Beko 70 ekran 14.2 şase görüntü sallanıyor

seckinty

Üye
Merhaba Arkadaşlar, babamların kullandığı bir tv var beko marka 70 ekran sanırım

arızası tv çalışıyorken ekrandaki resimde titreme oluyor, bir süre sonrada resim daralıyor (yukardan ve aşağıdan) tepesine tokat atınca kendine geliyor

soğuk lehim olmuştur dedim açtım baktım bir diyotun ayaklarının bulunduğu şase kısmı sıcaktan kavrulmuş gibiydi (diyot çok fazla ısınıyor sanırım)

ayaklarını iyice lehimledim tekrar çalıştırdım, genel bir soğuk lehim taraması yaptım, ancak bir süre çalıştıktan sonra yine aynı sorunu yaptı

Düşüncem diyotun bozuk olduğu ve fazla ısınmasından dolayı bu hatayı verdiği. Bu diyotu değiştirsem sorun düzelirmi acaba? veya yanında değiştirmem gereken başka bir parça varmıdır? fikirlerinizi bekliyorum

5zibug.jpg

bunlar tv nin kendisinden çekilmiş fotograflar
diyot olarak by228 kullanılmış

ivz9ds.jpg

2a7h1s5.jpg

Merhaba.Yatay çıkış katındaki geçici olan bu sorunda diyodun aşırı ısınmasında başka etkenler de var gibi görünüyor.(Ölçümde diyot tek yönde sayısal değeri göstermelidir,göstermiyorsa yenisiyle de değiştirmelisiniz) Tv bu şekilde (Anlattığınız şekliyle) çalışmaya devam ederse yatay çıkış transistörü mutlaka da bozulabilir,bu başıma da gelmişti.Muhtemelen uygulanan mekanik darbe ile alt,üst ekran boşluğu tam da düzelip eski haline döndüğüne göre,tahminimce yatay saptırma bobinlerindeki kablo terminal lehim bağlantılarında elekriki geçirmezlik durumu oluşmuş veya EHT trafosunun pcb altındaki lehimli ayaklarında soğuk lehimin oluşmuş olması,gözle görünmeyen lehim çatlakları muhtemelen de oluşmuş olabilir.İlk etapta EHT'nin tüm ayaklarını ve yatay saptırma bobininin kablo bağlantı lehimlerini yeniden tazeleyip yaparak bu konudaki olası bir tereddütü tam ortadan kaldırmış olun.Yine ayni durum tekrarlanırsa yatay çıkış katındaki diğer parçalar üzerinde avometre ile değer ölçümlerinize devam ederek,kısmi elektriki geçirmezlik gösteren başka yerleri tam tespit etmeye de çalışacaksınız artık bundan sonrasında.Transistör bozulmuş olsaydı zaten tv besleme devresi tam korumaya geçip "cik,cik" şeklinde ses çıkararak stanby ışığı tv besleme devresinden tam kesilerek de sönerdi.Parça (komponent) arızası değil de soğuk lehim veya lehim çatlakları,kısmi lehim bozulmaları ile oluşmuş bir sorun görünümündedir anlattığınız bu durum.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri