Baskı devre çıkartma

canuli

Üye
meraba arkadaşlar. sizlere danışmak istediğim, baskı devreyi kağıttan plakete en kolay nasıl aktarabilirim. birçok yöntem denedim ama birtürlü istediğim sonucu alamadım. A4 kağıdına fotokopi çekip ütüyle denedim randımanlı olmadı, asetat kağıdına fotokopi çektim ütüledim bazı yerleri harika bazı yerleri de berbat çıktı. bu konuda bilgisi olan varsa yardımlarınızı
BEKLİYORUM. amfi projem var ama baskı devre işi yüzünden bir türlü hayata geçiremedim. yardımlarınıza şimdiden teşekkürler.

a4 kağıt ile olmaz

kuşe kağıdı kullanın onu bulmazsanız fotograf kağıdı alın deneyin (a4 boyutunda)

fotograf kağıdı ile;
ütüledikden sonra kağıdı kaldırmayın suyun içine atın bırakın kağıt kendisi erisin o zaman yollar kalır hala yolların üstünde kağıt varsa kağıtların kazıyın toneri bırakın, sonra tonerin kurutun ve üstünden asetat kalem ile yolların üstünden tekrar gecin ve asite atın

kuşe kağıdı ile denemedim çok fazla devre yapmıyorum ama onu bi araştırın o hemem toneri bırakıyomu yoksa onuda suya atmak gerekirmi bilmiyorum

Son düzenleme:
teşekkür ederim korkmaz. en kısa zamanda senin dediğin yöntemi deniycem

Canull, Asetat kağıdı dediğiniz de PNP kağıdı mı çok merak ettim? eğer öyleyse ben çok yüksek verim ile kullanıyorum bir hata yapman muhtemel, yok eğer PNP kağıdı değilse bir de onu dene derim..

kuşe kağıt ıle 0.15 mm lık yollar dahı çıkarabılırsınız laser yazıcı da töner kalıtelı olursa hıç sorun çıkmaz töner orijinal değılde doldurulmuş kartuşsa problem çıkabılır

cikmayan kisimlari edding kalemler ile devam edebilirsiniz.

evett eding kalemle duzeltılebılır ama 0.15 gıbı ince yollarda problem oluyor işi baştan sıkı ve gerektığı özenı gosteterek yapmak daha mantıklı edıngle hıç rötuş yapmam devreyı ütüylede yapmıyorum kimlik kaplama ıle çıkarıyorum ütü ıle yapılan devrede isiyı homojen dağıtmak tönerı kıvamında ısıtmak zor oluyor

Elinizde dergi felan varsa onu kullanın ben öyle yapıyorum, eğer lazer yazıcınız varsa işiniz kolay ,dışarıda bastırmakla uğraşmayın ben şu şekilde yapıyorum çok etkili sonuçlar aldım :

1) Önce parlak dergi kağıdından bir sayfa kesiyorum.

2) Bu kağıdı makasla tekrar kesiyorum kenarlarını düzeltiyorum.

3) Kestiğim dergi kağıdını bir A4 kağıdına para bandıyla tutturuyorum ve bu A4-Dergi bantlı kağıdı
dergili kısım yazıcının yazdığı yüzüne gelecek şekilde yazıcıya yerleştiriyorum, bu sayede dergi kağıdı yazıcıya sıkışmıyor, şekiller kaymıyor, ısıdan büzüşmüşmüyor.

4) Devreyi yazıcıdan bastırdıktan sonra dergi kağıdını A4 ten ayırıyorum, zaten baskı devreyi çizerken
kenar çizgileri çizmiş olduğumdan bu kenar çizgilerinden (genelde dikdörtgen şeklinde) makasla kesiyorum.
5) Baskı devre plaketini, kağıttan bir kaç milim büyük olacak şekilde testere veya falçata ile kesiyorum.

6) Plaketin bakırlı yüzeyini bulaşık teli ile ovalayıp temizliyorum ve tinerli bir bez ile siliyorum. Bunu yapmak
çok faydalı oluyor özellikle aside attığınızda faydasını göreceksiniz.

7) Temizlediğim plaketin bakırlı yüzeyini ütü ile bir süre ısıtıyorum.

8) Devrenin çizili olduğu mürekkep kısmı baskı devre plaketinin bakır kısmına gelecek şekilde dergi
kağıdını plakete yerleştiriyorum, plaketin kenarlarına bir kaç milim boşluk kalacak şekilde kağıdı ortalıyorum.

9) Kağıdı ortaladıktan sonra 4 kenarını da para bandı ile plakete yapıştırıyorum. Bu işemi yapmaktan çekinmeyinbantın hiç zararı yok hatta ısınınca bant eriyip kağıdın kaymasını engelliyor,
işiniz bitince kolay bir şekilde kazıyabilirsiniz.

10) Daha önceden fişe takıp ısıttığım ütüyü , plaketle ütü arasına çok ince bir bez sererek, ütü plaketin kağıtlı yüzeyine gelecek şekilde , iyice her tarafına bastırarak 5-8 dk ütülüyorum.

11) Ütüleme işlemi bittikten sonra plaketi hızlı bir şekilde soğuması için camın önüne koyuyorum, tamamen
soğumadan önce daha önce yapiştirdığım bantları kaldırıyorum ve tekrar iyice soğumasını bekliyorum.

12) Bir kaba koyduğum sıcak suya (kaynar veya çok sıcak olmasın ) plaketi kağıtla birlikte olduğu gibi atıyorum.

13) Suda biraz bekleyip kağıt yumuşadıktan sonra eski bir diş fırçası ile suyun içinde plakin üzerindeki
kağıdı fırçalayarak kaldırıyorum.

14) Kağıdın iyice kaltığını gördüğünüzde ( yolların üzerinde ince bir tabaka kalabilir o sorun değil önemli olan
yol geçmeyen boşluklarda kağıt kalmaması çünkü asit buralarda bakıra temas etmeli ) plaketimiz aside
atmak için hazır. Emin olun düzeltme yapmanıza bile gerek kalmayacak ama içiniz rahat etsin istiyorsanız
edding cam kalemi ile (ince uçlu olan) yolların üzerinden geçebilirsiniz.

15 ) Sıra geldi asit işlemine , ki ben bu işlemi genelde terastaki lavobomuzda yapıyorum , açık havada
yapmanızı tavsiye ederim. Asit karışımını hazırlamak ve baskı devre işlemini tamamlamak için şunları
hazırda bulundurmalısınız ;

* Boş bir tas , plaket sığacak şekilde olmalı, çok büyük olmamalı , temiz olmalı
* Perhidrol (H2O2), Ecza depolarından litrelik sipariş ederseniz daha karlı olur.
* Tuz ruhu (Kezzap)
* Selülozik tiner (sentetik değil , sentetik plaketin bakalit kısmını eritir )
* Temiz bir kestirme fırçası
* Su
Asit işlemini , mümkün mertebe açık havada ve kullanma suyu ile su gideri olan bir noktada yapmanız
tavsiye edilir.

16) Karışımı hazırlarken , 1 ölçek perhidrol , 2 ölçek tuz ruhu , 1/4 ölçek su kullanıyorum. Bu şekilde etkili
sonuç alıyorum. Karışımı kabın içinde hazırladıktan sonra iyice temizlediğimiz plaketi karışımın içine
atmadan önce yüzeyine tuz ruhu döküp bu şekilde el değmeden tuz ruhu ile temizleyip kaba atarsak,
bakır kısmının iyice temizlenmiş olup daha kolay kazındığını göreceksiniz.

17) Plaketi karışıma attıktan sonra çıkan gazı kesinlikle solumayın, mümgünse maske kullanın, tepkimeyi
hızlandırmak için kabın kenarından tutup hafif hafif titretmekte fayda var.

18) Bütün boşluktaki bakırların kalktığından emin olunca, bir pense veya maşa yardımı ile plaketi karışımdan
çıkarıp suyun altında tutuyoruz. İyice temizledikten sonra sıra geldi yolların üzerindeki lazer mürekkebi
ve kaldıysa kağıt katmanını temizlemeye. Bunun için selülozik tinerden bir miktar plaketin bakırlı
yüzeyine döküyoruz ve fırça yardımı ile ovalıyoruz. Boyaların kalktığını ve plaketin siyahlaştığını
göreceksiniz. Hemen su ile temizleyip tekrar tiner döküp fırçalıyoruz ve tekrar su ile temiziliyoruz.
Bu işlemi plaket tamamen temizlenene kadar tekrarlıyoruz. Devremiz delmek için hazır.

Hepinize kolay gelsin.

0.1 mm yollar dahi sorunsuz ve tam çıkabilir.
Toner transfer için etiket arkası ve laminatör kullanırsanız çok net ve kolay sonuçlar alırsınız.
Tonerde eskiden HP ve orijinal diyordum ama Brother ve dolma tonerde gayet güzel sonuçlar veriyor.
Printer baskı hızı düştükçe kalite artıyor.
Laminatör uygunsa az modifiye ile 200-220 dereceye çıkabiliyorsa tek geçiş yeterlidir.
Printer uygunsa direk pcb ye basılabiliyor ama çift yüzü senkronlamak sorun olduğu için kullanmıyorum.

Toner transferinden daha kolay ve daha kaliteli yöntem positif dryfilm denilen yöntem.
Eskiden dışarıdan getirtiyorduk artık malzemeciler satar oldu.
Bir benzeri de positif 20 gibi ama daha kolay uygulanabilen yüzeye sürülen boya.

Aşağıdaki videoları izleyin.

Son düzenleme:
o kadar ince yerler icin bir cozum var. tabelacilara baski devreynin cizimini verdiginizde size kuse kagidi cizer kezer ve verirler. bu sayede siz de o parcalari birlestirip yapistirabilirsiniz pcb ye. sonrasi da basit. cozeltiye atiyorsun,

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri