B&R ACOPOS Servo driver

kahraman 77

Paylaşımcı üye
Merhabalar
elimde Acopos 1022 servo drıver var Software bir türlü bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Acopos 1022 surucuyle ilgi yardim edebilecek arkadaslar varsa lutfen yardim etsin kahraman 77 gibi bende softwar ariyorum bulamadim ayrica ayni makina uzerindeki iki acopos 1022 surucu programlari aynimidir yoksa yaptiklari isleve goremi programlanmistir.

Acopos 1022 surucuyle ilgi yardim edebilecek arkadaslar varsa lutfen yardim etsin kahraman 77 gibi bende softwar ariyorum bulamadim ayrica ayni makina uzerindeki iki acopos 1022 surucu programlari aynimidir yoksa yaptiklari isleve goremi programlanmistir.[/QUO

allah kolaylık versin

Bu konuda halen destek istiyorsanız yardımcı olabilirim.

Öncelikle Acopos sürücülerin bağımsız bir programı yoktur.B&R Automation Studio yazılımı ile kumanda edilir ve parametrik olarak değerler girilir.Gelende CAN protokolü kullanıyor olsada son yıllarda POWERLİNK kullanılmaktadır.Acıpos sürücüleri bağımsız çalıştırmak gibi bir opsiyon yoktur mutlaka PLC olmalıdır.

Peki bu program ile sürücüye nasıl bağlanılır.Üstündeki port yardımıyla ethernet bağlanabilir miyim?

Peki bu program ile sürücüye nasıl bağlanılır.Üstündeki port yardımıyla ethernet bağlanabilir miyim?

Powerlink, CAN protokolleri üzerinden bağlanabilirsin.Sürücüye bağlanabilmen için Automation programı olması lazım.
Sürücünün üstünde 8AC112 ve 8AC114 varsa Powerlink 8AC110 kartı varsa CAN protokolü üstünden sürücüye bağlanabilir.

Powerlink, CAN protokolleri üzerinden bağlanabilirsin.Sürücüye bağlanabilmen için Automation programı olması lazım.
Sürücünün üstünde 8AC112 ve 8AC114 varsa Powerlink 8AC110 kartı varsa CAN protokolü üstünden sürücüye bağlanabilir.
Merhaba Özgür bey
İlk öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Bendeki acaposlarda ac110 canbus haberleşme kartı var. Benim kontrollör cihazım Ethercat ile haberleşiyor.
Ben ac114 pover link kartı alsam işimi görür diye düşünüyorum.
Asıl Beni endişelendiren kısım Kontroller cihazım acaposu sürebilecek mi?
Veyahut
araya bir dönüştürücü olarak plc mi koymam gerekir. gerekse bile acaposun adreslerini bilmediğim için okumam ve yazmam nasıl olacak? cevabınızı bekliyorum.İyi günler

Merhaba Özgür bey
İlk öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Bendeki acaposlarda ac110 canbus haberleşme kartı var. Benim kontrollör cihazım Ethercat ile haberleşiyor.
Ben ac114 pover link kartı alsam işimi görür diye düşünüyorum.
Asıl Beni endişelendiren kısım Kontroller cihazım acaposu sürebilecek mi?
Veyahut
araya bir dönüştürücü olarak plc mi koymam gerekir. gerekse bile acaposun adreslerini bilmediğim için okumam ve yazmam nasıl olacak? cevabınızı bekliyorum.İyi günler

Rica Ederim Kahraman bey elimizden geleni yapmak görevimiz.
Sorunuza gelecek olursak Ac114 powerlink modülü ile doğrudan Ethercat iletişimini kurmanız ciddi anlamda zor.Bu konuda çalışan açık kaynak kodu bulabilirseniz üzerinde çalışılır.Normalde B&R sürücüleri başka marka plc ile haberleşirken ciddi bir kod yazdıklarını biliyorum.Biz normal şartlarda projelerimizde bu tip uygulama hiç yapmadık genelde OEM müşteriler yapıyor bunu ve kodları kendilerine saklıyorlar.Açıkçası böyle bir projem olmadı hiç o yüzden net bir cevap veremiyorum.Canbus CanOpen ve Powerlink kaynak kodlarını bilmek yeterli olmayacatır yani EDS file gibi dosyaları kullanıp haberleşme sağlasak bile ne kadar sağlıklı olacak bir programcı olarak endişelerim var.Adresleme dökümanına sizin için bakacağım.Buradanda paylaşırım.

Doğrudan haberleşmek yerine araya PLC koymak yani B&R olmayan plc koymak yukarıda yazıklarımı tekrar ettirir bana.Aynı şekilde direk bilgisayar üzerinden PCI kartı ilede aynı sorun karşınıza çıkacaktır.

Siemensin Ac110 ile Can iletişimi yaptığını biliyorum aynını Ethercat içinde yapabilir ama dediğim gibi kaynak koda ihtiyacınız var.Standart Can ve Powerlink kodları işinize yaramayabilir.Adreslemelerin büyük bölümü Acoposa özel olacaktır.

Kısaca bu konuda epey bir zaman harcamanız gerekecek.Dediğim gibi adresleme dökümanı ve hatta örnek bir projesi varmı ona bir bakarım.

Bu arada sizin için çok önemli değilse ufak bir B&R plc edinmenizi tavsiye ederim.

Standart haberleşmeyi denediniz mi hiç ne tepki verdi? en azından Statüs bilgisini görebildiniz mi? yoksa hiç bağlanamadınız ?

Sorunuza gelecek olursak Ac114 powerlink modülü ile doğrudan Ethercat iletişimini kurmanız ciddi anlamda zor.Bu konuda çalışan açık kaynak kodu bulabilirseniz üzerinde çalışılır.Normalde B&R sürücüleri başka marka plc ile haberleşirken ciddi bir kod yazdıklarını biliyorum.Biz normal şartlarda projelerimizde bu tip uygulama hiç yapmadık genelde OEM müşteriler yapıyor bunu ve kodları kendilerine saklıyorlar.Açıkçası böyle bir projem olmadı hiç o yüzden net bir cevap veremiyorum.Canbus CanOpen ve Powerlink kaynak kodlarını bilmek yeterli olmayacatır yani EDS file gibi dosyaları kullanıp haberleşme sağlasak bile ne kadar sağlıklı olacak bir programcı olarak endişelerim var.Adresleme dökümanına sizin için bakacağım.Buradanda paylaşırım.

Doğrudan haberleşmek yerine araya PLC koymak yani B&R olmayan plc koymak yukarıda yazıklarımı tekrar ettirir bana.Aynı şekilde direk bilgisayar üzerinden PCI kartı ilede aynı sorun karşınıza çıkacaktır.

Siemensin Ac110 ile Can iletişimi yaptığını biliyorum aynını Ethercat içinde yapabilir ama dediğim gibi kaynak koda ihtiyacınız var.Standart Can ve Powerlink kodları işinize yaramayabilir.Adreslemelerin büyük bölümü Acoposa özel olacaktır.

Kısaca bu konuda epey bir zaman harcamanız gerekecek.Dediğim gibi adresleme dökümanı ve hatta örnek bir projesi varmı ona bir bakarım.

Bu arada sizin için çok önemli değilse ufak bir B&R plc edinmenizi tavsiye ederim.

Standart haberleşmeyi denediniz mi hiç ne tepki verdi? en azından Statüs bilgisini görebildiniz mi? yoksa hiç bağlanamadınız ?

Merhaba Özgür bey
Acapos sürücülerini çalıştıramadım. Nedeni sorarsanız daha hangi tip haberleştirme protokolü ile çalıştırmaya karar veremedim.
mevcut sürücülerin üzerinde ac114 kartı mevcut bende cpu alırken sürücüye göre almak isterim.
Dediğiniz gibi B&R plc almak isterim fakat software sıkıntısı var.
Bir de geçen gün arkadaşla görüştüm Bana siemens s71500 cpu ile Acapos servo ile CNC tezgahı çalıştırdığını söyledi. Profibus üzerinden haberleştirmişler.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri