BD8750 NFMG MODEL buzdolabımda defrost arızası

bakımcıı

Uzman Üye
ENR:T-12414/09 ÜT 8003
BD8750 NFMG MODEL buzdolabımda defrost arızası mevcut dolabın üst kısmını söktüm.defrost rezistansı 180w 2 alt tava ve saca bağlı rezistans 40w olarak ölçüm yaptım.siyah bir parça termal devre kesici bu da kapalı devre olarak ölçtüm yani kısaca burada bir sorun yok .bu dolabın test programı arızayı tesbit etmem için bir yöntem varmı.üstte kontrol paneli arka tarafta kompresör yan duvarındada güç kartı mevcut.
güç kartının arızalı olduğunu düşünüyorum güç kartında hangi elemanlarda arıza olabilir resminide yolluyorum

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Çok zor durumdayım.
arıza hususda fikir verebilirmisiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
transistörlerinden biri kaçaklı veya açık devre!

Son düzenleme:
kartı yenisiyle değiştirdim aradan yaklaşık 1,5 ay geçtikten sonra yine defrost arızası verdi.bu kartlar da yada dolaplarda kronik bir arızamı var bildiklerinizi ve tecrübelerinizi paylaşırmısınız.

Meslegimizin temel amaçlarının başında Bakım sonrasında onarım gelir .

Bakımı iyi yapılmayan her cihaz sonrasında mutlak hata verecektir.
Parça degiştirmek onarımın tamamlandıgı anlamına gelmez.
sogutucu bölümde bulunan konpanentlerin (rezinstans,termostop,sensör)tüm baglantı noktaları rutubetten etkilenip oksitlenmesi veya kısa devre olmasına sebebiyet verir.
her temassızlık veya kısa devrede sistemi kontrol eden kontrol sistemini bir şekilde olumsuz etkiliyecektir .
onarım yapılmadan önce temel sebeb kesinlikle bulunmalı ,sonrasında onarım tamamlanmalı.

Yukarıdaki acıklamalarım dogrultusunda bu kartlarda kronik hastalık varmı sorusunun cevabı sadece kart degişimi yapan /yapılan dolaplarda evet var olacaktır.
Bakım ve dogru tesbitle yapılan onarımlarla dolap 8-10 yıl sorunsuz çalışacaktır .

Son düzenleme:
sayın ustam tüm kompenetleri ölçtüm rezistanslar sağlam termal devre kesici sağlam soketler temiz ne yanma ne oksitlenme mevcut değil aklınıza kart dışında başka hangi hata gelebilirki

sayın alfaromeo ustam aynı dolaptan yine aynı arıza ile karşı karşıyayım.üst gösterge kartından olma olasılığı var mıdır.resimdeki alt kartta bir sorun göremedim.rezistans termal devre kesici ve sensörler sağlam.konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

sayın alfaromeo ustam aynı dolaptan yine aynı arıza ile karşı karşıyayım.üst gösterge kartından olma olasılığı var mıdır.resimdeki alt kartta bir sorun göremedim.rezistans termal devre kesici ve sensörler sağlam.konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.
ustam kolaygelsin fd si veya üt yani model numarasının devamındaki numaraları söylersen iyi olurdu panel kartından kolay kolay yapmaz sensörün yerini bulnduğu yerden sola doğru 5 cm kaydır veya servisinden orjinal sensör al omodel serilerde bloklanma sıkıntısı oluyordu kapıları kapatınca fan sesini duyuyormusun onuda kontrol et kolay gelsin

ustam kolaygelsin fd si veya üt yani model numarasının devamındaki numaraları söylersen iyi olurdu panel kartından kolay kolay yapmaz sensörün yerini bulnduğu yerden sola doğru 5 cm kaydır veya servisinden orjinal sensör al omodel serilerde bloklanma sıkıntısı oluyordu kapıları kapatınca fan sesini duyuyormusun onuda kontrol et kolay gelsin

serviste çalışan bir arkadaş bu dolaplara modifiye yapıldığı söylendi.defrost rezistansının değiştirildiğini tahliye kanalının kesilip tahliye kanalına daha büyük bir ısıtıcı takıldığını kartınında değiştirildiğini söyledi.bana biraz mantık dışı geldi ama bilemiyorum sonuçta 10 senelik dolap yıllarca sorunsuz çalışmış şimdi niye böyle bir şeye ihtiyaç olsun ki.

doğru o seride modifiye işlemi vardı ama senin model modifiyeli olması lazım o yüzden modelden sonraki numaraları sordum tam olarak yazarsan tam bilgi veririm şu an sadece senin modele göre sensörün yerini değiştirirse veya sensörü değiştirirsen sorun ortadan kalkacak duruyor birde güç kartı piyasamı orjinalmi taktın oda önemli

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri