biber çekme makinası sigorta attırıyor.

ustalarım mrb..3 katlı bir binada 3. kata biber çekme makinasının fişini taktıgımızda sigorta atıyor hangi prize takarsak sigorta atıyor..fakat 2. katın prizine taktıgımızda atmıyor..sebep nedir ustalarım? bu arada binada topraklama yok...

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ustalarım mrb..3 katlı bir binada 3. kata biber çekme makinasının fişini taktıgımızda sigorta atıyor hangi prize takarsak sigorta atıyor..fakat 2. katın prizine taktıgımızda atmıyor..sebep nedir ustalarım?

Biber çekme makinasının uzatma kablosunu öncelikle kontrol edin..Yani fişini ve çoklu priz kısımlarını...Bunda sorun yoksa biber çekme makinasının kablosunda kısa devre vardır...yani 2 kablonun teması vardır...Gelelim 3. katta attırma sebebine..3.katta sıfırlama 2. katta sıfırlama olmadıgı kanaatindeyim...Sıfırlama olan katta 2 kablo birbirine temas ediyor...bu durumda 3.katta faz toprak kısadevresi vardır... topraga da nötr bağlandıgı için faz nötr kısadevresi vardır...fakat 2. katta 2 kablo birbirine temas olsa bile sıfırlama olmadıgı için sigorta atmıyor...başka bir ihtimal de 2. katta sıfırlama varsa burda atmıyorsa fişi ters çevirip takmışsınızdır ondan atmamıştır..bu durumda ters çevrildiğinde nötr toprak kısadevresine denk geldiği için sigorta attırmıyo... anlattıgınıza göre dairelerde kar yoktur olsa her iki durumda da atması lazımdı....

Sigorta var sigortacık var (BKNZ S1, S2, S3 (tabi buşonlu)).
Sigortaların seçimi hem maksimum anma akımı ve hem de kesme akımı değerlerine göre seçilirler.
Genelde yavaş,normal ve hızlı diye branşlara ayrılırlar.
Ayrıca otomatik sigorta yalama olabilir(O kadar açma kapama yapmıştır ki en ufak bir zorlanmada yayların özelliği kaybolduğundan hemen atar.)
O an itibarı ile alt katta sigortadan geçen akım (sigortaları aynı kabul ediyorum) düşük bir değerde fakat üst kattakiler biber çekme makinesini görür görmez ütü yapmaya veya şofbeni çalıştırmaya başlamış olabilirler.
Üst katın buatlarındaki eklerde aşırı derecede voltaj düşümü vardır(meslektaşlarımız şişirmiş olabilir). Motora gelen voltaj stabil olmadığı için daha uzun bir kalkınma süresi ve demeraj akımından bahsedebiliriz.
Her iki katta da kaçak akım sigortası vardır ve üst kattakinin nötürü bağlanmamıştır ve direk bağlanmıştır.

Bunlara ilave olarak:
Biber çekme makinesi üst kattakinin veresiye iş yaptıracağını sezmiş, gıcıklık olsun diye naz yapıyor olabilir.

Kolay gelsin...

Ustalarım merb...bu biber çekme makinesinin sahibi başka bir binaya gitmiş orda da fişe takmasıyla uzatma kablosunu şalterler atmış...Acaba dgn frt ustamızın dediği gibi bu uzatma kablosunda kaçak mı var? sıfırlama olan evlerde mi sigortayı attırıyo...

kablo bağlantılarını kontrol et motor aşırı ısınmış ve motor bobinleri hasar görmüş olabilir.DGN FRT gerekli açıklamaları yapmış zaten
  • user-offline.png

uzatma kablosunda ek yerlerini fiş ve çoklu priz kısımlarını kontrol et..büyük ihtimalle sigortayı attırdıgı evlerde sıfırlama vardır...uzatma kablosunda bir sorun yoksa makinenin kablosunu kontrol etmek lazım...

Makina başka yerlerde sağlıklı çalışıyor mu?

Uzatma kablosunu farklı cihazlarda denediniz mi?

Makinayı yakın zamanda su ile yıkadınız mı?

ustalarım mrb..3 katlı bir binada 3. kata biber çekme makinasının fişini taktıgımızda sigorta atıyor hangi prize takarsak sigorta atıyor..fakat 2. katın prizine taktıgımızda atmıyor..sebep nedir ustalarım? bu arada binada topraklama yok...

Merhaba.2.kattaki otomat veya buşonlu sigortanın anma akım değeri diğer katlarla ayni midir? Örneğin biber çekme makinesi 18 amper çeker de,diğer katlarda 25 amperlik,2. katta sadece 16 amperlik sigorta varsa kesin her takmada atar.Bir de motor seagate arkadaşımızın söylediği gibi ilk kalkınmada normal devrini buluncaya kadar normalden fazla amper çeker,örneğin 16 amper çekmiş olsa ve 16 amperlik sigorta bulunsa bile,motor demaraj akımı daha fazla olacağından dolayı sigortayı yine attırabilir.Ben ağırlıklı olarak sadece sigortalar üzerinde öncelikle duruyorum.Kablo ile ilgili olsa idi,diğer katlarda ayni sorunun tekrarlanması mantıken de söz olabilirdi diyorum.İkinci olarak güvenlik topraklaması olmayıp da,toprak yerine yapılan nötr-toprak hattı üzerinde de ayrıca bir inceleme yapılması gerekli olabilir. 2.katta nötr hattı,faz kaçağı gövdeye geldiği halde,nötürün eksik temasla toprakla birleşmesi veya hiç temas etmemesi yolundan da sigorta açma yapmamış olabilir.

Siz 2. katta fişe takılı iken makina gövdesini kontrol kalemi ile ölçtünüz mü? Gövdede bir faz kaçağı varsa ve sigorta atmıyorsa,dediğim gibi topraklamada bir zaafiyet mutlaka var demektir.Nötr-toprak yoluyla yapılan ve çok sağlıklı olmayan bu topraklama noktasını,mutlaka prizin arkasından da iyice kontrol etmeniz lazımdır.Ben başka sorunlara ayrıca bir ihtimal de vermiyorum.Kolay gelsin.

Ustalarım mrb..cevaplar için teşekkürler..Sorun çözüldü.. DGN FRT ustamızın dediği gibi uzatma kablosunu inceledim..bir ek yeri vardı açtım faz toprak kısa devresi vardı...3. katta şıfırlama vardı...fişi ters bağladıgımızda attırmıyo düz sapladıgımızda attırıyodu...2. katta sıfırlama olmadıgı için sigorta attırmıyodu ama cihazın gövdesinde ciddi anlamda kaçak kontrol kalemiyle gözüküyordu...kısa devre giderildi ve sorun çözüldü...cevaplar için teşekkürler....

Ustalarım mrb..cevaplar için teşekkürler..Sorun çözüldü.. DGN FRT ustamızın dediği gibi uzatma kablosunu inceledim..bir ek yeri vardı açtım faz toprak kısa devresi vardı...3. katta şıfırlama vardı...fişi ters bağladıgımızda attırmıyo düz sapladıgımızda attırıyodu...2. katta sıfırlama olmadıgı için sigorta attırmıyodu ama cihazın gövdesinde ciddi anlamda kaçak kontrol kalemiyle gözüküyordu...kısa devre giderildi ve sorun çözüldü...cevaplar için teşekkürler....
Sorunun çözülmesine çok sevindim arkadaşım...saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri