Bobin makinası için sarıcı kontrolü çok acil

Mekanik @acaroz beyin attigi video gibi dusunulebilir.Karka boyu tel kalinligina bolunerek kac tur atmasi gerektigi hesaplananilir ornegin 12cm karkaya 1mm sargi teli kullanilirsa yaklasik 120 tur dondukten sonra 12cm e ulasmis olur limit switche gerek kalmaz sonra ters donerek bi 120 tur daha doner bu sekilde swichlerden kurtulmak mumkun sargi sayisida her ters donmede bi saydirilabilir :)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
@NoBLe06 step motorla bahsettiğiniz sistem gayet güzel olur fakat sarım sayısının her turda olması problem yaratır çünkü örneğin bi tur 160 ta bitiyor bi tur 230 da. Ayrıca bobini biri 12 cm diğeri yanlış hatırlamıyorsam 2 cm

Bakin su sekilde anlatayim siz sanirim sargida uc cikarmayi kastettiniz menu hazirlaninca ornegin 1mm sargi telinden 240 spir at diyeceksiniz 12cm karkasa 2 kat sardiktan sonra bekleme komutuna gececek vs vs yazilim yani gerisi

sargı sayısı her ters dönmede bir saydırılır dediğinizde sıkıntı olabilir çünkü sarım sayıları farklı 120 nin katları değil onu demek istedim ben 6 katmanlı bir bobin sarıyorum üst üste 6 kat hepsinin sarım sayıları farklı yani step motora 210 tur yada 150 tur da girilebilmeli bu programsal olarak halledilebilir galiba. birde step motorla 1mm tel ile 120 tur atınca 12 cm ede evet ama her turda 1mm ilerlemesini nasıl sağlayacaksınız bağlı olduğu dişlinin hatvesiylemi?

Evet motorun bagli oldugu mekanik aksamin hatve yada cap orani ile 1mm yada her neyse o kadar mesafe ilerlemesi saglanabilir

@NoBLe06 programsal olduğunu anladım fakat geç oldu k.bakmayın okadar mekanik düşünceden sonra dijital hepsi karıştı :)

Hocam ozaman 0.35 1.20 ve 0.20 hatveli millere ihtiyacım olacak 1.20 tamam da 0.20 felan biraz zor gibi geldi bulmak

Stepper motorun hassasligini dc motor swicth felan kullanarak yakalamaniz zor 3d printerlardada stepper kullaniliyor ve 0.1mm e kadar hassaslik yakalaniyor bu kadar hassaslikta size yeterli sanirim

Mekanik, elektronik ve yazılım harmanlanınca ortaya esnek yapıda bir şeyler çıkar. ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri