BOSCH SMS 6094/14 Bulaşık Makinesi Tuz göstergesi yanıyor

yasemin968

Üye
İyi günler, BOSCH SMS 6094/14 bulaşık makinemin 4 gün önce tuzu bitti. Tuz koydum. makinemi her zamanki gibi doldurdum ve çalıştırdım. Kapatmak için geldiğimde tuz göstergesinin ışıgı yine yanıyordu. neyse ertesi gün tekrar doldurdum ve yıkandı bu arada tertemizde yıkamıştı. ama tuz göstergesi yine yanıyor bende kapağını her halde tam kapatamadım tuz boşaldı onun için yanıyor olabilir diye yine bir miktar daha tuz ilave ettim. makinam boş olduğundan dur dedim birde şu aylık temizleme ki aslında hiçte gereksizdi çünkü filitresi, içi tertemizdi ama hadi yine görünmeyen yerleride temizlensin diye temizlik tozundan koyup 65 derecede çalıştırdım. yıkandı bitti. ben yine bulaşıklarımı dizdim ve çalıştırdım. her zamanki gibi çalıştı ama tam yarıda kalmış makina yıkama konumunda durmuş ilerlemiyor. Açtım bulaşıklar temiz ama devrini tamamlamamış olduğundan kurumamış. Bu sefer çok az daha deterjan ekleyip devrini düğmesinden tamamlatıp makinemi yeniden çalıştırdım bekledim başında su almadığını 65 derece ile 50 derecenin aynı anda hem kırmızı hem yeşil bir şekilde tuşlarının basılı olduğunu gördüm. 50 derece tuşu hep basılı kalıyor bir başka tuşa basılsada hiç atlamıyor. makine çalışıyor, dınıltı var ama su almıyor. Tuz göstergeside yanıyor. Bu durum neden kaynaklanmış olabilir. İlgilenirseniz çok sevinirim.

selamlar.
not:öncelikle o sesi duyduğunuzda içinde su var mı yok mu ,su varsa sıcak mı soğuk mu belirtirseniz faydalı olur

1-Yeniden tuz koyduğunuzda tuz lambası sönmüyor sa
a-tuz kutusunun üzerine monteli gösterge svici arızalı

b-tuz kutusunun içindeki tuz seviye şamandırası takılı kalmış.
(şayet tuz koymak için kapağı açtığınızda içindeki tuzun aşırı oranda azaldığını görüyorsanız lambanın yanması gayet normal.)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2-Tuz hemen bitiyorsa
a -tuz kutusu kapağından dışarı sızıntı var
(tam kapatılamadığından veya kapak içindeki contanın deformasyonundan kaynaklanır)

b- tuz kutusunun yanında monteli tuz ventili (rejenerasyon ventili) sıkışıp kalmış demektir.
(bu durumda tuz kutusu değiştirmek iyi olur)

----------------------------------------------------------------------------------------
makinenin ön panelinde bulunan plastik tuşlar arkasındaki tuş takımından bağımsızdır.tuş basılı gibi görünse de arkasındaki elektriksel aksam basılı değildir.bu durumun sebebi tuş takımının plastik malzemelerinin yağ gibi kirlerden sıkışmasıdır. paneli ön kapaktaki 6 vidayı sökerek çıkartın.söktüğünüz kapağın üzerindeki plastik aksamı kaynar su ve sıvı deterjanla temizleyin(plastik ve küçük renkli kısımların ve çelik yayların hassasiyetine dikkat edin)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
dırıltı var ama su almıyor yazmışsınız..
1-(zayıf bir ihtimal)makinenizin bağlı olduğu çeşmenin üzerinde gri bir kutu var(aqua stop). kutuya dokunduğunuzda titreme hissediyorsanız duyduğunuz ses bu kutudan geliyor demektir kutuyu çeşmeden çıkartıp hemen ağzındaki filitreyi söküp temizleyin

2-makinenizin altında bulunan su tahliye pompası ,keçesinden su kaçırıp bu sebeple oksitlenip sıkışıyor.ve taban havuzu su doluyor.taşma emniyet svici devreye girerek cihazın su alma sistemine giden enerjiyi kesip pompaya yönlendiriyor.zaten sıkışmış olan pompa dönemediği için inleme sesini duyuyorsunuz. pompa değiştirildiğinde sorun düzelecektir.
------------------------------------------
kolay gelsin Beyaz Eşya Elektronik Kart Tamiri saygılar.

makinenin ön panelinde bulunan plastik tuşlar arkasındaki tuş takımından bağımsızdır.tuş basılı gibi görünse de arkasındaki elektriksel aksam basılı değildir.bu durumun sebebi tuş takımının plastik malzemelerinin yağ gibi kirlerden sıkışmasıdır. paneli ön kapaktaki 6 vidayı sökerek çıkartın.söktüğünüz kapağın üzerindeki plastik aksamı kaynar su ve sıvı deterjanla temizleyin(plastik ve küçük renkli kısımların ve çelik yayların hassasiyetine dikkat edin)

Sayın Supermaster35 cevabınız için çok teşekkürler. özellikle bu bölüm benim sorunum galiba! Bu 6 vida üzeri çiçek şeklinde vidalar mı? Kapağın yanlarındakileri evdeki tornavidamla söktüm. Sadece yan çerçeveler çıkıyor. Ben tuşların olduğu bölmeyi çıkartabilsem, arızayı giderebileceğimi sanıyorum.

kapağın sağ ve sol kenarlarında plastik panel hizasındada 2 adet vida olabilir tam hatırlayamadım şu anda.mümkünse bir foto çekip koyarsanız iyi olur

sn yasemin968 o çiçek şekli dediğiniz vidaların ismi torx ucuzluk pazarlarında bile satılan torx tornavida seti ile rahatça sökebilirsiniz.başka tornavida kullanmak vida başına zarar verecektir kolay gelsin..

sn yasemin968 o çiçek şekli dediğiniz vidaların ismi torx ucuzluk pazarlarında bile satılan torx tornavida seti ile rahatça sökebilirsiniz.başka tornavida kullanmak vida başına zarar verecektir kolay gelsin..

Çok teşekkür ederim Semih Bey, Elde yıkamaya devam ettiğim ve uygun bir zaman bulamadığım için elim değmedi bir türlü!

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri