Ayarlı güç kaynağı projem ( 0 - 30 volt 0 - 10 amper )

serkan_48

Üye dümdüz üye
Arkadaşlar merhabalar.

Günlük kullanımda ayarlı güç kaynağı ihtiyacım dahada arttığı için sağlam çalışan ayar imkanı sağlayan akım veya gerilim kontrolü yapabilen güzel bir güç kaynağı yapmaya karar vermiştim. Uzun bir süredir uğraştım devre şemalarını inceledim. İşlerim yoğunluğu nedeniyle askıya aldım v.s. v.s. ama şimdi tekrar askıdan indirip bitirmeyi düşünüyorum.

Yapacağım devre ile ilgili ilk başlarda smps bir uygulama yapmak istedim ancak yeterli bilgi ve şemaya ulaşamadığım için malesef lineer tipte bir güç kaynağı yapacağım. Eski bir model olmasına rağmen çalıştığından emin olduğum "Elector precisions powersupply" i yapmaya karar verdim. Elektor dergisinde yayınlanan 0 - 30 volt 0 - 3 amperlik akım veya gerilim kontrolü devresidir. Güç transistörlerinin adedini arttırarak 10 amper alabilmeyi düşünüyorum. Devre üzerinde ufak değişiklikler yaptım. Daha fazla transistör bağlayabilmek için hatları çoğalttım. yatay kondansatörler yerine dikey kondansatör bağlayabilmek için bakır hatların yerlerini değiştirdim. Ayrıca Önde bağlanacak olan göstergeleri kalibre etmek için konulan trimpotları kaldırdım yerine 7107 ile yapılmış ampermetre ve voltmetre kullanacağım.

Konuma burdan devam edeceğim. Paylaşımları resimleyip takıldığım yerlerde sizlerden yorumlarınızı esirgemeyeceğinizi düşünüyorum.

iyi forumlar.

Gelelim kullanmayı düşündüğüm parçalara. Aşağıdaki resimlerde kullanmayı düşündüğüm parçaları görebilirsiniz.

Elimde etiket değerleri 2 x 13 volt 600 watt yazan simetrik çıkışlı bir trafo var. Hesaplarıma göre nüve kesit alanının karesini aldığımda 500 watt civarında değer çıkıyor. 500 watt olarak hesaplasak çıkışları seri bağladığımızda 500 / 26 = 19 amper verebilecek güçte bir trafo. Ben ise bu trafodan 0 - 24 volt DC 10 amper alabileceğimi umuyorum.

Altında da transistörleri soğutacağım soğutucu ve güç kaynağını kutulamayı düşündüğüm kutu mevcut. Değerli yardımlarından dolayı malzeme temininde yardımından dolayı sevgili omertek arkadaşıma çok teşekkür ederim. Burada adını yazmadan geçmeyeceğim.

110220142517zz.jpg
110220142518zz.jpg
110220142519zz.jpg
110220142520zz.jpg
110220142521zz.jpg
110220142522zz.jpg
110220142523zz.jpg
110220142524zz.jpg

Devre şeması olarak yukarıda da bahsettiğim gibi elektor dergisinde yayınlanan 0 - 30 volt ayarlı güç kaynağı projesini kendime örnek aldım. Bilgi ve şeması aşağıda görebilirsiniz. Elimdeki trafonun çıkış voltajı nedeniyle ben 0 - 24 volt olarak projeyi yapacağım ama bu devre ve uygun transistörlerle yapmak isteyen arkadaşlarımız 0 - 50 volt arasında kontrol sağlayabilirler. İsteyen arkadaşlar aşağıdan bu devrenin orjinallerini indirebilir faydalanabilir.

08D1CAA2F6ED41CB96B05D28B230B881.jpg
gbzfr.jpg
gbzh6.jpg

Revizyonlardan sonra pcb'yi hazırladım. Asit indirgemesini yaptım deliklerini deldim. Parçaları yerleştirdim. Geçici olarak 1 adet 2N3773 transistör ile bağladım. Çıkışa voltmetremi bağladım ve 0 - 24 volt arası kontrol sağladım. Yük testine geçtim çıkışa bir adet 12 volt flamanlı lamba bağladım. Voltaj ayarını 12 volta düşürdüm. lamba yandı. Akım kontrolü için potansiyometreyi kıstığımda lambanın çektiği akım düşmeye başladı.

Fakat şöyle bir durum var örnek verirsem lamba 500 ma çekerken ben bunu akım kontrol potu vasıtası ile 200 miliampere düşürdüm. Constant current ledi yandı. Sorun ise devreye paralel bir ikinci lamba bağladığımda yük durumunu değiştirdiğimde akımın değişmemesi gerekirken akım 150 ma e düştü.

Sizce bu durumun nedeni nedir? Daha devreyi tam olarak toplamadım. Güç transistörlerini tam olarak hazırladığımda ve devre stabil çalıştığında toplayacağım. Bu devrede +US ve -US bağlantıları yapmamıştım acaba bu nedenlemi devreyi sabit akım modunda çalıştırırken yükün değeri değiştiğinde çektiği akım değişti?

Konu hakkında bu devreyi yapan arkadaşlardan yada devreden yorum yapabilecek arkadaşlarımızdan yorum bekliyorum.

Devrenin yapılmış halini önümüzdeki günlerde resimleyip buraya eklerim.

Teşekkürler iyi çalışmalar.

Daha önce aynı devre paylaşılmıştı kim tarafından hatırlamıyorum fakat Us bağlantıları bana göre geri besleme bağlantısı, günümüzde benzer güç devrelerde optokuplör kullanılıyor Serkan.

Daha önce aynı devre paylaşılmıştı kim tarafından hatırlamıyorum fakat Us bağlantıları bana göre geri besleme bağlantısı, günümüzde benzer güç devrelerde optokuplör kullanılıyor Serkan.

Yine ben paylaşıp hatta o uçların neye yaradığını sormuştum. ;)

Hocam keyifle takip edicem çalışmanızı, stabil çalışır halini paylaştığınızda da yapmaya çalışıcam.

Voltaj kontrolü sağladım ancak yük testleri yapmak için güç transistörlerini alüminyum soğutucuya düzgün monte edip kalın kablolarla bağlamalıyım. Daha sonra yüksek akım için testlerini yapacağım.

Devamını burdan paylaşırım.

En sonda 7 segment displaylerle voltmetre ve ampermetre ekleyeceğim.

voltmetre ve ampermetreyi hazır alıcaksanız ,
http://urun.gittigidiyor.com/ev-ele...-mavi-kirmizi-led-dijital-voltmetre-133311499

bu ürünü tavsiye edebilirim, kendim güç kaynağımda kullandım, gerilim olarak maksimum 35 volt, akım olarak kısa devre anında 19-20 amperi gördü, 25-30 saniye kadar 15 ampere maruz kaldı fakat sorun yaşamadım hiç ( tek kötü yanı harici beslemeye ihtiyaç duyuyor, yükü beslediğim kaynakla beslediğimde garip sorunlar yaşadım, belki de ben hata yapmışımdır, sorunu minik bir telefon şarj cihazı kullanarak çözdüm (5v) )

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri