Bosch Şarjlı Süpürge için Pil yapımı

Şarz devresi kullanırsanız lion pil kullanabilirsiniz. Bu devre özel yapılmalı 5 hücreyi ayrı ayrı kontrollü şarz edecek. Linkteki devreden kullanırsanız sorununuzu çözersiniz.
http://www.birikimpilleri.net/urun/12m-li-ionli-po-pcm-185v-5-cell-8-a-lithium-devre/956292

Konu sahibi soruyu sorduktan 4 gün sonra kayboldu. Bence vazgeçti.

NI-MH piller çok zor şartlara dayanıklı olarak üretilir.
Yani ağır işler için üretilmiştir. Yüksek akım gereken yerlerde kullanılır.
Lityum piller ise yüksek akım çeken işler için uygun değildir.
Lityum piller aşırı akım çektiğinde aşırı derecede ısınarak patlamasına neden olur.

İki bilgi de eksik. NI-MH pillerin de lityum pillerin de ağır hizmet pilleri vardır. 10 C akım veren NI-MH piller olduğu gibi lion pillerde var örneğin elektronik sigara pilleri. Lipo pilllerin 55c vereni elimde var 4 pilli olanı ile otomobil marş motorlarını çalıştırabilirsiniz.

İki bilgi de eksik. NI-MH pillerin de lityum pillerin de ağır hizmet pilleri vardır. 10 C akım veren NI-MH piller olduğu gibi lion pillerde var örneğin elektronik sigara pilleri. Lipo pilllerin 55c vereni elimde var 4 pilli olanı ile otomobil marş motorlarını çalıştırabilirsiniz.
Genel olarak konuştum.
Çünkü çıkma piller kullanılıyor genellikle.
Ağır hizmet için üretilip üretilmediği bilgisi hakkında pek bilgi sahibi değiller soru soran kişiler.
Ben genel bir ifade ile basit bir şekilde anlattım.
Tabi bu pilleri akü yerine de kullanmak mümkün. Ancak Akım yenileme hızları çok düşük olduğu için. Otomobillerde kullanılmıyor. Birde maliyet açısından tabi ki.

Bu lion pillerin C olayı önemli galiba. Ben 5 tane lion pil bagladım 18 v luk süpürgeye çok güzel çalıştı ama pilin biri öldü. Sonra o pili değiştirdim ve tekrar başka bir pilde öldü

Bu lion pillerin C olayı önemli galiba. Ben 5 tane lion pil bagladım 18 v luk süpürgeye çok güzel çalıştı ama pilin biri öldü. Sonra o pili değiştirdim ve tekrar başka bir pilde öldü
Pillerin aynı marka olması çok önemli.
Farklı markalarda pil birleşiminde sorun oluyor.
Birde pillerin mutlaka puntalama ile birleştirilmesi şart.

Az önce diğer konuda yazdıklarımı teyit ettiniz. Elektronik sigara pillerini kullansaydınız sorun çıkmayacaktı.

Ayrıca pillerinizin koruma devresi var ise ondan da ölebilir. Şarzlı süpürgelerde il kalkış anlarında 10 ampere yakın akım çekebilirler (bazıları) bu akım da pillere zarar veriyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri