beko 2612 C çamaşır makinasının motoru?

arkadaşlar resimdeki motor hakkında fiyat aratırması yapıyorum sardıkmakla yenisini almak arasında kararsızım fiyatınında nekadar olduğunu bilmiyorum bildiğiniz yedek parça siteleri varsa yardım istiyorum arkadaşlar!!!

Ekli dosyalar

• DSC08374.jpg
    DSC08374.jpg
    112.2 KB · Görüntüleme: 125
  • DSC08375.jpg
    DSC08375.jpg
    110.6 KB · Görüntüleme: 105
selam bence motorun yenisini almana gerek yok arkadasım motorun yeni fiyatı 90 ile 100ytl civarı eski motoru verirsin yerine sarılmıs motor veriyorlar 1 yıl garantili 30 ytl sana tavsiyem sarılmıs motor alman

Son düzenleme:
arkadaşa katılıyorum bencede eskı motoru ver sarılmış motor al

ekteki motorun sağlamlık kontrolünü nasıl yapabilirim

sedat bey ölçü aleti ile kontrol edip sonrada elektrik vererek yapabilirsiniz.ölçü aletini ohm kademesine getirip motor uçlarından topraklama hattını bulun, hemen yanındaki ilk iki ucun ohm değerini ölçün yaklaşık 55ohm ölçüyorsanız bu tako jeneratör ucudur(motorun dönüş bilgilerini voltaj üreterek elektronik karta bildirir),sırasıyla sonraki iki ucu ölçün 2-4ohm arası kömür fırçalarla kollektörün değeridir,sonraki üç ucu birbirine ölçün 2-5ohm aralarında değerler bunlarda yıkama ve sıkma sargıları.budeğerlerden ençok problem olarak kömür fırça kollektör hattında sorun çıkar çoğunlukla kömür biter nadirende kollektör atar.kömür bittiyse kollaylıkla halledilir.kollektör atmışsa yeni endüvi gerekir.
elektrikle direk çalıştırma için kömür fırça uçlarından sargı ucunun yanında bulunanı ile sargı ucuna köprü kablo ile birleştir.seyyar kablomuzun bir ucunu boşta kalan kömür fırça ucuna diğerinide sargının boştaki ucuna takıp fişe tak.motorun çalışması gerekir.motor bu şekilde çalışırken ölçü aletini AC VOLTkademesine alıp tako jeneratörün ürettiği 25-50v arası gerilim çıkıyormu kontrol et buraya kadar herşey normalse motor sorunsuz demektir.
bu uzun satırlar seni yanıltmasın yapması yazımla anlatımından daha kolay.umarım anlaşılabilir olmuştur kolay gelsin.

sn enonux motorun sağlamlık kontrolunu yaptım bununla birlikte alltakki ufak su pompa motorunada kontrol ettim sağlam arkasındaki kondasatör sağlam su seviye şalteri yuvarlak bişey sanırım oda sağlam tek kontrol edemedeğim fotoğraftakı beyın bunun üzerindeki elektronik elamanlardada patlak çatlak bozuk eleman gözükmüyor okadar koku makinanın neresinden cıktı onu arastırıyorum şimdi bu kartın yenisini bulabilirmiyim acaba?

ısıtıcının aşırı kirecinden dolayı kazan delinmiş olabilir. makinayı mümkün olduğunca arkaya yatırın Kazanın tam alt noktasına bakın. kararma yanma görüyorsanız koku oradan gelmiş olabilir. prgram cihazının yenisi 100 tl üzerinde. Fakat beyaz eşya parçacılarından 15-30 tl arası bir fiyatla kartı alıp değiştirebilirsiniz

sn kanyak kazan yansa altındaki rezistansta yanmazmı? sağlam gözüküyor

sedat demir
yukarıda resmini verdiginiz program şalterini test etme amacınız motorun kontrolümü yoksa kokunun sebebimi.?

Eger kokuyu arıyorsanız rezinstansı söküp rezinstans yuvasını dikkatlice gözlemleyin kazanda kelepcelendigi nokta deforme olmuş olabilir.

Pompa yanıklarıda aynı kokuyu verebilir

Rezinstans susuz devreye girebilir veya delinir ıslandıgı zaman toprakla devreyi tamamlar ısıtmaması gerektigi,susuz kaldıgı zaman bile ısıtıcı devrede kalabilir.

Yok sadece program şalterini deniyecem diyorsanız
Tüm soketlerini sökün.sadece motordan gelen soketi tekrardan takın
hariçcen 220 volt tu program şalterinin motorunun ayaklarından verin hiç bir sorun algılanmaz ise motorunuz sag-sol işlemini yapacaktır sıkma pozisyonuna getirdiginizde 400devir dak. hızla da sıkma kontrolünü yapabilrsiniz .

sedat bey emniyet anahtarını (kapı kilitleme mekanizması) kabloların renklerini yazarak sökün herhangi bir karbonlaşma (kararma)olmuşmu kontrol edin.genellikle körük lastiği delindiğinde yada deterjan kutusundan su sızdığında emniyet anahtarı soket girişlerinde karbonlaşma meydana gelebilir buda yanık kokusuna sebep olur.fişin ucu prizdeki gevşeklikten dolayı aşırı ısınarak erimiş olabilir.kazan ısıtıcıdan dolayı yana bilir bu illaki ısıtıcını arızalanmasını gerektirmez zira ısıtıcı üzerine yapışan kireç ve pislikler kazanla temasa geçerse plastik kazanı direk ısı iletimi nedeniyle eritebiliyor.bunların hepside normalse su giriş ventillerini ölçü aleti ile ölçün 3.4kohm civarında değer görmeniz gerekiyor.genede sorun yoksa tüm kablo soketi takılan komponentlerin soket yerlerinde karbonlaşma olup olmadığına bakmalısınız.makina yanımda olmadığından dolayı tüm olası nedenleri yazdım.bu arada su seviye anahtarının kontrolünüde anlatıyım hortumunu çıkartın anahtara üflediğinizde çıt çıt şeklindeki konum değiştirme sesini duyun bu arada bir kişide kontaklar ararındaki kısa devre konumlarının diğer kontağa aktarılıp aktarılmadığını ölçsün.konum değişmiyorsa su seviye arızalıdır.tekrar yerine takarken pompayı sökerek içindeki suyu tamamen boşaltıp hortumunu öyle takın.zaten kabloları söküp takarken renklerin girdiği uçları yazmanız gerektiğini anlatmama gerek yok sanırım.kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri