bina içi aydınlatma otomatiği yardım

elektrik25

Üye
arkadaşlar bina elektrik otomotiğini bağlarken yanlış yaptım otomotiği yaktım bunun bağlantısı nasıl olucak 4 girişi var hangisini nereye bağlicam lütfen yardım edin.bide yanında trafo var 220 v panonun içinde 2 girişine bakıyorum ikisindede faz var kontrol kalemi öyle gösteriyo birinde kontrol kalemi lambası yanıp faz gösterip diğerinde yanmayıp notr olduğunu anlamamız gerekmiyomu,şimdiden teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Trafo zil tesisatı ve kapı otomatiği için senin bununla işin yok. Bağlantı şeman aşağıda;
Birde şu kontrolkalemini elinden bir bırak ölçü aleti al eline.

MO.jpg

abi şu şemada ne yazıyı fnlb bunlar ne bunuda bi açıklarmısın

Sen o devreyi okuyamıyorsan bu işe hiç bulaşma okey.

Nötr ortaktır, merdiven otomatiğine 1 adet nötr gelir,1 adet lamba ucu gelir, 1 adette buton ucu gelir şemada açık ve net görülmekte.

Sen fazı merdiven otomatiğinde F yazan yere gireceksin, otomatikte L(lamba) yazan yere lambalar'a giden ucu bağlayacaksın, otomatikte B(buton) yazan yere de butonlara giden ucu gireceksin.

Şema çok açık çok net buna rağmen anlamıyorsan ısrarla bu işe hiç bulaşma derim elektrik şakaya gelmez.

abi allah razı olsun ben az önce bağladım otomotik rölesini yaktım nötrü nötüre bağladığıma eminim ama fazı otomatiğe yada buton yazana bağlamış olabilirimki röleyi yaktım yeniden deniyicem teşekkürler

abi allah razı olsun ben az önce bağladım otomotik rölesini yaktım nötrü nötüre bağladığıma eminim ama fazı otomatiğe yada buton yazana bağlamış olabilirimki röleyi yaktım yeniden deniyicem teşekkürler

İnşallah çarpılmana yada bir sıkıntı çıkarmana vesile olmayız :D işi bitirince hayattayım diye haber ver bize.

abi peki ben ne yaptımda roleyi yaktım sence neyi neye bağladım nötürü nötüre bağladığıma eminim ama

Normal de nötr ile buton ucu kısa devre edildiğinde otomatik çalışır. Acaba lamba ucuna faz vermiş olabilir misin? Sadecede tahmin.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri