka bir teknik elemanın kestiği enerjiyi habersiz tekrar sisteme vererek yapılacak en büyük hatayı yapmışsınız.

Saygılar...

Başka bir teknik elemanın kestiği enerjiyi habersiz tekrar sisteme vererek yapılacak en büyük hatayı yapmışsınız.

Saygılar...

Kapatmışlar dedim .
Asansörcü ( teknik servis elemanı ) kapatmış demedim . ( yanlış anlaşıldı )
Zaten sonra bende kapadım . ( sorunlu dedim ) insan güvenliği için .

Nedeni ise elektrikçi işlem yapmış unutmuş iki kezdir . ( yeni bina ) biraz fırcaladım .
Tabiki fazların doğru bağlandığının bilğisini onayını alarak !!!!
Zaten bende asansör için ayrı kaçak akım takılmalı mı diye sorum var .
Siğortayı niye açayım .

Not : Hadi yanlış işlem diyorsunuz . siz olsanız siğortanın açılmasını istemiyorsanız böylemi bırakırdınız . Siğorta çıkışının enerjisini kesmezmidiniz ve uyarı levhası !!!
Bence böyle bir cümle manlıklı değil .

Kolay Gelsin .

Son düzenleme:
Asansör siğortası kapalı olduğundan kendini kilitlemiş . reset anlamında bir şeyler söyledi .
kontrol modüllünden bahsediyorsunuz galiba. resetlenmiştir. belki de asansörcü işine ehli değilse modülü sorumlu tutmuş olabilir

İkinci bir cevap istemim 300mA Kaçak akım siğortası ( yangın )
Asansör için binanın 300 mA K.A ( Yangın ) hariç ayrı bir adet 300 mA K.A ( Yangın ) olmalımıdır ?
( Asansör yönetmeliği )
iç tesisler yönetmeliği bina girişinde bir adet 300mA YKR, her tali panoda 1 adet 30 mA kakR olmalı der. ancak motorlara 30mA kakR bağlansa bile sık sık atar. o yüzden asansörcüler ve motor montajı ile uğraşanlar 30mA kak rölesinin motorlar için uygun olmadığını bilir.
bu konuda bildiğim 2 çözüm vardır.
1) motorlar doğrudan, diğer linye ve sortiler ise 30mA KAK rölesi çıkışına bağlıdır.
2) motorlar için 300mA 100mA kak Röleleri kullanılır.

( Asansör haricinde bir arıza geldiği zaman asansör katta kalmamalıdır . ) vs gibi insan güvenliği .
asansörlerde Kata indirme sistemi olmak zorunda. ani elektrik kesildiğinde asansör en yakın katta durup kapıları açılmalı.

belediyeye gideren asansörün denetlenmesini isteyebilirsiniz.

Saygılar...

Merhaba

İyiliğimi düşünecek cevap yazdınız sorunlar yüzünden biraz alevlendim .
Kimse işini tam yapmıyor burası TÜRKİYE diyoruz işte ,
Özür diler , Sağlıklıcakla kalın .

Kolay Gelsin .

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri