BEKO d2001 bulaşık makinasında sorun

feyizu

Üye
Merhabalar sevgili dostlar..Gelinimin BEKO D2001 bulaşık makinasında bir sorun var..daha önce annemin Arçelik leydi makinasında aynı sorun vardı onu kolayca su alma swicini temizleyerek halletmiştim..ancak bu BEKO da makinanın sol yanındaki su cebinde bu swici bulamadım..sorun anladığınız gibi su alıp programı başlatmama..bazen içine kova ile su koyunca program başlıyormuş(gelinime bir komşusu söylemiş yapınca çalışmış ama ben denedim çalışmadı) geçenlerde sol yanı söktüm su alma swicini bulacağım diye ama yok..su girişinin orada bir swic var o da sağlam zira ben makinayı söküp de çalıştırmayı deneyince aslanlar gibi su aldı program sonuna kadar yürüdü su boşalttı kuruttu ve durdu..ama ben sadece su alma swicini sökmeye çalışmıştım..annemin makinasında ise bu swiç aralıklarla 3 kez su almasını organize ediyordu..cebin içinde su seviyesi yükselince şamandra kalkıp suyu kesiyor,seviye düşünce tekrar su almaya başlıyoru..bu BEKO da da su alma işlemi sanki aşamalı oluyor ama işlemi ne kontrol ediyor bulamadım sistemi de anlayamadım..
Sevgili ustalarım konu basit ama makinaya yabancıyım..nereye odaklanmam gerektiği konusunda yardım rica ediyorum.
Sevgiler,saygılar.

yeni modellerde su sivici alt kapağın altında gri kutu var o kutunun içinde onu değiştirerek sorunu çözebilirsin.....

sizin üründe bahsettiğiniz su seviye şalteri dediğimiz swich yok. soldaki su cebi girişinde flowmetre yani su sayaç kartı var. geçen su miktarını elektornik kart bu parça sayesinde sayıp su miktarını hesaplıyor. sizdeki ürünün şikayeti tam olarak nedir? su almaması mı ?

sizin üründe bahsettiğiniz su seviye şalteri dediğimiz swich yok. soldaki su cebi girişinde flowmetre yani su sayaç kartı var. geçen su miktarını elektornik kart bu parça sayesinde sayıp su miktarını hesaplıyor. sizdeki ürünün şikayeti tam olarak nedir? su almaması mı ?

Evet,program klasik boşaltma pompasının çalışmasıyla başlıyor,yaklaşık 15-20 sn kadar pompa çalışıyor,sonrasında su almaya başlaması lazım ama başlamıyor..ya boşaltma pompası devam ediyor(bazen) ya da makina durup bekliyor..gelinimin komşusu makinayı öne çek hortum sıkışmıştır bendede olmuştu demiş,gelin de makinayı öne çekerek denemiş haydii çalışmaya başlamış ve yıkamış bulaşıkları(bu gelinin söylemesi,ben de denedim aynı yöntemi ama çalışmadı)..Bu gün şöyle bir şey oldu,program başlangıcında boşaltma çalıştı,peşinden bir süre su aldı ama program devam etmedi..kapağı açtım baktım azıcık su almış..kapağı kapatıp başlat düğmesine bastım tekrar su aldı ve yine durdu..tekrar beklemeye alıp kapağı açtım su azıcık daha yükselmiş..kapağı kapatıp başlata bastım yine su aldı..bu işlemi yaklaşık 5 kez tekrarladım her seferinde su aldı ama yıkama başlamadı ve nihayet ön kapağın oralardan su taşmaya başladı..programı iptal ettim,suyu boşalttı, kırmızı ışık(bitti ışığı) yandı..düğmeye basıp enerjiyi kestim..bir sigara içimi bekledim sonra yeniden çalıştırmayı denedim ve hooop hiç bir sorun yokmuş gibi su da aldı program da yürüdü sonuna kadar gitti..anlamadım gitti sorun tam olarak neresinde..bütün bu yazdıklarım yanında ana sorun hala su alma gibi geliyor bana..bir de taşıncaya kadar su aldırma işlemime de anlam veremedim..su belli miktara ulaşınca teorik olarak su almayı sonlandırması yıkamayı başlatması gerekiyordu ama yazdığım gibi taşırıncaya kadar beklet başlat yaparak 5 kez su aldırdım ki bu da tuhaf..bilmem yazdıklarım sorunu tarif etmemde yeterli oldumu?
Makina tamirinde epeyce tecrübeliyim ancak sorun benzer olsa da makina değişik..sistemi ve çalışma prensibini de tam olarak anlamadan paldır küldür dalmak istemiyorum makinaya..bu nedenle siz tecrübeli dostların düşüncelerine ihtiyaç duyuyorum.
Sevgiler,saygılar.

Son düzenleme:
elektronik kart ( ana kart resim1) su sayaç kartından (resim2) sinyel alamıyor. yani suyu sayamıyor. bu yüzden suyu sayamadığı için elek kart ventilin enerjini kesiyor. yapılması gereken su sayaç grubunu değiştirmek (resim3)

1899410104_2.jpg

1882690100_2.jpg

1760900100_2.jpg

İlgin için çok teşekkürler sevgili kardeşim..İzin verirsen iki sorum olacak; 1) Program başlangıcında boşaltma pompası işlemi bitme sonrası neden su alma başlayamıyor(eğer daha başlangıçta ana kart su sayaç kartından sinyal alamıyorsa ki daha su akışı başlamamış yani sayacak bir şey de yok henüz ve bu yüzden de ventile enerji yollamıyorsa bu da başka bir soruna işaret etmiyor mu?Yani bir açık devre,oksitlenme,temassızlık vs. gibi bir sorun olabilir mi)
2)Bu parçaların yerleri neresi acaba? (Anakart ön kapak içerisinde olabilir sanıyorum..su sayaç kartı su cebi üzerinde biryerlerde mi? Ya da şöyle sorayım ; su sayaç kartı 3 no lu resimde görünen parçanın içerisinde mi? Eğer öyleyse bu parça su giriş hortumunun bağlandığı yerin hemen üzerinde şaseye tırnakları ile sabitlenmiş giriş ve çıkışına 10 cm. lik şeffaf hortumlar takılı parçamıdır? Yani şöyle makinanın sol yan tarafının bir resmi olsa çok makbule geçerdi?
Sabrına güvenerek bu sorularıma ayrı ayrı yanıt yazabilirseniz eminim benim gibi bir çok arkadaşın da ileride sorularına yanıt olacaktır.
Son bir soru su sayaç grubu denilen 3 no.lu parçanın ederi nedir acaba,parçacının azizliğine uğramayayım.
Teşekkürlerimle birlikte iyi geceler kardeşim.

1. dediğiniz gibi başlangıçta pompadan sonra su alması gerekiyor. siz, tekrar basıyoruz tekrar su alıyor ama yıkamaya geçmiyor dediğiniz için böyle bir yorum yaptım. dediğiniz gibi pompa sonrası su almıyor ise farklı sebeplerde olabilir.

2. evet su sayaç kartı 3 nolu resmin içindeki parça. ve su sayaç grubu olarak değiştirmeniz gerekiyor. içindeki mekanik pervane sıkışıyor sağlıklı dönmüyor bu yüzden suyu sayamıyordur. grup halinde değiştirmeniz gerekir. yeri de dediğiniz ventilden sonraki çıkış hortumunda gövde sacına geçme vaziyette. fiyatı da servisde 3.5 - 4 TL arasındadır.

Tekrar tekrar su alma durumu dün uğraşırken rastgeldiğim bir durumdu..genel davranışı pompa sonrası su almaya başlayamıyor..ha babam pompa çalışıyor.
Bir yerde okumuştum su taşarsa taşma swici varmış ve o ıslanırsa ventilin enerjisini kesermiş..doğru mudur ,doğru ise bu taşma swici nerede bir de o parçaya baksam..zira gelin bazen makinanın altında ıslaklık gördüğünü de söylemişti..belki birden fazla sorunu vardır.

dediğiniz gibi sürekli pompa yapıyor ise taban sacına su akmıştır. bu akma olayı sizin sürekli su aldırdığınız zaman taşmadan kaynaklı olabilir. taşmadan dolayı da makine taşma swicini açmış (taban sacında köpük içinde) bu yüzden sürekli pompa yapıyor olabilir. bu durumda makineyi çalıştırmanız mümkün değil.makinayı biraz öne çekip arkaya doğru yatırın. tabandaki su aksın. köşelere havlu koyun heryeri ıslatmasın.

taban sacındaki suyu boşalttıktan sonra makine program başlangıcında pompadan sonra su almaya geçer. yine bi müddet sonra su kesilir makina çalışmaz ise su sayaç grubunu değiştirin. ama su alır normal çalışmaya geçer ise makinada bir yerde su kaçağı vardır bu sebepten taban sacına su akıtmış olabilir. bunun içinde detaylı inceleme gerekiyor

dediğiniz gibi sürekli pompa yapıyor ise taban sacına su akmıştır. bu akma olayı sizin sürekli su aldırdığınız zaman taşmadan kaynaklı olabilir. taşmadan dolayı da makine taşma swicini açmış (taban sacında köpük içinde) bu yüzden sürekli pompa yapıyor olabilir. bu durumda makineyi çalıştırmanız mümkün değil.makinayı biraz öne çekip arkaya doğru yatırın. tabandaki su aksın. köşelere havlu koyun heryeri ıslatmasın.

taban sacındaki suyu boşalttıktan sonra makine program başlangıcında pompadan sonra su almaya geçer. yine bi müddet sonra su kesilir makina çalışmaz ise su sayaç grubunu değiştirin. ama su alır normal çalışmaya geçer ise makinada bir yerde su kaçağı vardır bu sebepten taban sacına su akıtmış olabilir. bunun içinde detaylı inceleme gerekiyor

Dediğiniz gibi taban sacına su birikmiş..makinayı arkaya doğru devirdim,epeyce su aktı altından..sonra biraz bekleyip çalıştırdım,bir süre su alıp durdu yine..kapatıp su kontrol ünitesini söktüm,su giriş tarafından üfledim içerisinde pervane dönüyor,fişin içine baktım karta baktım bir anormalik yok,tekrar taktım herşeyi bastım düğmeye su alıp çalışmaya başladı..su alma sorununu hallettim galiba ama bu sefer de yaklaşık 2 saat yıkadı durdu ve farkettim ki suyu ısıtmıyor(ısıtmıyor derken suyun ilk alındığı gibi buz gibi değil ama ılık).Programı iptal edip bekledim ve yeniden başlattım yine normal olarak su aldı ve yıkamaya geçti..ilk suyu attı sonra tekrar su aldı deterjan kapağı açıldı normal yıkanmaya devam ediyor şu anda ama 1.programda 50 derece ısıtması lazım suya elimi sokuyorum hiç de 50 derece gibi değil ılık..şimdi 2.suyu da attı tekrar su aldı (bu aldığı su artık durulama suyu galiba)ve yaklaşık 5 dk sonra bu suda ılındı ama yine de 50 derece değil..sevgili kardeşim durum şimdilik bu minvalde bilmem gözlemlerimde bir eksiklik var mı ya da gözden kaçırdığım başka bir sorunumuz mu oldu?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri