Bakım Mühendisliği?

Bu kafayla giden şimdiki neslin gelecekteki beylik sözü !

Bu kafayla giden şimdiki neslin gelecekteki beylik sözü !

Ben de universitrdeyken " o kafa " daki genclerden biriydim.özeleştiri yaptigim zaman hatalarimi goruyorum.ama sunu da goruyorum ; ulkedeki bu egitim sistemiyle maalesef donanimsiz mezunlar yetistiriliyor.ilk bi yil turkce fizik kimya tarih ogretiliyor sanki o gune kadar ogretilmemis gibi.bu nasil bimantiktir.ayrica tamamen teorik bilgiler bi yere kadar ise yariyor.

Sonucta herkesin cevresinde muh tekniker vs kisiler yok.alinan bilgilerin ne ise yaradigini ,sahada karsiliklarinin ne oldugunu ogretecek kisiler lazkm.bu da maalesef bizim egitim sistemimizde yok.

Dedigim gibi ogrencilerde hata yok mu var !!! Ama en az ogrenenler kadar ogretenlerde de var !!!

Eğitim sistemindeki hatalar yanlışlıklar azımsanmayacak boyutlarda. Bu gün Odtü'de verilen eğitim kalitesiyle Harran'daki de bir değil. Yani eğitimin içeriği, üniversitelerin farklılıkları, aynı üniversitedeki Hocaların kalitesi bile farklı. Yani olaya bu yönden bakarsak birşey elde edemeyiz, bu konuda yapılabilinecek en reel reform müfredatın yeniden düzenlenmesidir. Bunun dışında yapılabilinecek pek birşey yok. Sonuç olarak;
Başarının %80'inden fazlası kişisel beceri ve azimden geçmektedir. Kalan %20'de ekonomik durumunla alakalı.

Bakım mühendisliğiyle alakalı ön bilgi olması açısından elinde dökümanı olan var mı :)

ben teknik öğretmenim ama bakım bölümünde çalşıtığım için yardımcı olmak istedim.

* bakımlar genelde hafta sonu olduğu için tatil kısıtlıdır.
* bayram vb. tatil günlerinde tesis durduğu için bakım yapılır, bu da demektir ki tatil yok.
* gece her an aranabilir ve fabrikaya çağrılabilirsin (şefimizi çok rahatsız ederim bu konuda)
* arıza olunca tesis durur, bu da üretimcilerin işine gelmez ve sıkıntı olur.
* mesaisi boldur :)
Mesai boldur demissiniz. Beyaz yakaya mesai verilmiyor deniyor. Yani her saat calisiyorsun ama maasin santi 6da cikmissin gibi ve hafta sonu gitmiyorsun gibi oluyor. Dogru mudur bu

Bütün yazılanları okudum kafam daha çok karıştı =)
Şuan bakım mühendisi olarak çalışan biri durumu bir özetlese bizde tecrübelerinden pay çıkarsak kendimize.Hayır duamızı alsa =)

ben şuanda çalışıyorum. olumsuz yanı ağır basanlardanım. daha önce montaj işinde idim. daha zevkli ve öğretici olduğuna inanıyorum. bakım birimi fabrikada değeri olmayan işi ağır stresli bir iş. daha değerli olanlar da senden aşağı maaşa zaten çalışmazlar. kolay yolu seçmiş insanların daha iyi kazandığını gördükçe herşey sana batar hale geliyor.
imkanın varsa girme ama bir süreliğine olabilir.

ben şuanda çalışıyorum. olumsuz yanı ağır basanlardanım. daha önce montaj işinde idim. daha zevkli ve öğretici olduğuna inanıyorum. bakım birimi fabrikada değeri olmayan işi ağır stresli bir iş. daha değerli olanlar da senden aşağı maaşa zaten çalışmazlar. kolay yolu seçmiş insanların daha iyi kazandığını gördükçe herşey sana batar hale geliyor.
imkanın varsa girme ama bir süreliğine olabilir.

Hocam peki şunu sorayım.
Özel bir şirket düşünün ihtiyaca göre fabrikaların bakımını onarımını v.s. yapıyor.Taşeron firma gibi yani.Yani aslında direkt bir fabrikaya bağlı çalışmıyorsunuz.Bu durumda dediğiniz şeylerin nekadarı geçerli

Hocam peki şunu sorayım.
Özel bir şirket düşünün ihtiyaca göre fabrikaların bakımını onarımını v.s. yapıyor.Taşeron firma gibi yani.Yani aslında direkt bir fabrikaya bağlı çalışmıyorsunuz.Bu durumda dediğiniz şeylerin nekadarı geçerli
deminkinden daha olumlu sonuçları olabilecek bir durum. ancak fabrikalar kart arızaları dışında dışa bağımlı değil ki, büyük firmaların kendi içinde kart onarımı yapan ekipleri bile var.
sizin bulduğunuz iş tanımı tam olarak nedir?
onun üzerinden olumlu olumsuz durumları konuşalım.

Hocam peki şunu sorayım.

Siddetle karsi cikarim.baska fabrikanin bakim isini yapmak cok daha zordur.kendi yapamadiklarini sizden isterler.kole muamelesi gorursunuz.basiniz cok agrir.

Bugune kadar bakim ve montaj sektorlerinde calistim.su anda bakimda devam ediyorum.ikisini kiyaslayacak olursak

Bakimda asiri yogun bir tempo vardir ve agzinizla kus tutsaniz bile begenilmezsiniz.tum makinalarin arizalarini minimuma indirirsiniz ,bakim masraflari asgari duzeye gelir ,kimse bununla ilgilenmex tuvaletteki lamba niye yanmiyor diye azar isitirsiniz.ya da bi makinada 2 saatlik durus olur 50 kisi hesap sorar uretimciler direk seni suclar,bakimcilar arizayi gec cozdu uretim yapamadik derler.arti yanı ise harika bir ogretmendir.cok hizli sekilde kendinizi gelistirirsiniz.cogu firmalarda bakimcilarin maasi nispeten daha iyidir.

Montajda kafa rahattir.sizin yapmaniz gereken isin surekliligi icin malzeme tedarigi saglamak ve saha kontrolu yapmak.isler rutindir.bir sure benim burada olmami gerektiren bir durum yoktur moduna bile girersiniz cunku isler o kadar rutinlesmistir.eksi yonleri ise hep ayni isle ugrastigin icin kendini gelistiremezsin ve santiyeler genelde il disinda bir yerde olur yani sosyal hayat pek olmaz.

Eger imkaniniz varsa makina ya da otomasyon firmasina gidin.hem ogreticidir hem de keyiflidir.musteri sizden bi makina ister,baslarsiniz yazilimina proje cizimine pano yapimina.makinayi hazirlarsiniz gider sahada montajini yapip devreye alirsiniz.teslim tutanagindan sonra isiniz biter.hem makina yapmak gibi bana gore son derece keyifli hir is yaparsiniz hem de bakimi arizasi yedek parcasi vs gibi islerle cok ugrasmayacaginiz icin kafaniz daha rahat olur kendinizi gelistirmek icin daha fazla zamaniniz olur.

Benim dusuncelerim boyle

Saygilarimla

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri