Bakım Mühendisliği?

kestirimbi Bakım yapan. 5s uygulayan kaizen yapan bi yerde
kestirimici bakım
kaizen ve tpm konuyla ilgili bilgi verebilecek var mıdır

Bu konuyu açan arkadaşı ilk önce tebrik ediyorum. Tek şunu söyleyebilirim bakımdan(ne kadar tecrübeli de olsa) üretime veya başka bölümlere geçeni çok gördüm ama üretimden veya diğer bölümlerden bakıma geçeni hiç görmedim. 8 senelik bakım mühendisi olarak yazıyorum bunu. Kariyer planlamasında çok kötü bir tercih olduğunu gördüm. En fazla gelebileceğiniz yer bakım müdürlüğü. Genel müdürler genelde üretim mühendislerinden olur. Sen cefasını çekersin,birileri sefasını sürer. Kimseye tavsiye etmem ama birileride bu işi yapacak tabi.

küçük bir firma mı daha avantajlı olur büyük bir firma mı? büyük firmada elbette öğrenecek çok şey olur ama küçük bir tesiste bakım mühendisine (şu anda bana olma ihtimali var) planlama yaptırabiliyorlar. bir nevi üretime adım atmış oluyorsunuz. bu konuda sizlerinde fikri önemli tabi

büyük firma etiket ve kurumsal boyutu öğrenmek açısından daha iyi olsa da küçük firmada yetkinlik ve saygınlık daha iyidir. Huzur açısından da küçük firma daha iyi olduğunu düşünüyorum

küçük firmada saygınlık daha fazladır katılıyorum ama profesyonellik anlayısı pek olmadıgı içi bakımcı olmak tam bir eziyettir.gecen gündüzün belli olmaz.bi yatırım bi calısma yapmak istersin kabul edilmez maliyetten dolayı.seni daha cok tamirci olarak kullanmak isteyeiirler.bu durum fiziksel ya da psikolojik olarak insanı yorsa da öğrenme açısından müthiş bir hız kazandırır.diger sektördeki bi mühendisin atıyorum 3 yılda ögrendiğini sen 6 ayda grenmis olabilirsin.

sahsi fikrim en iyisi kariyerin baslangıcında küçük firmalara girip hızlı bi şekilde kendini geliştirip , ilerleyen süecte kurumsal bi firmaya geçiş yapmaktır.ilk basta cok zorluk çekilse de kurumsal firmaya geçiş yapıldığında ( iyi düzeyde bilgi birikimiyle ) çok iyi bir duruma gelmiş olabilirsiniz

Kurumsal firmalarda bakım mühendisi olmak nasıl acaba?

Elbette seviyoruz, sahaya da inmek işi direk görmek güzel bir şey ancak insan arada dinlenmek; tatilde istiyor haliyle. Benim merak ettiğim tatil konusu birazda, bu denli izin verilmeyecek mi? Tatile gittiğimde bile tam otele giriş yapmışken çağırdılar tarzında mesajlar görüyorum, bunlar kısmen hurafe mi?

Elbette seviyoruz, sahaya da inmek işi direk görmek güzel bir şey ancak insan arada dinlenmek; tatilde istiyor haliyle. Benim merak ettiğim tatil konusu birazda, bu denli izin verilmeyecek mi? Tatile gittiğimde bile tam otele giriş yapmışken çağırdılar tarzında mesajlar görüyorum, bunlar kısmen hurafe mi?
Tatil durumu biraz farklidir.haftasonu tatilinde arayip cagirirlar mesela.ama yillik izin vb gibi tatil durumunda kolay kolay cagirmazlar ama surekli telefondan ve bilgisayardan bilgi vermenizi isteyebilirler

Tatil durumu biraz farklidir.haftasonu tatilinde arayip cagirirlar mesela.ama yillik izin vb gibi tatil durumunda kolay kolay cagirmazlar ama surekli telefondan ve bilgisayardan bilgi vermenizi isteyebilirler

Sonuçta her haftasonuda problem çıkacak hali yok ya :) Teşekkür ederim cevaplarınız için, sağlıcakla kalın.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri