Bosch Bulaşık Makinası Elektronik Kartı

bakımcıı

Uzman Üye
bu makinada displayda hiç ışık yanmıyordu.kartı söktüm fotolarda da gördüğünüz gibi Şebeke girişi patlamış ve detarjan çekmecesini açtıran parçaya elektrik gönderen TY7 (Z0103)TRİAC patlamış.detarjan çekmecesini açtıran parçayı kontrol ettim sağlam görünüyor.taviyleriniz nedir.tecrübelerinizi paylaşırsanı sevinirim.

1zexbti.jpg

Resimlerden anlaşıldığı kadarı ile triacın patlama sebebi büyük bir ihtimalle kısa devre,bir şekilde gövdeye vs. temas etmiş olabilir,o yüzden kartı söktüğünüz yerde de karartılı yerleri incelemenizi tavsiye ederim.Triac ın kodunuda biliyorsanız eğer yenisi ile değiştirip bir deneme yapın,bilmiyorsanız güce göre bt serisi bir triac kullanabilirsiniz.

ali ustam neredesin tecrübelerine ihtiyacım var.

Moderatör tarafında düzenlendi:
ustalarım yardım lütfen

L1,R48ve 34 nolu jampır'ı degiştir.
Baskı devrede yolları onar muhtemellen çalışacaktır .Çalişmazsa işlemçi kesin hasarlıdır kartı değiştirmen gerekecek.

Ali ustanın dediğini yaptıkdan sonra kartı selülozik tinerle yıka
kartta oksitlenme de var.

kartta patlayan yerleri onarıp kartıda temizledim makinaya taktım sorunsuz çalışıyor.

benim sorunumda kartta, sigortta attirtti ve makina calismiyor söküp baktim kartta isimini bilmiyorum isitma devresi yada rölemi deniyor resimde görünüyor yanmis siyah renkte,

KARTIN ÜZERİNDEKİ TRİAKLARIN HANGİ PARÇALARI ÇALIŞTIRIYOR AÇIKLAMALARI UMARIM İŞİNİZE YARAR

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri