Borsa nedir? Türkiyedeki Borsa ne işe yarar?

elek

Profesyonel Üye
Borsa denince aklıma, ekonomik faaliyetlerin yürütüldüğü ve faaliyetlerin bir çeşit göstergesi geliyor.
Çeşit çeşit borsa var.Türkiyede ise borsa deyince akla İMKB geliyor.
Hani şu saniye saniye verilen 30 bine dayandı,40 ı zorladı,sabah çıktı akşam indi
muhabbetlerinin yapıldığı borsa.
Forumdaki çoğunluk teknik eleman,mühendis vs.Şimdi düşünün.Bir fabrikanın başındasınız.
Önünüzde akım,gerilim çeşitli göstergeler var.(kompanzasyon göstergeniz bozuk veya yok :-[)
Sabahtan akşama indi çıktı notları alıyorsunuz.fakat sistemi daha nasıl geliştiririm,
ilerletirim,üretimi arttırırım kaygınız yok.Sandalyede uzatmışsınız ayaklarınızı
gözünüz göstergelerde ,bu size yetiyor.birisi gelip sandalyenize bir tekme atana kadar.
Ben ekonomist falan değilim.Fakat Türkiyedeki borsanın Türkiye ye yararından çok
zararı olduğunu düşünüyorum.Bir düzenleme yapılmasından yanayım.Şimdi deniyorki
borsanın %70 i yabancıların elinde.bununda çoğu büyük uluslar arası şirketlerin elinde.
herhangi bir konuda açıklama yapılacağı zaman aman öyle konuşmayın,böyle konuşun yoksa borsa düşer deniyor.yani bir çeşit düşünceleri yönlendirme amaçlı çalışıyor gibi.bu sıcak para denen para borsanın çoğunluğunu oluşturuyor sanırım.Bu parada insanımıza yabancı sermaye diye yutturulmaya
çalışılıyor.devletin ekonomiyi daha ileri noktaya götürme ve bilimi teknolojiyi ilerletme konusunda
bir planı yok gibi,borsanın indi-çıktı,aldı-sattı hareketleri bizim için yeterli gibi bir düşünce kafalarda
yaratılmaya çalışılıyor.televizyonlarda sabahtan akşama kadar bu dört kelime üzerine bıkmadan konuşuluyor.
Biz acaba kendi ekonomimizi değilde birkaç büyük şirketin cebindeki parayımı konuşuyoruz aslında?

Borsa hakkında tüm soruları yanıtlayabilirim :D

Türkiye de BORSA : Vurkaç taktiği ile para kazanma yeri olarak bilinir ama genelde parayaı bırak git yeridir.Kumar gibi seni esir alır.

Yurtdışında :İşletmelerin hisselerine ortak,şirketlerin yatım yapabilmesi için ihtiyaç duyduğu likiteyi sağlamak için kişilere hisseleri karşılığınca kar payı dağıtmalarıdır.Uzun soluklu ve değer kazanan bir yatırım aracıdır.

Türkiye de BORSA : Vurkaç taktiği ile para kazanma yeri olarak bilinir ama genelde parayaı bırak git yeridir.Kumar gibi seni esir alır.

Yurtdışında :İşletmelerin hisselerine ortak,şirketlerin yatım yapabilmesi için ihtiyaç duyduğu likiteyi sağlamak için kişilere hisseleri karşılığınca kar payı dağıtmalarıdır.Uzun soluklu ve değer kazanan bir yatırım aracıdır.
yanlış biliyorsun dünyanın en çok kazandıran borsaları arasındadır İMKB. Ayrıca gidip genel kurul toplantılarına katılabilirsin iyi gözlemlersen hiç de öyle olmadığını göreceksin.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri