Bölüm şefimiz şu soruların cevabını istiyor?

mustafa47

Üye
Otomasyon okuyorum bölüm şefimiz şu soruların cevabını istiyor.
1)Niçin elektriksel veya buton kilitleme yaparız ?
2)otomasyon ve motor arasındaki bağlantı ?
3)elektriksel ve buton kilitleme nerelerde kullanılır?

Lütfen cevaplar mısınız size zahmet ..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomasyon okuyorum bölüm şefimiz şu soruların cevabını istiyor.
1)Niçin elektriksel veya buton kilitleme yaparız ?
2)otomasyon ve motor arasındaki bağlantı ?
3)elektriksel ve buton kilitleme nerelerde kullanılır?

Lütfen cevaplar mısınız size zahmet ..
otmasyonda elektriksel veya buton kitlemeler sadece sistemin güvenliği içindir. örneğin ileri ve geri yol vermede ileri kontaktörünün bobin ucuna giden kabloyu geri kontaktörünün kapalı kontağından geçiririzki motor ileri dönerken geri kontaktörününe her hangi bir sebeble basıldığında tehlike arz etmesin diye kontakları kullanarak güvenlik alırız. slm

modül kitabında cevapları mevcut

ılerı gerı devrelerınde kullanıldgı zaten soylenmıs
bıkaçtanede bızım uygulamalırımızdan ornek verecek olursak
kuplaj panosunda yardımcı kontaktorler kumanda fazları arasında
yıldız ucgen devresınde yıldız ve ucgen kontaktorlerı arasında ve aynı anda calısmaması ıstenen ıkıelemanın kumanda fazları arasında (ozel makınelerde pres vs )
kullanılır
buton yada kontaklar arası yapılan kılıtlemenın mantıgı aynı olup amaç bırebır aynıdır

öncelikle terimlerin doğru kullanılması taraftarıyım nedense hep bu şekilde deniliyor bence doğru olanı
elektriksel kilitleme dediğimiz normal mühürleme devresi sidir buna kontak emniyetli devre denmesi daha doğru olur
diğer devre ise buton asla kilitleme yapmaz butonun görevi devreyi açar veya kapatır bu tür devrelerede buton emniyetli devre denmesi daha doğru olur

ozaman mufredat yanlıs yayınlıyor bılgılerı !!
derskıtaplarındada elektrıksel ve butonsal kılıtleme anlatılıyor
kullandıgım terımlerde yanlıslık yok
mutlaka her yazdıgım cevaba sivrinin biri cıkıp muhalefet oluyor içimdekı yardımlaşma hevesının ıcıne edıyor yıllardır korudugum sabrımı zedelıyor
ulan yıllarca yaptıgım meslegım hakında konusuyorum bılmedıgım bı konu hakkında degıl
muhurleme devresı ıle kılıtleme devresının ne alakası var ?
muhurlemesız bır kumanda bolumunde kılıtleme yapılmıyormu ?
bılmedıgım bı konuda zaten yorum yapmam ama bıldıgım konuyada yanlıs dıye kerkınırsen anlını karıslarım !

ozaman mufredat yanlıs yayınlıyor bılgılerı !!
derskıtaplarındada elektrıksel ve butonsal kılıtleme anlatılıyor
kullandıgım terımlerde yanlıslık yok
mutlaka her yazdıgım cevaba sivrinin biri cıkıp muhalefet oluyor içimdekı yardımlaşma hevesının ıcıne edıyor yıllardır korudugum sabrımı zedelıyor
ulan yıllarca yaptıgım meslegım hakında konusuyorum bılmedıgım bı konu hakkında degıl
muhurleme devresı ıle kılıtleme devresının ne alakası var ?
muhurlemesız bır kumanda bolumunde kılıtleme yapılmıyormu ?
bılmedıgım bı konuda zaten yorum yapmam ama bıldıgım konuyada yanlıs dıye kerkınırsen anlını karıslarım !

sayın mustafa arkadaşım benim sizin bilginize bir lafım yok beni yanlış anladınız ben bunu siz yapıyorsunuz demedim genelde bu şekilde kullanılıyor kendi fikrimi söyledim yıllarca mesleki bilgime ve tecrübelerime dayanarak söyledim sabrınızı zedelemek gibi bir niyetimde yok benim niyetinde sizin gibi burda birilerine yapabildiğim kadar yardımcı olmak kumanda ile ilgili biraz araştırma yaparsanız elektriksel kilitleme ve mühürleme kontaklarının aslında aynı şey olduğunu görürsünüz kolay gelsin
yazında son cümlelerini hiç beğenmedim bu foruma da yakışmıyor

sayın mustafa arkadaşım benim sizin bilginize bir lafım yok beni yanlış anladınız ben bunu siz yapıyorsunuz demedim genelde bu şekilde kullanılıyor kendi fikrimi söyledim yıllarca mesleki bilgime ve tecrübelerime dayanarak söyledim sabrınızı zedelemek gibi bir niyetimde yok benim niyetinde sizin gibi burda birilerine yapabildiğim kadar yardımcı olmak kumanda ile ilgili biraz araştırma yaparsanız elektriksel kilitleme ve mühürleme kontaklarının aslında aynı şey olduğunu görürsünüz kolay gelsin
yazında son cümlelerini hiç beğenmedim bu foruma da yakışmıyor

şimdi bu ıkısıne aynımı diyorsun ?

Forum istatistikleri

Konular
128,161
Kullanıcılar
449,920
Son üye
Bafrali1655

Yeni konular

Geri