birbirine yaklaştırıldığında devreye giren düzenek

azizerkut

Üye
birbirine yaklaştırıldığında devreye giren bir düzenek tasarlamak istiyorum, sanırım manyetik sensörle olabiliyormuş,

ben en iyisi biraz açıklayım,

iki ayrı nesne düşünün bunların üzerlerinde lamba var ve ben bunları birbirine yaklaşıtınca yanmasını istiyorum, aklım pek almadı o yüzden sizlerden yardım istiyorum. sensörlerle yapılabileceğini umuyorum sanırım hall effect denen sensör bu işe yarayabiliyormuş

uygulamayı pek çok farklı sensör ile yapabilirsiniz.Burada belirleyici olan yaklaşma mesafesi ve yaklaşacak nesnenin özelliğidir.
Örneğin:
cisimlerden birine yansıtıcı takar diğerine fotosel bağlayabilirsiniz.Yahut da sadece birine cisimden yansımalı fotosel takarak,birine mıkntıs takıp diğerine manyetik algılama sensörü yoluyla olabilir.
Yani siz karar verin,seçenek çok

hall dedektor mesafesı çok kısa enfazla 10mm işini gorurse bunda manyetık alan olması lazım mesela mıknatıs bu mıknatısa yaklaştırılan manyetık sensor analoğ veya dijital çikiş verır analoğ olanları pek bulamazsın ama dijitaller ist. karaköyde mevcut fiyatıda 50 krş filan

uzun mesafelı alanlarda kullanacaksan bobinli mesela guvenlıkte kullanılan geçiş barıyerlerı veya kapasıtıf sensor yapacaksın boyle bır sensoru fet transıstorler yardımıyla yapabılırsın

yardımlarınız için teşekkürler,tavsiyelerinizi deneyeceğim

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri