Baskı Devre Tecrübeleriniz İle Yardımcı Olabilir Misiniz?

ex8

Üye
Merhabalar

İlk kez baskı devre yapacağım internette 3-4 video ve bir kaç web sitesi üzerinden okudum ama herkes farklı türde yapmış.Sizin en başarılı bulduğunuz yöntem veya adımlar var mı kontrol eder misiniz?Ayrıca asetatlı bir kalemden bahsediyorlar marka vs önerebilir misiniz? Belki yazıcıyla uğraşamayacak küçük devreler çizebilirim.

----------------------------------
1.) Proteus programından baskı devre çıktısını alacaksam onu asetat kağıdına basacağım.

2.) Bakır plaketi temizlemek için önce ince zımpara yapıp daha sonra tiner ile temizleyeceğim.

3.) Ütü son sıcaklığında(kaç gerekiyor?) yaklaşık 4-5 dakika kaydırmadan ısıyı aktaracağım.

4.) Plaketi soğumaya bırakacağım.

5.) Tuz ruhu(x3), Perhidrol(x1) karışımını hazırlayıp kutunun içerisinde plaket ile birlikte dışarıda kalacak tüm bakır yüzeylerin soyulmasını bekleyeceğim.

6.) Tonerin veya Kalemin yollarından kurtulmak için zımpara yerine tiner uygulayacağım.

7.) Son temizleme için ince bir zımpara yaptıktan sonra plaketi hazırlamak için deleceğim.
----------------------------------

Ben bu şekilde ki bir plan programı uygulayacağım.Yorumlarınızı ve tecrübelerinizle yanlışlarımı düzeltir sorularıma cevap verirseniz sevinirim.

İyi Çalışmalar.

Asite attığın yer açık alan olsun çıkan gazı soluma, arada bi salla kutuyu sirkilasyon olsun

Asetat ile değil de aluminyum folyo ile yapanları görmeye başladım son zamanlarda. Temizleme gibi bir dert kalmıyormuş.

Youtube dan aratırsan örnek uygulamaları bulabilirsin.

kardeşim reklamcıların kullandığı folyo arkası kağıtları al. baskı devrenin yollarını lazer yazıcı yardımıyla bu kağıda çıkar. sonra ütü ile çıkan kağıttakki boyayı plakete aktar. çok temiz oluyor.

bazıları ise pozitif 20 ile yapıyor bu işi ama bence tamamen masraf ve zaman kaybı

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri