Bisiklet Dinamosu ile Şarj Etme

zekitalhas

Üye
Selamün Aleyküm Arkadaşlar

oAEBq9.jpg

lkEnPr.jpg

VlE48v.jpg

P5QX25.jpg

gkXmv5.jpg

ZLYGjV.jpg

Tekerlek ile dinamo arasında kayış vardı koptu :D

Başlık ve resimlerden anlaşılacağı üzere hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren bir düzeneğim var. Orta okuldan kalma bi proje. Ben bu düzeneği biraz geliştirmek istiyorum. Bu haliyle çok basit kalıyor ve sadece ampul yakabiliyorum. Telefon şarj etme , priz koyma , bataryayı büyütme gibi şeyler düşünüyorum. Teknik olarak anlatırsanız daha iyi olur. Tanıdık elektrikçiye yaptırırız. :D Her türlü yeniliğe açığım. Fikirlerinize ihtiyacım var. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Biraz da araştırma yaptım. Belki yardımcı olur.

http://www.izlevideo.net/bisiklet-dinamosu-ile-telefon-sarji-784430.html/

http://www.urimbaba.net/?page_id=972

Bunların masaüstü versiyonu gibi diyorum :D

Merhabalar..

Böyle bir sistemde ilk başta belirlemeniz gereken güç kaynağınızın sürekliliği. Böyle bir düzeneği el gücü ile 1 saat çevirmek çok zor. Mümkün değil. Ve böyle bir sistemde en az 2 - 3 saat döndürmelisiniz ki bir miktar gücü depo edebilesiniz.

İlk başta buna karar veriniz. Elle yada bir bisiklet düzeneği ile çevirme yapabilirim derseniz bu kadar süre bu iş için vakit ayırırım derseniz o zaman bu yolda ilerleyelim.

Ama bana sorarsanız evinizin çevresinde rüzgar akımı varsa yada bir akarsu varsa bundanda güç elde edilebilir.

2. durumda ise dinamonun gücünü arttırmalısınız.

3. durumda akü şarj etmelisiniz.

4. akü şarj edebilmek için bir şarj ve regülatör devresi kurmalısınız.

5. aküde depolanan enerjiyi telefon şarj etmek için ikinci bir regülatör devresi kurmalısınız.

Merhabalar..

Böyle bir sistemde ilk başta belirlemeniz gereken güç kaynağınızın sürekliliği. Böyle bir düzeneği el gücü ile 1 saat çevirmek çok zor. Mümkün değil. Ve böyle bir sistemde en az 2 - 3 saat döndürmelisiniz ki bir miktar gücü depo edebilesiniz.

İlk başta buna karar veriniz. Elle yada bir bisiklet düzeneği ile çevirme yapabilirim derseniz bu kadar süre bu iş için vakit ayırırım derseniz o zaman bu yolda ilerleyelim.

Ama bana sorarsanız evinizin çevresinde rüzgar akımı varsa yada bir akarsu varsa bundanda güç elde edilebilir.

2. durumda ise dinamonun gücünü arttırmalısınız.

3. durumda akü şarj etmelisiniz.

4. akü şarj edebilmek için bir şarj ve regülatör devresi kurmalısınız.

5. aküde depolanan enerjiyi telefon şarj etmek için ikinci bir regülatör devresi kurmalısınız.

Hocam elle çevirmeyi düşünüyorum. Benim için sıkıntı olmaz.
Fazla anlamıyorum da :)
Siz anlıyorsanız elinizde şema filan varsa yardımcı olabilir misiniz ??

Şema sorun değil de siz 3 saat vaktinizi bunun için ayırabilecekmisiniz 3 saat yaklaşık bir değerdi birde bu sürede yorulmayacakmısınız?

Gerekli düzenlemeleri ekleriz denemelerimizi yaparız ancak bu biraz yorucu bir durum

Şema sorun değil de siz 3 saat vaktinizi bunun için ayırabilecekmisiniz 3 saat yaklaşık bir değerdi birde bu sürede yorulmayacakmısınız?

Gerekli düzenlemeleri ekleriz denemelerimizi yaparız ancak bu biraz yorucu bir durum

Bu benim proje ödevim olacak. Yani sadece 1 günlük lazım olacak. Yardım ederseniz çok teşekkür ederim. :)

Teknik olarak bu bir ödev ise ve sadece olabilirliğini göstermek için ise bu şekilde olabilir.

Tavsiyem ,

1- 12 volt 6 watt veya bulabilirseniz 9 watt - 12 watt bisiklet dinamosu
2- 12 volt 7 amper kuru akü
3- Akü şarjı için voltaj regülasyonu sağlayacak bir devre yapılacak. Bununla ilgili detayları ileride verebilirim.
4- Şarjını yaptığımız aküden telefon şarj etmek için 5 volt regülatör devresi
5- Eğer 12 volttan 220 volta çevirmek istiyorsanız ( yazınızda piriz bağlamaktan bahsetmişsiniz ) yapılabilir ancak tavsiye etmem hem maliyeti çok yükseltir hemde sizi uğraştırır elektrikçinin yapacağı iş değildir.

Ayrıca bu dinamo ile akü şarj edilecekse elle çevirdiğiniz diskin daha büyük çapta olması ve daha yüksek devirde dönmesi gerekir. Bana sorarsanız eski bir bisikleti ayağa kaldırıp arka tekerleğine monte edip ayakla çevrilmesi daha kolay olur düşüncesindeyim. Elle istenilen devire ulaşılamayabilir. Denemek lazım.

12 volt şarj devresi

12v-7a-aku-sarj-devresi-lm317-charge-battery-circuit-11.png

başka bir şarj devresi

CONSTANTI.gif

12 volt dinamo ve aküye örnek..
21705180.jpg
MUSTANG-12-VOLT-7-AMPER-KURU-AKU-12V-7A__101354034_0.jpg

Teknik olarak bu bir ödev ise ve sadece olabilirliğini göstermek için ise bu şekilde olabilir.

Tavsiyem ,

1- 12 volt 6 watt veya bulabilirseniz 9 watt - 12 watt bisiklet dinamosu
2- 12 volt 7 amper kuru akü
3- Akü şarjı için voltaj regülasyonu sağlayacak bir devre yapılacak. Bununla ilgili detayları ileride verebilirim.
4- Şarjını yaptığımız aküden telefon şarj etmek için 5 volt regülatör devresi
5- Eğer 12 volttan 220 volta çevirmek istiyorsanız ( yazınızda piriz bağlamaktan bahsetmişsiniz ) yapılabilir ancak tavsiye etmem hem maliyeti çok yükseltir hemde sizi uğraştırır elektrikçinin yapacağı iş değildir.

Ayrıca bu dinamo ile akü şarj edilecekse elle çevirdiğiniz diskin daha büyük çapta olması ve daha yüksek devirde dönmesi gerekir. Bana sorarsanız eski bir bisikleti ayağa kaldırıp arka tekerleğine monte edip ayakla çevrilmesi daha kolay olur düşüncesindeyim. Elle istenilen devire ulaşılamayabilir. Denemek lazım.

12 volt şarj devresi

12v-7a-aku-sarj-devresi-lm317-charge-battery-circuit-11.png

başka bir şarj devresi

CONSTANTI.gif

12 volt dinamo ve aküye örnek..
21705180.jpg
MUSTANG-12-VOLT-7-AMPER-KURU-AKU-12V-7A__101354034_0.jpg

Hocam valla elinize sağlık. Çok güzel anlatmışsınız. :) Ama birkaç birşey söylemek istiyorum .

1. Sizin de dediğiniz priz koyma işi çok işçilik ve maliyet gerektiriyor . Onun yerine USB portu gibi birşey yapsak nasıl olur ??

2. Kolla çevirmeme hâlâ ısrarlıyım. :D Neden diye soracak olursanız . Çünkü projenin olabilirliğini göstereceğim için bana sadece tek seferlik ihtiyaç olacak. Benim için sıkıntı olmaz. Hem de bu projeyi okula filan götüreceğim için taşıması çok zor olur.Bir de bu projenin bisiklet hali zaten yapılmış. Ben daha özgün birşey olması açısından söyledim. Benim gibi yapan tektük kişi vardır.

3. Akü şarjı için voltaj regülasyonu sağlayacak bir devreyi anlatırsanız çok iyi olur valla :)

4. Malzemeleri temin etmeye başlayayım mı ?? :D

Cevabınızı bekliyorum .

1- maliyet ve işçilik aslında elektronik bilgisi iyi biri için çok değil maliyet olarak 100 watt bir çevirici yapılıp basit küçük makinalar çalıştırılabilir. Kısa süreli. maliyetide 100 tl gibi bişey olabilir ortalama net hesap çıkartmadım.

Bunun yerine şöyle düşünülebilir. Elektriğin olmadığı yerde yada elektrik kesintilerinde kullanılmak üzere fikri ile hareket edilirse 12 volt çıkışına 5 volt çevirici ile usb konulup telefon şarjı yapılabilir. Yine 12 volt devresinden led beslenerek aydınlanma sağlanabilir.

2- Kolla çevirme konusunda önemli konu alternatörün yeterli voltajı üretebilmesi için gereken devire ulaşmak önemli. Bu konuda mekanikçi biri yada bir mühendisten yardım alabilir yada deneme yanılma yöntemi ile devri tutturabilirsiniz. Burada seçeceğiniz bir şarj dinamosu alternatör ne kadar düşük devirde 12 volt ve üzeri voltaj elde ederseniz o kadar iyi olur. Bu konuda hurdacıdan temin edeceğiniz eski nokta vuruşlu yazıcıların traktör motorları var step motordur. Bunlardan da kullanabileceğinizi düşünüyorum. Ancak deneme yapmadan elle çevirdiğiniz devirde kaç volt alabileceğinizi söyleyemem.

Bu noktada şunu araştırıp bulmalısınız. Elle çevirme yapabileceğiniz devirlerde 14 - 19 volt arası voltaj veren bir alternatör motor bulmanız gerekiyor.

3- Devre şemasını yukarıda verdim bence LM317 ile sabit akım sınırlamalı bir şarj devresi yapabilirsiniz. En azından basit ucuz bir çözüm olacaktır. Çok uzun süre çalışmayacağı için sorun olmaz. Akım sınırlayarakta aküyü koruyabiliriz.

4- Önerilerim sizinde aklınıza yattı ise bence ilk başta alternatör şarj dinamosu bulmakla işe başlamalısınız. Devre konusunda yönlenme şeklimiz alternatöre göre şekillenecektir.

Kolay gelsin.

1- maliyet ve işçilik aslında elektronik bilgisi iyi biri için çok değil maliyet olarak 100 watt bir çevirici yapılıp basit küçük makinalar çalıştırılabilir. Kısa süreli. maliyetide 100 tl gibi bişey olabilir ortalama net hesap çıkartmadım.

Bunun yerine şöyle düşünülebilir. Elektriğin olmadığı yerde yada elektrik kesintilerinde kullanılmak üzere fikri ile hareket edilirse 12 volt çıkışına 5 volt çevirici ile usb konulup telefon şarjı yapılabilir. Yine 12 volt devresinden led beslenerek aydınlanma sağlanabilir.

2- Kolla çevirme konusunda önemli konu alternatörün yeterli voltajı üretebilmesi için gereken devire ulaşmak önemli. Bu konuda mekanikçi biri yada bir mühendisten yardım alabilir yada deneme yanılma yöntemi ile devri tutturabilirsiniz. Burada seçeceğiniz bir şarj dinamosu alternatör ne kadar düşük devirde 12 volt ve üzeri voltaj elde ederseniz o kadar iyi olur. Bu konuda hurdacıdan temin edeceğiniz eski nokta vuruşlu yazıcıların traktör motorları var step motordur. Bunlardan da kullanabileceğinizi düşünüyorum. Ancak deneme yapmadan elle çevirdiğiniz devirde kaç volt alabileceğinizi söyleyemem.

Bu noktada şunu araştırıp bulmalısınız. Elle çevirme yapabileceğiniz devirlerde 14 - 19 volt arası voltaj veren bir alternatör motor bulmanız gerekiyor.

3- Devre şemasını yukarıda verdim bence LM317 ile sabit akım sınırlamalı bir şarj devresi yapabilirsiniz. En azından basit ucuz bir çözüm olacaktır. Çok uzun süre çalışmayacağı için sorun olmaz. Akım sınırlayarakta aküyü koruyabiliriz.

4- Önerilerim sizinde aklınıza yattı ise bence ilk başta alternatör şarj dinamosu bulmakla işe başlamalısınız. Devre konusunda yönlenme şeklimiz alternatöre göre şekillenecektir.

Kolay gelsin.

Allah razı olsun hocam.
Kararımı verdim. Priz koymayı düşünüyorum. Bu konuda da yardım edebilir misiniz ??
Bu son :)

Hocam tekrardan Allah razı olsun. Sizin fikirleriniz çok işimi yaradı. En son durum bu oldu. :)

Ekli dosyalar

• 20150427_172404_1.jpg
    20150427_172404_1.jpg
    827.4 KB · Görüntüleme: 73
  • 20150427_172433_2.jpg
    20150427_172433_2.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 59
  • 20150427_172441.jpg
    20150427_172441.jpg
    963.5 KB · Görüntüleme: 35

Forum istatistikleri

Konular