Aydınlatma ve priz sortisinde N2XH yada NHXMH kablo?

Merhaba.. Aydınlatma ve priz linyesi ve sortisinde genelde NHXMH kablo kullanılıyor.. Bazı projelerde ise N2XH kablo kullanılmıs.. Neden? Yani NHXMH doğru olan mı? n2xh kullananda neden farklı kullandı ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kolon hatları için N2XH; linye hatları için NHXMH kullanılır.

kolon hatları için N2XH; linye hatları için NHXMH kullanılır.

benim incelediğim projelerde ama KOLON hattında da linye hatlarında da hep NHXMH kullanılmış sadece.. yanlıs mı inceledim o zaman ?

Nhxmh kablo 0- 500 V gerilim değerine kadar kullanılabilen, halojensiz yani yandığı zaman zehirli gaz salgılamayan kablolardır.
N2xh kablo ise 0,6- 1 kV gerilim değerine kadar kullanılabilen, halojenden arındırılmış kablodur. Kablo dış ve iç izolasyon farkını saymaz isek kabloların kullanılabilen gerilim değerleri farklı olduğu için linye hattı, sorti hattı için nhxmh kablo, kolon hatları için de n2xh kablo kullanılır. Özel kullanım yerlerinde bu kabloların FE-180 yani yangın alevi altında 180 dakika işlevini yerine getirebilme özellikleri ilave edilir.

benim incelediğim projelerde ama KOLON hattında da linye hatlarında da hep NHXMH kullanılmış sadece.. yanlıs mı inceledim o zaman ?

çizen mühendis aradaki farkı bilmiyordur. yada projeyi çizen ekip ile uygulama ihalesini kazanan yüklenici yardımlaşarak bu şekilde yapabiliyorlar. kolon hatlarının N2XH olması gerektiğini belirtirsiniz olur biter.

yüzde 99 tesisatı yapan kişinin aracında ki malzemelerde N2XH kablo yoktu unutmuş yada NHXMH kullanmak işine geldi patronu da öyle yaptırmış olabilir...

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri