Basit bir güneş enerjisi devresi nasıl yapılır ?

bora344

Üye
Elimde şuan sadece güneş paneli var neler almalıyım. 7 volt veriyo galiba güneş paneli. Telefon şarj etmek için filan kullanıcam. Telefon şarj etmek için gereken volt 5 volt.

Resim=
1kagkG.jpg

Lm7805 ; yani 5 volt regüle çıkış entegresi(Kutuplu,kutupsuz kondansatörleri ile birlikte,netten 1-2-3 bacağıyla ilgili olan bu devre şemasına google görsel'den bir bakın) + sckhooty (Hızlı=bariyer) diyotu (Panelden önce,lm7805'e seri bağlı) + 1 adet dişi usb portu ve 7805'e olan bunun kablolu lehim bağlantısı, (+5 volt ve - (şase) kısmını kullanıp 4 bacaktan 2 bacağını tam boş bırakarak) bir aküde depolama yapmadan güneş tam varken şarj için yeterlidir.

Yalnız 7805'in çok verimli çalışması için giriş bacağından en az 7-8 volt dc'nin (İdealinde ise 3 voltluk fark en iyisidir) devamlı girmesi de şarttır.Siz bu panelin 7 voltluk voltajını tam öğle zamanında mı ölçtünüz? Akşam üzeri saatlerinde güneşin açı değişimiyle bu voltaj/amper çıkış değeri biraz düşebilir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Lm7805 ; yani 5 volt regüle çıkış entegresi(Kutuplu,kutupsuz kondansatörleri ile birlikte,netten 1-2-3 bacağıyla ilgili olan bu devre şemasına google görsel'den bir bakın) + sckhooty (Hızlı=bariyer) diyotu (Panelden önce,lm7805'e seri bağlı) + 1 adet dişi usb portu ve 7805'e olan bunun kablolu lehim bağlantısı, (+5 volt ve - (şase) kısmını kullanıp 4 bacaktan 2 bacağını tam boş bırakarak) bir aküde depolama yapmadan güneş tam varken şarj için yeterlidir.

Yalnız 7805'in çok verimli çalışması için giriş bacağından en az 7-8 volt dc'nin (İdealinde ise 3 voltluk fark en iyisidir) devamlı girmesi de şarttır.Siz bu panelin 7 voltluk voltajını tam öğle zamanında mı ölçtünüz? Akşam üzeri saatlerinde güneşin açı değişimiyle bu voltaj/amper çıkış değeri biraz düşebilir.Kolay gelsin.
Teşekkürler sağolun

Xo8EN7.jpg

Peki bu regülatöre nasıl bağlıyacağım 1. bacak panele 2. bacak panel ve batarya 3. bacak bataryaya mı gidicek nasıl olucak peki

Arkadaşlar merhaba konuyla ilgili benimde sorum olacak yeni konu açmak istemedim. benzer bir projem var güneş paneliyle bataryayı şarj edip oradan telefon şarj etmek istiyorum. bataryam 12v 7Ah 7805 kullanarak bir devre yaptım fakat aşırı ısınma oluyor ve çok sağlıklı bir çözüm olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Buna alternatif LM2576-5 önerenler var. Farklı olarak kullanabileceğimiz birşey varmıdır iki telefon birden de şarj edebilmek istiyorum..

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,799
Son üye
ferhatakpolat

Yeni konular

Geri