Binalara neden 3 faz gelir?

Sanırım yukarıdaki yazımda anlatmak istediğimi iyi anlatamamışım, anlamayan arkadaşlar olmuş. Ankara'da yeni yapılan dairelere 3 faz veriliyor. Özellikle kaçak akım rölesiyle uğraşırken yalnızca nötr tek başına kesilmemeli 3 faz ile birlikte kesilmeli bu veya başka bir şekilde evde elektrik varken nötr olmazsa evde 380 v. dolaşmış olacaktır. Mesela kombi R fazından besleniyorsa, buzdolabı da S fazından besleniyorsa bildiğimiz seri lamba gibi olacak ve her ikisi de yanacaktır. Resimle anlatabilsem daha iyi anlaşılacaktır. Saygılar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Aralarında faz farkı yoktur.Benim bildiğim evlerde dengeli bir yük dağılımını sağlamak için evlere 3 faz geldiği,yani biz her bir faza eşit güç dağıtmaya çalışırız.

3 fazın aralarında 120 derecelik faz farkı vardır.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Sanırım yukarıdaki yazımda anlatmak istediğimi iyi anlatamamışım, anlamayan arkadaşlar olmuş. Ankara'da yeni yapılan dairelere 3 faz veriliyor. Özellikle kaçak akım rölesiyle uğraşırken yalnızca nötr tek başına kesilmemeli 3 faz ile birlikte kesilmeli bu veya başka bir şekilde evde elektrik varken nötr olmazsa evde 380 v. dolaşmış olacaktır. Mesela kombi R fazından besleniyorsa, buzdolabı da S fazından besleniyorsa bildiğimiz seri lamba gibi olacak ve her ikisi de yanacaktır. Resimle anlatabilsem daha iyi anlaşılacaktır. Saygılar.
Ya ustalarım kusura bakmayın ama ben dairelere 3 faz verilmesi taraftarı değilim. Daire içi besleme noktasında nötr hattı koparsa evdeki cihazların durumunu düşünemiyorum. Ama şimdi bana diyeceksiniz ki apartman girişinde nötr koparsa dairelere tek faz gitse ne olacak yine aynı durum olmayacak mı?
Ben de diyorum ki daireler de elektrikten anlıyorum diyen bazı vatandaşlar çok kurcalama yaparlar, yanlışlıkla sadece nötr keser veya fazlar ters bağlanır ama apartman girişindeki ana panoda mühürlü kısımlara dokunmaya kimsenin cesareti yetmez.
Bir de kısa devre arızaları daha da artacak. Faz nötr, nötr toprak ve de faz toprak yetmezmiş gibi bir de fazlar arası kısa devre olayları ortaya çıkacak.
Ama adamın kurulu güç, talep gücü çok fazladır ona lafım yok sonunu düşünecek. Örneğin bir müstakil ev 2 şohben çalıştıracağım derse ver 3 fazı ne yaparsa yapsın.

Hocam ben bu çok tehlikeli duruma şöyle bir çözüm düşündüm. Her dairenin dağıtım panosuna bir kontaktör ilave edilecek 3 faz o kontaktör üzerinden transfer edilecek nötr hattı bi şekilde gelmezse kontaktör de çalışmayacak ve daireyede 3 faz gitmeyecek.Umarım işe yarar. Saygı bizden...

Hocam ben bu çok tehlikeli duruma şöyle bir çözüm düşündüm. Her dairenin dağıtım panosuna bir kontaktör ilave edilecek 3 faz o kontaktör üzerinden transfer edilecek nötr hattı bi şekilde gelmezse kontaktör de çalışmayacak ve daireyede 3 faz gitmeyecek.Umarım işe yarar. Saygı bizden...
Bir de faz koruma rolesi koysak daha iyi olmaz mı? Saygı bizden....

Düşüncen güzelde bizim şebekelerde uygularsan zırt pırt ana panoya koşturursun Sn Öğretmenim :)

Tek faz ile fazla güç besleyemezsin gerilim düşümü dolayısıyla kesit muazzam artar. Apartman tek fazla beslenmez. Sayaç öncesi ana girişe müdahale edemezsiniz, kontaktörü kendi sayaç çıkışınıza koyabilirsiniz yani münferit bir koruma olur

Tek faz ile fazla güç besleyemezsin gerilim düşümü dolayısıyla kesit muazzam artar. Apartman tek fazla beslenmez. Sayaç öncesi ana girişe müdahale edemezsiniz, kontaktörü kendi sayaç çıkışınıza koyabilirsiniz yani münferit bir koruma olur
Binaları kast etmedim ustam. Daireleri kast ettim. Binalara tabiki de 3 faz gelecek.

Binaları kast etmedim ustam. Daireleri kast ettim. Binalara tabiki de 3 faz gelecek.

Müstakil dairelerde de aynı durum geçerli aslında besleme mesafesi ve talep güç önemli. Standart altı bir ev mi? Sıradan bir ev mi? lüks bir ev mi? süper lüks bir ev mi? besleme mesafesi? Bunların hepsi önemli etmenler. Mühendislik, projecilik standardize edilemez. Uygun çözüm, ortam şartlarına göre belirlenir.

Forum istatistikleri

Konular
128,099
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri