Bina Otomasyonu Nokta Listesi

Merhaba Arkadaşlar;

Bina otomasyonu ile ilgili olarak elinde nokta listesi yahut eğitim dökümanı olan var mıdır ?

İyi Çalışmalar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
nokta listesi oluşturmak uzun ve zahmetli olduğundan biz otomasyoncular iş anlaşmasından sonra oluştururuz. benden nokta listesi isteyenlerden 2000-3000 tl istediğim olmuştur. genelde hereksle paylaşılmaz malesef

Antalyada ki otel otomasyonlarında kullanmıştım nokta listesini.Exel de oluşturulmuş bir dosya...şehir dışındayım su an..şirkete dönünce gönderirirm örneğini.

Sorması ayıp olmasında bu nokta listesinin.içeriği nelerdir?

Binalarda uzaktan izleme ve kontrol yapılacak cihazlardan alınan ve gönderilen bilgilerin gösterildiği listedir.DDC cihazları ve saha ekipmanları bu listeye göre belirlenir.Kablolar bu listeye göre çekilir.Program bu liste kontrol edilerek hazırlanır.Kısaca sistem bu liste üzerinden kurulur.

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:
Ben yardımcı olayım. İş nedir, hastane, kültür merkezi, spor salonu, stadyum, hükümet binası, adliye, avm vs. nedir nokta listesi lazım olan iş.?

Ekli dosyalar

• T01 OTMASYON.xls
    191 KB · Görüntüleme: 217
  • T02 OTMASYON.xls
    379.5 KB · Görüntüleme: 144
  • T07 OTMASYON.xls
    379.5 KB · Görüntüleme: 155
Merhaba Arkadaşlar;

Bina otomasyonu ile ilgili olarak elinde nokta listesi yahut eğitim dökümanı olan var mıdır ?

İyi Çalışmalar.
-----------------------

Bu da döküman...
(Schneider Automaition Server Smart Struxure Solution Selection) PDF 'dir.

Not: Nokta listesi meselesi özgün bir meseledir. Değişkeni çok fazladır. Herkesin kendine has bir tasarımı ve dökümantasyonu vardır. Az önce yolladığım NOKTA LİSTESİ genellikle Bayındırlık Bakanlığı, TOKİ, Sağlık Bakanlığı projelerini çalışan Alarko Firmasına aittir. En basitleştirilmiş halidir.

Ekli dosyalar

• Automaition Server SmartStruxureSolution_SelectionGuide_A4-file061740.pdf
    2.1 MB · Görüntüleme: 198
Bina otomasyon uygulaması ise Knx tarafında yardımcı olabilirim.

Arkadaslar yardimci olun lutfen. 12 volt 60 watt 5 amper trafoya sifreli kilit sistemi ve trajli kilit bagladim.
Elektrik faturasi cok gelmeye basladi bunda mi acaba.
Sistemin ozellikleri;
  • Özellikler:
  • Çalışma gerilimi: DC12V + -10%
  • Çalışma akımı: 1.2A
  • Kilit rölesi: DC 12V/3A
Kilit ise 12 volt 10 watt

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,892
Son üye