az soğutma sorunu bosch no frost

boschcu

Üye
Üstadlar merhabalar,
12-15 senelik bir bosch no frostum var alt kısmın sıcaklığı göstergesinde 12 derece yazıyor.
derin dondurucuyu -25 ayarlayıp hafızaya alıyorum sabah baktığımda ancak 7-8 oluyor fakat gün içinde yine 12 ye yükseliyor.4-5 olması lazım sanırım.
Alttaki ayar düğmesi hiç fark ettirmiyor,ölçeyim diye söktüm fakat temostad değilmiş, hava ayarı yapan kapak benzeri bir görevi var galiba.

benzer bir arızada forumda bir usta straforu söküp içine çektiği nemi iyice kurutun demiş. nerde acaba bu strafor acaba? bir de kolay ve pahalı bişey değilse ben değiştirebilirmiyim ?
mesleğim yakın tv uydu işleri ile meşgülüm,malum kriz var yenisini alamıyoruz :)

görüş ve tavsiyelerinizi bekliyorum

Bahsettiğin durumun birçok sebebi olabilir. Bence, servis çağırıp arızayı öğren sonra yapmayı dene.Sadece servis ücretiyle durumu kurtarabilirsin.

Üstadlar merhabalar,
12-15 senelik bir bosch no frostum var alt kısmın sıcaklığı göstergesinde 12 derece yazıyor.
derin dondurucuyu -25 ayarlayıp hafızaya alıyorum sabah baktığımda ancak 7-8 oluyor fakat gün içinde yine 12 ye yükseliyor.4-5 olması lazım sanırım.
Alttaki ayar düğmesi hiç fark ettirmiyor,ölçeyim diye söktüm fakat temostad değilmiş, hava ayarı yapan kapak benzeri bir görevi var galiba.

benzer bir arızada forumda bir usta straforu söküp içine çektiği nemi iyice kurutun demiş. nerde acaba bu strafor acaba? bir de kolay ve pahalı bişey değilse ben değiştirebilirmiyim ?
mesleğim yakın tv uydu işleri ile meşgülüm,malum kriz var yenisini alamıyoruz :)

görüş ve tavsiyelerinizi bekliyorum

Strafor denilen şey damper termostat yani dondurucu bölmeden soğutucu bölmeye soğuk hava akışını sağlayan açılıp-kapanan mekanizma.
Sizin sorununuz ise dondurucu bölmenin ayarlanan değere gelmeyişi ! sensör arızası olabilir Arıza vermiyormu? arıza sinyali yoksa dondurucu ve soğutucu bölme kapı contalarını kontrol edin.

Strafor, dondurucu ve soğutucu bölümlerdeki ısı farklılıklarını izole etmek için, iki bölümü ayıran ara bölmenin tabanında bulunur.

straforu sökmeyiniz yenisini bulma şansınız hiç yok !

buzdolabının gazı azalırsa aynı sorun olurmu.bende bosch buzdolabı var.elektrik kesintilerinde zor soğutuyor

buzdolabının gazı azalırsa aynı sorun olurmu.bende bosch buzdolabı var.elektrik kesintilerinde zor soğutuyor

Soğutma sistemlerinde gazın azalması diye bir sorun olamaz .
çünkü en ufak bir kaçakta gazın tamamı yavaşda olsa sistemi terkeder
geç sogutmasınında iki nedeni olabilir.
1) motor sibobları çatlak veya kurumlu ise yeterli gazı sıkıştıramaz
2) ortam ısısı yüksek gazın likitleşme miktarı yetersiz:

Son düzenleme:
cevabınız için teşekkürler sn alfa romeo.önerinizin 2. maddesini uygun şartlara getirmek kolay.ancak 1. madde için ne yapabilirim

bu straforu anladım izole için sanırım.
hafta sonu fişten çekip sağını solunu bir kontrol edecem.Foruma biraz baktım ''dondurucunun arkası buz yapmış olabilir,çözdürmek gerekiyor'' yazılmış, bakayım

kapı lastiklerinde gözle görülür bozukluk yok,kapı switchide bir kaç ay evvel değiştirdim ışık bazen yanmıyordu.
sağolun hayırlı işler,günler
iyi çalışmalar

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri