bir fazlı motoru sağ ve sol çalıştırmak

telemcii

Üye
bir fazlı kondansatörlü bir motor var onu sağ ve sol çalıştırmam lazım. bir ufak pano yapmam gerekiyor. motor klemensin üstünde 3 tane uç var bir tanesi, kondansatör biri ana biri yardımcı sargı. ben deneme amaçlı olarak, az omaj gösteren uç ile kondansatörün bağlı olduğu ucu bağladım. motor çalıştı. fakat bunu sağ ve sol çalıştırmam lazım. hemde acil. :(

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Motor kapağında şeması olması lazım oda olmazsa forumdan ara bulabilirsin.

Motor klemens kutusunda 3 kablo varsa sağ-sol çalıştıramazsınız. Monofaze motor yönünü değiştirebilmeniz için Ana sargı ve yardımcı sargının bütün uçlarının dışarıya çıkartılmış olması lazım. Yani en az 4 kablo olması lazım.

Akim koblosu ikili gidiyor ya biri kondansatorun bir ucuna digeri direk motora kandansatorun ucundaki akim kablosunu kondansatorun obur ucuna baglarsan ters doner uc cikic olduguna gore daimi kondansatorlu

A10 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Motor klemens kutusunda 3 kablo varsa sağ-sol çalıştıramazsınız. Monofaze motor yönünü değiştirebilmeniz için Ana sargı ve yardımcı sargının bütün uçlarının dışarıya çıkartılmış olması lazım. Yani en az 4 kablo olması lazım.

Bu cok komik neden donmesin pek tabi doner elimde bulunan bu motor sadece 220 voltla calisiyor ve iki yonede donuyor
a3uqyreq.jpg

arkadsın dediği gibi motor daimi kondansitörlüyse çalıisır ama
motorun gücü yardımcı sargılara biner
ısınma yapar ve motor yanar

Uc cikislilarda yardimci ve ana sargi esit oluyormus

hayır.omajları farklı. az omaj olanla kondansatörün bağlı olduğu uca 220 verdim. çalıştı..ama arkadaşlara sordum eğer klemenste 3 çıkış varsa tek yönlüdür diyorlar.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri