Basit elektronik devreler

Okumayı çok severim. Elektroniğin yarısı okumaktır. Bilgiye erişmek için.

Beraber kafa kafaya verip öğreniyoruz işte hocam bende çok bilmiyorum işte beraber keşfediyoruz.

Helal olsun hocam sizde helal edin.
Sana yağ yakmak anlamında değil gerçekten elektronik alanında bilgine çok güveniyorum. Ben bu konuyu açarken çok faydalı olacağını düşünüyordum. Aynı zamanda çok basit devreler olduğu için de bana gülersiniz diye endişe ediyordum. Görüyorum ki benim gibi kopuk elektronikçi kulübüne gidecek olanlar için bayağı bir faydası oluyor.

Hocam bende sizin gibi amatörüm. Bende sayın MAİN LOOP ustamızın bilgisine ve deneyimine güveniyorum. Elektronik konusunda işin bir ucundan başlamak lazım. Bende sizin gibi sorgulayarak öğrendim hala daha öğreniyorum.

İnşallah buralarda yazdıklarımızı çizdiklerimizi bir arkadaşımız okur ve faydası dokunur. O zaman başarmış olacağız.

Merhabalar. Bir önceki devremizde zener diyot AC gerilime ters bağlandığı zaman voltajı kırptığını Sn. Serkan ustam tarafından öğrendik. Hatta diyotları defalarca okumama rağmen gerekli açıklamaları ve devre üzerinde görevini hatırlatarak daha da iyi anlamama kavramama yardımcı oldu. Çok teşekkür ediyorum. Bu arada diyotları hala okuyorum.:p
Aşağıdaki basit bir elektronik devre var. LM7805 entegre ile yapılmış sahip voltaj regülatörü. Zener diyot burada LM7805 entegrenin şase ucuna bağlanarak çıkması gereken 5V gerilimin 7,5 V çıkmasına vesile oluyor. Devre aşağıdadır. Açıklama yapan ustalarıma teşekkür ediyorum.
lm78xx.jpg

selam yukardakı devrede zenere gerek yok zener yerıne bir pot koyarak voltaj ayarlı çıkış alınabılır lm317 kadar genış yanı 1.2-36 volt arası voltaj ayarı yapmaz ama lm7805 5-30 volt arası voltaj ayarı yapar bu uygulamayı eskı takoz telefonlar şarj için 6 volt ıstıyordu şaseden 470 ohm drenç atar çıkışı 6 volt yaparak şarjda kullanırdım

LM317 ayar bacagina direnc atilarak istenilen voltaj aliniyor. Peki neden saseye bir direnc daha atilarak cikis bacagiyla birlestiriliyor? (2 nolu ayar bacağından tekrar R2 240 ohm dirençle çıkış ile birleştiriliyor.)

fuente-de-alimentacion-lm3171.png

LM317 ayar bacagina direnc atilarak istenilen voltaj aliniyor. Peki neden saseye bir direnc daha atilarak cikis bacagiyla birlestiriliyor? (2 nolu ayar bacağından tekrar R2 240 ohm dirençle çıkış ile birleştiriliyor.)
merhaba hocam şaseye değilde out ucundan atılan dıren 2 nci bacaği boşta artıya çekmek yanı şaseden pot uzerınden gelen eksi değere gore çikiş vermek için o drenç olmasa inbuttakı voltaj olduğu gibi out olurdu çunku ikincı bacağa artı voltaj içerden gelmıyor pdf sıne bakmadım ama sanırım lm7805 lerde oradakı voltaj değerını sabıt tutan içten drenç var gıbı hatırlıyorum

merhaba hocam şaseye değilde out ucundan atılan dıren 2 nci bacaği boşta artıya çekmek yanı şaseden pot uzerınden gelen eksi değere gore çikiş vermek için o drenç olmasa inbuttakı voltaj olduğu gibi out olurdu çunku ikincı bacağa artı voltaj içerden gelmıyor pdf sıne bakmadım ama sanırım lm7805 lerde oradakı voltaj değerını sabıt tutan içten drenç var gıbı hatırlıyorum
Anlayamadım Süleyman abi ne demek istediğini.:(

Hocam telefondayim umarim resim ekleyebilirim. Biliyoruz ki lm317 nin orta ucu adj yani adjust ayar ucudur. Biz ayari nasil yapacagiz ayarlamak istedigimiz cikis voltaji. Asagidaki resmi incelerseniz iki adet direnc cikis voltaji ve sase arasina girilmistir. Burada iki direncle gerilim bolme islemi yapilmistir. Lm317 nin adj ucunu sase potansiyeline cekerek cikis voltajini ayarliyoruz. Ustteki 240 ohm olmasaydi ve ppotansiyometre tam kisik konumda cikis ucu direkt saseye kisa devre olacakti.

Bu entegreyi koruyucu bir yontemdir arti datasheetini okursam daha mantikli ve acik yazabilirim.

SW6LY5MWkep1K1aXRnXz_S0wzAry6HyKJrum-f3Q1fiACVzGAN.png

Hocam yanlış açıklarsam üzgünüm, lm317 hem gerilim hem akım ayarı yapabilen bir regülatördür, verdiğin devrede r1 potu gerilimi ayarlar r2 ise sabit akım vermesini, aynı elemanın tek dirençle sabit akım kaynağı olarak kullanıldığını devrelerden şemalardan bakabilirsin.

Yok Bülent abi ayıp ettin. Cevap verdiğin için çok teşekkür ederim. Aynen şu bağlantıyla irtibat kurmaya çalışıyorum. Serkan ustam hatırlarsanız özelden konuşmuştuk. Aşağıdaki şekilde irtibat kumaya çalışıyorum. Mesele mantığını anlamaya , akımın gittiği yönü ve devrenin nasıl tamamlandığını çözmeye çalışıyorum.
potansiyometre-voltaj-elektronik.png

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri