bosch max ısıtma sorunu

furkano

Üye
arkadaşlar kolay gelsın makinenin soru sadece ısıtma
Isıtma yapmıyor rezıstans falan sağlam muhtemelen kart zaten başka bir şey yok makinada benim merak ettiğim sorun karttan ise kart üzerindeki hangi devre elemanından kaynaklanıyor kart üzerindeki röleler sağlam acilen yardımlarınızı beklıyorum

sayın furkan0 bosch max larda ısıtma program 60 dereceye getirilip suyu aldıktan tam 8 dakika sonra devreye girer programın akış şekli böyledir yok karttaki malzemelerde ne tür hata verir derseniz öncelikle on-off anahtarının kontaklarında sorunu aramaya başlayın sonrasında role oda saglamsa işlemçi ile role arasında tetikleme görevi olan transistör kaçaklı veya kesiktir .
Yanlız ısıtma sadece role cıkışı degil birde sensör bilgilerinin aktıgı sensör bölümünden bilgi alır işlemciyi kontrol eder bu bölümde ki referans direnci de çok önemlidir deger kaybeder veya yanarsa ısıtma iptal olur

teşekkürler ali abi bu bilgiler çok işime yarayacak kolay gelsın

Bosch Maxx WFL2060 çamaşır makinesi suyu ısıtmıyor. Test programına aldığımda veya makine ısıtma konumuna geldiğinde tık röle sesi geliyor. Rezistanstan olabilir diye değiştirdim ama olmadı. Zaten eski rezistans da sağlammış. Karta baktım herhangi bir fiziksel hasar yok. Üzerinde hafif is vardı fırça sürünce geçti. Soketler de sağlam ama yine de söküp tekrar taktım. Kablo ve klemenslerde kopma veya kararma yok. Zaten temiz bir makine. Test konumunda ısıtmaya alınca öylece bekliyor. Yıkama yaptırdığımda da süre uzuyor. 2 saat kadar bekledim durulamaya geçmedi. Sorun NTC'den olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim cevaplar için.

Bosch Maxx WFL2060 çamaşır makinesi suyu ısıtmıyor. Test programına aldığımda veya makine ısıtma konumuna geldiğinde tık röle sesi geliyor. Rezistanstan olabilir diye değiştirdim ama olmadı. Zaten eski rezistans da sağlammış. Karta baktım herhangi bir fiziksel hasar yok. Üzerinde hafif is vardı fırça sürünce geçti. Soketler de sağlam ama yine de söküp tekrar taktım. Kablo ve klemenslerde kopma veya kararma yok. Zaten temiz bir makine. Test konumunda ısıtmaya alınca öylece bekliyor. Yıkama yaptırdığımda da süre uzuyor. 2 saat kadar bekledim durulamaya geçmedi. Sorun NTC'den olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim cevaplar için.

NTC’nin sağlamlık testi; NTC’yi uçlarından ohmmetreye bağladığınızda ilk olarak oda sıcaklığında NTC’nin üzerinde yazılı değeri okumamız (çamaşır makinelerinde oda sıcaklığında 4ile 8 arasında )gerekiyor. Daha sonra mum veya benzeri bir araç ile ısıttığımızda direnci azalıyor ise NTC sağlam demektir. Bunun dışında bir durum gerçekleşiyorsa NTC arızalıdır.

Elimde şu an maalesef Ohmmetre yok ustam. Eğer NTC'nin soketini çıkarıp makineyi ısıtmaya alırsam makine sürekli mi ısıtır, ısıtma tamamen devre dışı mı kalır, yoksa kart NTC'yi okuyamadığında hata mı verir? Direnci azaldığına göre tahminime göre sürekli ısıtması lazım. Kart NTC'yi görmeyince hata veriyorsa Ohmmetre alayım.

kart ntc yi okuyamasa testte ısıtma adımında rolenin çekme sesi gelmez. ısıtma adımında ışıkları yakıp söndürerek pompa yaparak test bitirir.

Ustam peki arıza hakkında bir fikriniz var mı?

role sağlamlığını , kablo soketleri , kabloları ve ısıtıcıyı iyi kontrol etmek gerekiyor. dediğiniz gibi role çekiyor ise mutlaka basit bir yeri atlıyorsunuz

Elimde şu an maalesef Ohmmetre yok ustam. Eğer NTC'nin soketini çıkarıp makineyi ısıtmaya alırsam makine sürekli mi ısıtır, ısıtma tamamen devre dışı mı kalır, yoksa kart NTC'yi okuyamadığında hata mı verir? Direnci azaldığına göre tahminime göre sürekli ısıtması lazım. Kart NTC'yi görmeyince hata veriyorsa Ohmmetre alayım.

Ntc açık devre olursa 45 saniye sonra hazır led i flaşh yapmaya başlar .

kart hata vermiyorsa ısıtıcı devreye girdiğinde kartın çalışma akımı yükselir .gerilim düşümü yaşanıyorsa (400 v 10 Uf kondansatör)kapasitif değerini kaybetmiş olma ihtimali olabilir.bu nedenle de kart çalışıyora başa döner.

kartın sensör girişindeki transistör de hasar görmüşse aynı hata yaşanır.

Ntc bilgileri işlemcide işlenip komut üretilmedikce rezinstans devreye giremez

Forum istatistikleri

Konular
128,154
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri