Bir kontaktörü sadece birkaç saniyelik bir sinyalle nasıl sürekli açıp kapatırım?

elenktron

Üye
Yardımınızı için şimdiden teşekkürler.

Gerekçem de şu,
otomatik olarak kontaktör yardımı ile kontrol etmek istediğim bir pompa var.
Kontaktöre sinyal verebileceğim bir yer var ama o da 5 sn. kadar sinyal gönderip kapatan bir devre, işte sorum bu devreden yararlanıp yararlanamayacağım ile ilgili.

iyi forumlar.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Flaşör zaman röleleri işinizi görür. Ama kontaktör ne kadar dayanır bilemem.

sizin yapmak istediğiniz sonuçta bir pompa motoruna yol vermek değil midir?

kontaktör yerine solid state relay kullanmanızı tavsiye ederim bukadar kısa sürede kontaktor acıp kapama yaparsa kontakları birbirine çabuk yapışır...

Selamun Aleyküm
Mühürleme vb isimlerle anılan giriş ile eşzamanlı çıkış veren (giriş sıfırlandığında çıkışın da iptal olduğu) ekipmanlarda, çıkışın tekrar (tetikleyici) girişe verilmesi ile girişin sıfırlandığı halde de çıkışı devam ettiren uygulamalar vardır. Yani sistem çıkış vermezken tek bir girişdarbesi ile (kısa süreli vb) devamlı çıkış veren bir sistemdir ve çıkışı iptal etmek için (çıkışı sağlayan girişin/çıkışı enerjileyen kısmın) enerjisi komple kesilir.
Zaman kontrolü de isteniyorsa bahsedildiği gibi (uygun tazrda/elektronik devre de olabilir) zamanlayıcı ekipman mühürleme dediğimiz çıkıştan girişi besleyerek sistemin çalışma devamlılığını sağlayan (ve ya komple enerji kısmına) bağlanıp çıkış devamlılığı da zamana bağlanabilir. Tabi mühürlemede herhangi bir sebeple (enerji kesintisi, elektriğin düzensiz harteketleri vb) girişin yetersiz kalması ile sistem durabilir ve etkin olması için tekrar giriş bekler durumdadır. Bu vb dezavantajların giderilmesi için modifiyeler gerekebilir.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/ses-devre-semalari/89355-selam-arkadaslar.html#post546673 konusu gibi konular araştırılabilir.
Başarılar dileriz.

Cevaplarınız için teşekkürler ve aleyküm selam,
Biraz açmaya çalışayım zira branşım elektrik olmadığı için yanlış anlamalar olmasın.

Sirkülasyon pompasını çalıştıracağım, otomatik çalıştırabilmem için bunu başka bir cihazın çalışması ile eşzamanlı yapmaya çalışıyorum.
Ancak pompa çalışmasını tetikletebileceğim tek şey üç yollu vana motoru uçlarına giden birkaç saniyelik faz gerilimleri
(biri açma sinyali ki ben bu uca uygulanan birkaç saniyelik gerilim ile pompayı çalıştırıp-diğeri de kapatma sinyali ki bu uca uygulanan birkaç saniyelik gerilim ile pompayı kapattırmak istiyorum)
Ancak sizin anladığınız şekilde pompa birkaç saniyede bir açılıp kapanmayacak, ilk sinyalle devreye girip belki saatlerce çalışacak, diğer sinyal ile de belki yeri gelecek örneğin yazın aylarca çalışmayacak.

Rica ederiz.
Durumu anlamıştık ve cevaplamaya çalışmıştık. Sistem tam olarak tarif edilirse(mekanikvb) başka pratik bir çözüm bulunabilir. Bahsedilen vana uçlarından biri ile açma diğeri ile kapama yapan bir elektronik devre rahatlıkla yapılabilir. Vananın pozisyonu için bir çıkışı varsa(açık ve kapalı olduğu haller) direk kullanılabilir. Tabi kullanılabilir bir basınçlanmış akışkan vb olsa uygun sensörlerle kullanılabilirdi.
Önceki cevaımızda ve cevaptaki linkte mühürleme vb usuller incelenmelidir. Mühürleme yapılan sistem kısa süreli bir giriş için devamlı çıkış vermektedir. Yalnız durdurma için vanayı kapatan sinyal ile bir röle sürülüp bu rölenin mühürleme geri beslemesini ve ya bu kısım komple enerjisini kesmesi sağlanabilir. Tabi vana açık olduğu müddetçe çalışması mühürlenme ile sağlanmış olan kısmın elektrik sabitsizliklerinden dolayı bırakmaması/çalışmayı durdurmaması için ve daha başka sebeplerle modifiye yapılması gerekebilir.
Başarılar..

şimdi dediğiniz kavramlara bakıyorum internet üzerinden ancak;
demek istediğim o ki ben çalıştırmak için bir sinyal vereceğim ve çalışacak, kapatmak için tekrar sinyal vereceğim ve kapatacak

buna uygun olan sistem flaşörlü zaman rölesi mi yoksa mühürlemeli sistem mi?

yok eğer bunun için çok detaylı bir elektronik sistem tarifi gerekirse bu benim burada cevabını aradığım şey olmaz, zira onun yerine basit bir aç/kapa termostat kullanarak oda yada su sıcaklığına göre basit bir otomasyon yapmayı tercih ederim.

Şöyle düşünün, on/off termostat montajını anlatmakta zorlanırken bunu herhangi bir tesisatçıya tarif etmem onun da bulacağı elektrikçiye tarif etmesi çok zor :)

İki adet kontaktör kullanıp birini açma birini kapama olarak kullanabilirsin.Her iki kontaktörün kapalı kontaklarını diğer kontaktörün a1 bobinine seri bağlarsan biri çalışırken diğeri çalışmaz.

şimdi dediğiniz kavramlara bakıyorum internet üzerinden ancak;
demek istediğim o ki ben çalıştırmak için bir sinyal vereceğim ve çalışacak, kapatmak için tekrar sinyal vereceğim ve kapatacak

buna uygun olan sistem flaşörlü zaman rölesi mi yoksa mühürlemeli sistem mi?

yok eğer bunun için çok detaylı bir elektronik sistem tarifi gerekirse bu benim burada cevabını aradığım şey olmaz, zira onun yerine basit bir aç/kapa termostat kullanarak oda yada su sıcaklığına göre basit bir otomasyon yapmayı tercih ederim.

Şöyle düşünün, on/off termostat montajını anlatmakta zorlanırken bunu herhangi bir tesisatçıya tarif etmem onun da bulacağı elektrikçiye tarif etmesi çok zor :)
Bu uygulama için flaşör röle olmaz. Ben en başta sürekli açılıp kapanacak şeklindeki yazınıza istinaden onu önermiştim.
Mühürleme ile çalışmanın devamını sağlayıp, Yardımcı bir röle ile durdurabilirsiniz.
Ama, Anladığım kadarıyla sizin bilginizle bu iş olama. Siz işi bilen birine yaptırın.
............................... ELEKTRİKÇİNİN İŞİNİ ELEKTRİKÇİYE BIRAKIN.....................................................

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri