binamızdaki nötr hattı kopmuş herşey yandı

sn Genius faz koruma rölesinin monofaze olanı var mı acaba ? yani faz koruma rölesini dairesinde kullanabilecek mi ? eğer üç faz olarak çalışacaksa ve bina girişine konulacaksa piyasada kullanılan faz koruma röleleri bu akım dengesizliğini kaldırabilir mi acaba. Bu konuda bilginiz var mı acaba. teşekkürler şimdiden

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
elektro mekanik kaçak akım rölesinin de işimizi görecegini düşünüyorum,direk fark akımıyla çalışacagından akışı kesmek için faz -nötr ihtiyacı olmaz.

3 Fazla beslenen bir binada, 2 ve 3 nolu dairenin nötürle bağlantısı koptu, yok, hasar nasıl oluşuyor..?

3 Nolu dairedeki elektronik cihaz normalde U=220 V. P=20 W. bir etikete sahip... Buna göre çekeceği akım I=P/U = 20/220 = 0,1 A.
2 Nolu dairedeki beya eşya normalde U=220 V. P=1.500 W. bir etikete sahip... Buna göre çekeceği akım I=P/U = 1500/220 = 6,8 A.

2 ve 3 nolu dairelerin nötürü koptuğunda (devredeki) alıcılar devresini birbirinin üzerinden tamamlar, Çekilen hat akımı It=(P1+P2)/U = (1500+20)/380 = 4 A. olur.
Alıcılar devreye seri bağlı konuma düştükleri için hat toplam akımı her iki cihaz üzerinden de geçer.

Elektronik cihaz üzerinde düşen gerilim; U1=P1/It =20/4 = 5 V.,

Beyaz eşya üzerinde düşen gerilim; U2=P2/It=1500/4=375 V. olur.
(toplamı da zaten 5 + 375 = 380 V.)

Hat gerilimi her bir alıcıya normalde 220 V. olması gerekirken, nötr kopması sonucu seri devre oluşur, devredeki alıcılar fazlar arası gerilime 380V.'a maruz kalırlar, elektronik cihazla beyaz eşya birbirine seri bağlanmış duruma düşer. Her bir alıcı, iç direnci ve gücü oranında gerilime, her birinin çektiği toplam hat akımının devredeki tüm alıcılar üzerinden (eşit miktarda) geçmesine maruz kalırlar.

Normalde 20 W. 220 V. 0,1 A.'e göre oluşturulmuş (dizayn edilmiş) elektronik alıcı üzerinden (220V, 0,1 A. geçmesi gerekirken) 5 V, 4 A. geçiyor, devreye seri bağlı beyaz eşya üzerinden de (220V., 6,8 A. geçmesi gerekirken) 375 V. 4 A. geçiyor. Biri üzerinden yüksek akıma, diğeri de yüksek gerilime maruz kalıyor, artık hangisinin iç yapısı zayıfsa o yanarak seri devrenin kesilmesine (açılmasına) veya kısa devre olarak diğer sağlam alıcıya da 380 V. gitmesine, onun da yanmasına neden oluyor.

Durumu anlatmak için iyi bir yazı . Ama HESAPLAR YANLIŞ. Tekrar gözden geçirilse iyi olur.

Kolay gelsin...

Durumu anlatmak için iyi bir yazı . Ama HESAPLAR YANLIŞ. Tekrar gözden geçirilse iyi olur.

Kolay gelsin...

Sayın Testçimurat; "Hesaplar Yanlış" diyorsun, Yanlış olan yer(ler)i yazsaydın, biz de öğrenmiş olsaydık.

Sn. REZİSTANS elimle çizmeye çalıştım nötr hattı kopsa bile gene fazlar arasına kalıyor tüm bina. Kontaktör kontaklarını açık çizdim kolay anlaşılması için. Saygılar.

Sayın Alpernbuğra;

(#27 deki) Şekil mantıken doğru, fakat bilindiği gibi 3 fazlı sistemlerde, her bir fazın dengesiz (farklı akımlar çekmesi durumu) yüklenmelerinde nötrden bir miktar akım geçer, hele herhangi bir 2 fazdaki yüklerin sıfır olması durumunda üçüncü fazın çektiği akım olduğu gibi nötrden geçer...

Bu durumda ne oluyor..? toplam nötr akımı kontaktör bobininden geçiyor. Bobin sargılarının bu akıma dayanması imkansız, bir de bobin devreye seri bağlanmış oluyor, tüm sistemdeki ve devredeki alıcılar için olumsuz bir durum değil mi..? :)

Sayın Testçimurat; "Hesaplar Yanlış" diyorsun, Yanlış olan yer(ler)i yazsaydın, biz de öğrenmiş olsaydık.

Konuyu anlatışınızdan ve hesaplardan anladığım doğru çözümleri yapabilecek yeterliliktesiniz. Konumuz nötr kopması olduğundan ve yazınız durumu gayet güzel anlattığından hesapları fazla önemsemeyip sadece uyarıyla yetindim. Bu güne kadar genç arkadaşlarımız doğrusu budur demediği için doğrusunu yapmak bana kaldı :)

Elektronik cihaz : Re=(U*U)/P=(220*220)/20=2420 Ohm
Beyaz eşya : Rb=(U*U)/P=(220*220)/1500=32.3 Ohm
Toplam direnç : Rt=Re+Rb=2420+32.3=2452 Ohm
Nötr koptuğunda geçen akım : I=Uff/Rt=380/2452=0.15 Amper
Elektronik cihazda düşen gerilim : Ue=I*Re=0.15*2420=363 Volt
Beyaz eşyada düşen gerilim : Ub=I*Rb=0.15*32.3=5 Volt

Küsüratları attığımız için gerilimlerin toplamı 380 çıkmadı. Sanırım konumuz da o değil.

1) Devreden geçecek akım 4 A değil 0.15A
2) Uclarında 5 volt düşecek cihaz elektronik olan değil beyaz eşya olan.

Kolay gelsin...

Son düzenleme:
Konuyu anlatışınızdan ve hesaplardan anladığım doğru çözümleri yapabilecek yeterliliktesiniz. Konumuz nötr kopması olduğundan ve yazınız durumu gayet güzel anlattığından ...

Sayın Testçimurat;

Konuya farklı yerden bakıp, hatalı hesaplamamı tespit edip doğrusunu yazarak konuyla ilgilenen diğer kişileri hatalı bilgilendirmemek için düzeltmenden dolayı teşekkür ederim. Sen haklısın. Senin hesaplama yöntemin doğru, bu yüzden ana yazımda da konu anlatımına senin hesaplama yöntemini kullandım.
Tekrar teşekkür ederim.

Sayın Alpernbuğra;

(#27 deki) Şekil mantıken doğru, fakat bilindiği gibi 3 fazlı sistemlerde, her bir fazın dengesiz (farklı akımlar çekmesi durumu) yüklenmelerinde nötrden bir miktar akım geçer, hele herhangi bir 2 fazdaki yüklerin sıfır olması durumunda üçüncü fazın çektiği akım olduğu gibi nötrden geçer...

Bu durumda ne oluyor..? toplam nötr akımı kontaktör bobininden geçiyor. Bobin sargılarının bu akıma dayanması imkansız, bir de bobin devreye seri bağlanmış oluyor, tüm sistemdeki ve devredeki alıcılar için olumsuz bir durum değil mi..? :)

Nötr hattından akım geçecek elbette, nötr hattının nereden koptuğuna bağlı olarak oluşacak hasarın boyutu değişir.

Benim çizdiğim şekli biraz daha inceleyin isterseniz. O şekilde dönen akım kontaktör bobini üzerine yüklenmiyor dikkat ettiyseniz. Çizim biraz uyduruk ama iyi bir yerden koparttım nötr hattını.:)

Saygılar...:)

Genius yapma bunu..ne alaka faz notre degdi kaldimi olece..atmadimi sigorta ttafodan...acikladilar sebebibini zaten 3 faz olmayan dairenin nasil fazlari birbirine deger..

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

Kontaktor olur ...netden besleyeceksin sebekeden..notr kopunca zaten bobin bitakacak.

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri