Ayaklı vantilatör ses sorunu

Bir de sn.Öğretmen27 Hocam bir noktayı atlamışım,farkında olmadan.Mili yatak içindeyken dönen bu vantilatör kafasının yatayla olan sabit açısını bozarak (havayı daha üste üflemesi için) o konumda ayarlayıp da tam bırakmışsanız,yataktaki boşluk işte o zaman kendini tam olarak belli ediyor (Evdeki 1994'den kalma,ayni durum sıklıkla bende de bu yüzden oluyor) titreşimler artıp,bu fan sesine rahatsız edici titreşimler de ekleniyor.Yani vantilatör kafasını yatayla olan düz halini hiç bozmadan (elle yukarıya veya aşağıya doğru ayarlamayıp belli bir tarafa ayar verip hiç yatırmadan) kullanmaya çalışın.Göreceksiniz o zaman sadece fan (Rüzgar) sesinden başka bir ses de (Diğer tüm bağlantılar da sıkı sıkıya sıkılmış ise eğer) duymayacaksınız,emin olun ki.

Diğer durumlarda vantilatör kafasının bu ağırlık merkezi,hiç de istenmeyen doğrultulara kayıyor.Bu da balanssızlık yaratarak sesin,istenmeyen titreşimlerin artmasını kolaylaştırıyor,kendi kanaatime göre de.Kolay gelsin.

Binbaşı Hocam çok teşekkür ederim. Anlatmış olduğunuz sebepler arasında kafayı gövdeye bağlayan mille yatak arasındaki boşluğu nasıl giderebilirim? Sanki bana orada çok fazla boşluk varmış gibi geldi. Söylediklerinizden sonra kafama takıldı bu husus.:p

Ara mesajınızı şu anda yeni gördüm sn.Öğretmen27 Hocam.Bu boşluğu tam gidermek için mutlaka bir atölye ortamında yatağı başka yatakla değiştirmek de icap eder.Bu mil veya yataktan biri mutlaka daha yumuşak olup (mantıken yatak herhalde) diğeri daha sert olduğu için onu aşındırmıştır.Son önerimdeki gibi yatayla olan mevcut olan açıyı hiç bozmadan kullanırsanız bu boşluktaki titreşimler aslında hiç oluşmuyor.Sorunu tam dondurmuş da oluyorsunuz bir anlamda.Böyle kullanmak geçici (Sürekli böyle kullanacaksanız belki de kalıcı) bir çözüm olacaktır.Yeni nick çocuk resminizi de çok sevimli bulup beğendim,ayrıca belirteyim.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Ara mesajınızı şu anda yeni gördüm sn.Öğretmen27 Hocam.Bu boşluğu tam gidermek için mutlaka bir atölye ortamında yatağı başka yatakla değiştirmek de icap eder.Bu mil veya yataktan biri mutlaka daha yumuşak olup (mantıken yatak herhalde) diğeri daha sert olduğu için onu aşındırmıştır.Son önerimdeki gibi yatayla olan mevcut olan açıyı hiç bozmadan kullanırsanız bu boşluktaki titreşimler aslında hiç oluşmuyor.Sorunu tam dondurmuş da oluyorsunuz bir anlamda.Böyle kullanmak geçici (Sürekli böyle kullanacaksanız belki de kalıcı) bir çözüm olacaktır.Yeni nick çocuk resminizi de çok sevimli bulup beğendim,ayrıca belirteyim.Kolay gelsin.Saygılarımla.
Benim oğlumun resmi Binbaşı Hocam. Ellerinizden öper. O da benim gibi gülcemalinizi merak ediyor. :pSaygılarımı sunarım. Allah razı olsun açıklamalarınız için.

ben de reme taktım hani. az afacan değil:)
allah bize de nasip eder inş. ama şu tiple zor:)
şaka bir yana.
dedim ya plastik aksamda vida gevşer, ğplastik aksamın kendisi zamanla eskir.
onu bir şeyle sabitlerseniz ses kaybolacaktır.

Ustalarım aynı model bir vantilatör daha geldi. Sorun aynı. Bunun aynı zamanda dişli takımı da bozulmuştu. Onu iptal ettim. Kafayı gövdeye bağlayan kısmı 2,5 mm2 tel ile arka ızgaraya sabitledim. (2.resim) Ayaklara da 4 tane akıllı vida sıktım. (1.resim) Hiç ses yok. Şimdi buna dişli takımı, kafayı gövdeye bağlayan parçayı almaya değmez. Ayaklarda da dengesizlik var zaten. Kökü 70 TL zaten. 20-30 TL parça almaya değmez. Bundan iyisi Şamda kayısı.:p

Ekli dosyalar

• IMAG0090.jpg
    IMAG0090.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 52
  • IMAG0089.jpg
    IMAG0089.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 49
dişli takımı oılmadan motor direkt bağlandığı için motor devri ile pervane bir olacak. bu durumda motor zayıf kalabilir ya d çok hızlı dönen pervane sizi hasta edebilir ya da pervane kendini parçalayabilir hocam.
Ustalarım aynı model bir vantilatör daha geldi. Sorun aynı. Bunun aynı zamanda dişli takımı da bozulmuştu. Onu iptal ettim. Kafayı gövdeye bağlayan kısmı 2,5 mm2 tel ile arka ızgaraya sabitledim. (2.resim) Ayaklara da 4 tane akıllı vida sıktım. (1.resim) Hiç ses yok. Şimdi buna dişli takımı, kafayı gövdeye bağlayan parçayı almaya değmez. Ayaklarda da dengesizlik var zaten. Kökü 70 TL zaten. 20-30 TL parça almaya değmez. Bundan iyisi Şamda kayısı.:p

dişli takımı oılmadan motor direkt bağlandığı için motor devri ile pervane bir olacak. bu durumda motor zayıf kalabilir ya d çok hızlı dönen pervane sizi hasta edebilir ya da pervane kendini parçalayabilir hocam.
Mekanik osilasyonu yapan mekanizmayı kast etti Doğan Hocam, motor devri ile alaklı değil bildiğin gibi ;).

Sn. yolgezer74 ustam,evde geçen yaz yeni revizyondan geçirdiğim ayaklı vantilatörde dişli düzeni sadece vantilatör başını sağa sola salınım yapabilmesi için de konulmuştur.Yani asenkron motor miline pervane (fan) nomalde direk olarak bağlanmıştır.

Devir ayarı için kademelerle bu asenkron motordaki sargılar bu en en düşük kademede şebekeye daha yüksek empedans,en yüksek kademede daha düşük ve orta kademede ikisinin arasındaki empedans değerine karşılık gelen şekliyle bu şebekeye girerek devir böyle düşürülür.Sanırım Öğretmen27 Hocam'ın da ayaklı vantilatöründeki durumun da ayni şekilde olması gereklidir diye düşünüyorum.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
ben en son böyle bir şey sökeli 10 sene olduğu için hatırlayamamam normal beyler:)

Hocam,hayırlı akşamlar,elinize sağlık güzel sabitleme yapmışsnız da son zamanlarda cfl tamirinden (Tezgahını yapmıştınız zaten) sonra ek olarak bir de ayaklı vantilatör tamir işine de mi girdiniz, tam olarak.Bir koltukta bu kadar karpuzu da taşımayın.;) Sonra söylemedi demeyin nazar olursunuz haberiniz olsun..:)

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri