Kullanayan arkadaşlarlar için Visual Studio( Dot Net) Programlama idesini i ndirmelerini şiddet ile tavsiye ederim. Link : İndir

Bu arada ben LibnoDave Kütüphanesi ileSiemens plcler ile Csharp ortamında haberleşiyorum ve AdvencedHMI Paketindeki AktiveX'ler tamda aradığım şeylerdi.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Kullanayan arkadaşlarlar için Visual Studio( Dot Net) Programlama idesini i ndirmelerini şiddet ile tavsiye ederim. Link : İndir

Bu arada ben LibnoDave Kütüphanesi ileSiemens plcler ile Csharp ortamında haberleşiyorum ve AdvencedHMI Paketindeki AktiveX'ler tamda aradığım şeylerdi.

S.A.
Üstad ben bunu yükledim bende modbus rtu olarak haberleşmek istiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin.

Haberleşme ye çalıştığın sırada herhangi bir hata iletisi ile karşılaşıyormusun ?
Haberleşmek için kullandığın RS485 Converter nedir acaba doğru bir biçimde yapılandırılmış mı ? Haberleşme hızını kontrol ettin mi (BaudRate) Her iki taraftada da bu parametreler birbirni karşılaması gerek. ve birkaç ayrıntıyı daha gözden geçir.

Haberleşme ye çalıştığın sırada herhangi bir hata iletisi ile karşılaşıyormusun ?
Haberleşmek için kullandığın RS485 Converter nedir acaba doğru bir biçimde yapılandırılmış mı ? Haberleşme hızını kontrol ettin mi (BaudRate) Her iki taraftada da bu parametreler birbirni karşılaması gerek. ve birkaç ayrıntıyı daha gözden geçir.

S.A.
Sn. Macix
direk rs 232 den deniyorum. Rs 485 kullanmadım 9600 baud olarak seçtim ayarları com1 ver şeçeneklerdende modbuscomm1 seçtim hata vermedi.
Şimdi ben örneğin:
Plc1 40006 adresinden veri okuyacağım bunu nasıl yapabilirim
Kolay gelsin. :)

Rs232 ile modbus haberleşme si kurman imkansız; rs232 to rs485 Dönüştürücüsü veya usb to rs485 Dönüştürücüsü kullanman gerek.

Haberleşmek için projene Toolbox tan ModbusComm nesnesini ekle modbusCoom1 nesnesinin özelliklerini ayarla:(Veya haberleşeceğin cihazın haberleşme parametrelerine göre)

Daha Sonra Projene haberleşebileceğin değer okuyabileceğin başka bir araç ekle ben gauge1 nesnesini ekle(dim).

Daha sonra gauge1 nesnesinin ConCompanent değerini daha önce ayarlamış olduğumuz ModbusComm1 olarak seç. PlcAdress Özelliğine ise şunu yaz 2@40006. Buradaki 2 yerine PLC'nin adresini yazmalısın.

Rs232 ile modbus haberleşme si kurman imkansız; rs232 to rs485 Dönüştürücüsü veya usb to rs485 Dönüştürücüsü kullanman gerek.

Haberleşmek için projene Toolbox tan ModbusComm nesnesini ekle modbusCoom1 nesnesinin özelliklerini ayarla:(Veya haberleşeceğin cihazın haberleşme parametrelerine göre)

Daha Sonra Projene haberleşebileceğin değer okuyabileceğin başka bir araç ekle ben gauge1 nesnesini ekle(dim).

Daha sonra gauge1 nesnesinin ConCompanent değerini daha önce ayarlamış olduğumuz ModbusComm1 olarak seç. PlcAdress Özelliğine ise şunu yaz 2@40006. Buradaki 2 yerine PLC'nin adresini yazmalısın.

Sn. Arkadaşım siz modbus olarak denedinizmi?
Rs 485 ile rs 232 arasın da fark olmaması lazım. Çünkü plc denemelerinde 485 yerine 232 yapıp denemeler yapabiliyorum bunda da olması lazım değilmi?
Kolay gelsin.

Dostum Doğrusunu istersen AdvencedHMI Modbus kütüphanesini daha önce hiç kullanmadım; Fakat Şundan eminim ki RS232 ile sadece seri haberleşme gerçekleştirebilirsin, Eğer modbus ile haberleşeceğim diyorsan RS422/485 Port dönüştürücü edinmen gerekecek.

İlla ben Rs232 seri olarak bir cihaza verip veri alacam diyorsan Microsoft Visual Studio Toolbox ta bulunan SerialPort Aracı işini fazlası ile görecektir.

Kod ile kendi skadanızı yapmak isterken en büyük sorun kuşkusuz bu işe uygun kontrollerin olmaması. Aşağıdaki bağlantıda AdvencedHMI da bulunan kontroller gibi yazılım bileşenleri var. Gauge, XY grafik vb. Göz atın derim. Hoşunuza gidecektir. Aslında bu sitede daha fazlası var ama aramıyorsanız bahsetmem bir anlam ifade etmez.

InstrumentLab

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri