Beaglebone Türkçe PDF

firzen

Bölüm Yöneticisi
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Sıfırdan başlamak isteyenlere yardımcı olması amacıyla bir kaç kalem birşeyler karaladık sizinle de paylaşmak istedik.

Umarım beğenirsiniz.

İçindekiler
Beaglebone Hakkında
Teknik Özellikleri
Gömülü Linux Kurulumu
Dosya işlemleri ve Güncelleme Yapılması
Beaglebone Python Ayarları
Python Programlama Diline Giriş
Beaglebone Python Kullanımı

Ekli dosyalar

• Beaglebone Başlangıç Kılavuzu.pdf
    1.7 MB · Görüntüleme: 85
beaglebone ye yeni başlıcak birine hitap etmiyor verilen örnekler bence geliştirirsiniz umarım . geliştirildigi taktirde cok daha iyi olacagı kanaatindeyim.

Son düzenleme:
beaglebone ye yeni başlıcak birine hitap etmiyor verilen örnekler bence geliştirirsiniz umarım . geliştirildigi taktirde cok daha iyi olacagı kanaatindeyim.
Nasıl hitap etmiyor ?
Bu örnekler zaten en temel seviye kitap içinde bağlantıdan program kullanımına kadar anlattım tam olarak neresi eksik veya yeni başlayan birine hitap etmiyor?

çok güzel olmuş elinize saglık fakat bana göre örnek kısmı cok sığ kalmış sadece örnegin kodları yazılıp konulmus acıklama eklenmemiş. inport time nedir, GPIO. output , duty vs vs. bunlar açıklansaydı daha iyi olurmuş. yenibaşlayan birisi bunların ne oldugunu bilmeden beaglebone yi istedigi gibi programlayamazki. Bu konudaki türkçe kaynak sıkıntısını gidermek amacıyla görüşümü söylüyorum, amacım eleştirmek degil yanlıs anlasılmasın.

çok güzel olmuş elinize saglık fakat bana göre örnek kısmı cok sığ kalmış sadece örnegin kodları yazılıp konulmus acıklama eklenmemiş. inport time nedir, GPIO. output , duty vs vs. bunlar açıklansaydı daha iyi olurmuş. yenibaşlayan birisi bunların ne oldugunu bilmeden beaglebone yi istedigi gibi programlayamazki. Bu konudaki türkçe kaynak sıkıntısını gidermek amacıyla görüşümü söylüyorum, amacım eleştirmek degil yanlıs anlasılmasın.

Yok hocam zaten eleştri yapın diye yayınlayıp söyledim. Bu GPIO import vs açıklamamın bir kaç nedeni var.
Bunlardan birisi daha önce hiç elektronik devre kurmamış birinin beaglebone girişmesi zaten imkansız ama az buçuk PIC ATMEL ARDUINO gibi çiplerle uğraşmış birisi rahatlıkla GPIO vs kavrar.
Diğer import meselesi ise python kütüphanesi sonuçta onu bilgi olarak yazmıştım.

Zaten hocam bizde burada herşeyi açıklamadık dediğiniz gibi sonuçta bu bir kitap değil kullanım kılavuzu. O yüzden direk kodları verdim. Bu kodları bizzat deneyip doğruladığımız kodlar olduğu için koyduk. Ben ne demek istediğinizi anladım ama bende şundan eminim daha önce hiç çip programlamakla uğraşmamış birisi beaglebone'u eline almaz.

Eleştiriniz içinse ayrıca teşekkür ederim ve kesinlikle yanlışta anlamadım.

Ben C++ ile programlıyorum ama python'un sagladıgı kolaylıgı gördükçe ögrenmek farz oldu :)

Öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim.

Bu single board microcontroller 'lar arasında gördüğüm kadarı ile şuan en popüler ve pratik uygulama
yapma açısından Arduino gözüküyor.

BeagleBone biraz daha gerçek programcıların(embeded linux için) uğraşacağı bir SoC gibi duruyor.

Bu iş aslında sistem programlama. Fakat öğrenmesi zor ve uzun süreç olduğundan üst seviye script dillerle destekleyerek hobiciler için idealdir. Ama hobiden öteye gideceğini sanmıyorum.

Gerçek, endüstriyel bir iş yapılınca herşey su üstüne çıkıyor :)

O zaman şöyle bir şey sorarım, neden Raspberry Pi degilde BeagleBone ? :)

Öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim.

Bu single board microcontroller 'lar arasında gördüğüm kadarı ile şuan en popüler ve pratik uygulama
yapma açısından Arduino gözüküyor.

BeagleBone biraz daha gerçek programcıların(embeded linux için) uğraşacağı bir SoC gibi duruyor.

Bu iş aslında sistem programlama. Fakat öğrenmesi zor ve uzun süreç olduğundan üst seviye script dillerle destekleyerek hobiciler için idealdir. Ama hobiden öteye gideceğini sanmıyorum.

Gerçek, endüstriyel bir iş yapılınca herşey su üstüne çıkıyor :)
Hocam endüstriyel derseniz emin olun beaglebone vs daha endüstriyel. Çünkü bu sistemi internete bağlayıp belirli bir tarihte belirli bir zamanda ve belirli bir saatte tek sefer veya ardışık olarak çalıştırma görevleri verebilirsiniz. Bunun için PIC ATMEL vs içinse RTC kullanıp zaman ayarlayıp ardından delay sistemi ile kod yazmanız gerek ama Beaglebone ve türevlerinde ise bunlar dahilidir.

O zaman şöyle bir şey sorarım, neden Raspberry Pi degilde BeagleBone ? :)
RaspberryPi çıkmadan önce ben beaglebone gördüm ve aldım iyiki de almışım amacım görüntü işlemekten çok PINler ile daha fazla eleman kontrol etmekti. Amacınız PORT sayısından çok DSP veya OPENCV gibi işlemlerse RaspberryPi de olur Beaglebonde. Hatta hocam normal bir beaglebone kullanan kişi içinde ubuntu yüklü olan sistemin yanı sıra diğer kartlar olan INTEL GALILEO, RASPBNERRYPI, BEAGLEBOARD, PANDA BOARD kullanabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri