Avize aydınlatma dükkanı açmayı düşünüyorum

ali_kaymaz

Üye
Merhabalar,

Arkadaşlar avize ve aydınlatma dükkanı açmayı düşünüyorum fikirlerinizi az çok paylaşmanızı rica ederim.Nereden toptan alınır püf noktaları nelerdir?Değerli yardımlarınızı rica ediyorum.

avize işine girekseniz öncelikle dükkan geniş olması lazım dükkanınız küçükse hiç girmeyin ve ayrıca tek marka ve modele bağla kalmadan her bütceye uygun avizeniz olmak zorunda gecen sene firmanın numune gönderidiği 60cm çabında mp3 çalarlı e14 duylu aviyezi 800tl ye satmıştım (bir daha aldımmı hayır )elinizden hızlı çıkacak malzeme almak zorundasınız ve bununduğunuz il bence çok önemli binlerce çeşit var dükkandakinleri beyenmeyip katalogtan bakıp sipariş gecende olur sonra o seçtiği avizeyi beğenmeğende veya adam gider büyük yapı marketten alır size bunu toplarmısnız diye getirir.

avizede dükkanının tavanı en az 4mt olmalı ki avizeyi zincir kısaltmadan tüm haliyle görsün müşteri ve ayrıca tüm avizeleri asıcağınız yere kayar kancalı asma tavan yaptırmalısınız ve tüm avizeler yanmalı bunu uzaktan kumanda ile yaparsınız tavan rengide aslında siyah olasa iyi olur ama başka malzemede satıyorsanız ve avize müşteri yokken dükkanı karanlık gösterir önerim beyaz veya krem renk tavan boyası

avize toplama işi tek parça olmayanlar hariç birleşik vaziyette gelmez ayrıca avizeyi toplayan eleman ister istemez parça kıracaktır bunlara hazırlıklı olmalısınız ve tedarikciniz ile tek parça tedarik için anlaşmalısnız bana göre deferuatlı iştir sadece avize satışı yapcaksınız sıkıntı yok ama diğer işleride aynı yerde yapacaksanız büyük sıkıntı oluyo yani öle dışardan görüntüğü gibi değil

kendi dükkanımız 400m2 üst kat ve alt depo hariç
tavan 4,25mt
asma tavan 25cm komple kaydırma kancalı
2 adet 20 kanal uzaktan kumanda
avizeler için 1000w güneş paneli (akü gücü azaldığında otomatik Şebeke geçişi)
tavan beyaz boya
10 tane ithalatcı firmayla bağlantı
tüm gün avize toplayan ve müşteriye bakan 2 eleman

burda ben 20tane kablo makarası 2x1,5ttr de tutun 3x70+50 nyy kadar avizelerin olduğu yerde şalt ve otomasyon malzemesi duvar aplikler ıvır zıvır hep bu katta

uzun lafın kısası ne kadar çok iş yaparsanız o kadar çok derdi olur zamanında düzen böyle kuruldu devam ettiriyoruz ben avize kısmına karışmam kablo alırsınız örneğin 3x70+95 alpek 1000mt kablo makara gelir içeri almak için transpaletle çekiyoruz tamamda 4 mt dükkan forklift giriyo ama bu avizeler hep en engel deselerki diğer işi bırak avize yap yapmam bırakırım mesleği o derece nefret ediyorum

Son düzenleme:
İnanın görüşleriniz ve fikirleriniz beni çok aydınlattı(avize gibi) sizinle iletişim kurmam mümkünmü?Bi çayınızı içip konu hakkında değerli tecrübenizden faydalanmak isterim.

Merhabalar,

Arkadaşlar avize ve aydınlatma dükkanı açmayı düşünüyorum fikirlerinizi az çok paylaşmanızı rica ederim.Nereden toptan alınır püf noktaları nelerdir?Değerli yardımlarınızı rica ediyorum.
neden tercihiniz özellikle avize satmak? herhangi bir yerden devralma durumu mu mevcut? sakın yanlış anlamayın sorumu ancak tesisat konusunda bilgili değil misiniz? ben size şu kadarını söylemek isterim bulunduğunuz yeri bilemiyorum ancak muhtemelen bu işi kurabilmek için ciddi bir yatırım yapmanız gerekecek. ben sizin yerinizde olsam ki emeklilik hayalimdir bir yazlık bölgede tesisatçı dükkanı açıp (20 metrekare depo ile 10 metrekare dükkan yeter de artar) 3 ayda kazandığım işçilikle 1 yılı rahat şekilde geçiririm. örnek vermek gerekirse bizzat gördüğüm olaydan örnek vereyim bodrumdaki yazlığımızda yan komşumuz her yıl sezonu açtığında 100 lira para veriyor tesisatçıya. ben olmadığım dönemde babam da veriyor :) yani inanın oralarda çılgın işçilik ücretleri söz konusu. nüfusu 136binden 4 milyona çıkıyor. heryer tepelik ulaşım zor. bir motor bir çırak bir alet çantası tamamdır bu iş. bu insanlar oraya rahat etmeye tatil yapmaya geliyor ancak evine bir geliyor ki nemden yıpranmadan tesisat gitmiş. ampul bile değiştirmek istemiyor elektrikçiyi arıyor. zaten o bölgedeki evlerin tesisatlarına gerekli önem verilmiyor. sadece elektrikli şok ısıtıcı montajından yaz ayında 1 ayda rahatlıkla 10000 lira kazanırsınız. dediğim gibi benim hayalim ve tavsiyem budur.

sayın jengeese paylaşımınız için teşekkür ederim.Pendikte oturuyorum ve merkezde dükkan açma hedefindeyim.Kayınpederim emekli olup dükkanın başında bekleyecek.Ben çalışma hayatıma ve kariyerime devam edeceğim 30 bin tl ile başlamak hedefindeyim.Ufaktan başlayayım yan gelir olsun acelem yok.Cumartesi pazarda tatil kendimde meslektenim ufak tefek işlere giderim.Aynı zamanda opsiyonel aparat ile akıllı ev gibi bir projemde var ups kaynaklı.Kosgep hibe veriyor diye öğrendim.

Ama önerinizde mükemmel maalesef bi yazlık bölge değil doğma büyüme burası pendikten başka yerdede yaşamak zor çevremde burada.Ama avize olmayıp başka birşey olabilir ondada yatırım miktarım az.

sn. ali_kaymaz ;

işin başında siz durmadıkca o iş yürümez (bence esnaflığın baş kuralı bu) hele hele kayınpederle hiç yürümez meslekden biri olması ve satış tecrübesi olması lazım ayrıca avizeye bakmaya gelen müşteri %90 bayan olur ve bayanla konuşması bilmesi gerekir

istanbulda bu işi yapan ve çok daha büyük firmalar var siz onların yanında avizeki taş gibi kalırsınız bu lafım yalnış alaşılmasın lütfen rekaber edeceksiniz ister istemez müşteri gelecek ve filan yerde aynı avizeyi örneğin başka firma 100tl satar siz 120tl satıyorsunuz der ve o anda siz müşteriye git ordan al derseniz islaf bayrağını göndere çekmiş olursunuz yavaşdan

sizi bu işten vazgeçirmek gibi niyetim yok ama nasıl bir işe girdiğiniz bilin 30bin az para değil ayrıca bu iş içinde çok parada değil malzeme aldığınız firmalar size kota koyar örneğin tek seferde 3bin -5bin gibi mal almak zorundasın der veya adet koyar eğer siz avizeyi arabayla dolaşanlardan spotculardan almazsanız onlardada çeşit azdır veya parça sıkıntısı çekersin avizeyi alırısn kromu atar firmayı araki bulasın mal elinde patlar

tabi iş bu kadarla kalmaz avizeyi satarsınız bir süre sonra ev temizliği yapan hanım aviye temizlemek için envai çeşit temizlik malzemsi kullanır (porçöz,çmaşır suyu,bulaşık deterjanı...) tabi onla silince avize kolları ya sararır veya krom kaplama ise atar sonra onu size getirir değiştir der ama size söylemez bunun porçözle temizlediğini üstüne bide laf yersiniz ne biçim mal satıyorsunuz diye

benim başıma geldi müşteri getirdi avizeyi resmen porçöz kokuyodu avizeyi nerde kullandıysa artık top topu toz ya nemli bezle temizle tabi çaresiz değiştirdik o avizede hurdaya gitti sonuçda kullanıcı hatası ama bunu siz anlatamazsınız eğer onu değiştirmezseniz o bir kişi sizi öyle bir kötüler müşteri kaybedersiniz.

yapmak istiyorsanızda allah yolunuzu açık etsin ,bol müşteri versin.

sayın jengeese paylaşımınız için teşekkür ederim.Pendikte oturuyorum ve merkezde dükkan açma hedefindeyim.Kayınpederim emekli olup dükkanın başında bekleyecek.Ben çalışma hayatıma ve kariyerime devam edeceğim 30 bin tl ile başlamak hedefindeyim.Ufaktan başlayayım yan gelir olsun acelem yok.Cumartesi pazarda tatil kendimde meslektenim ufak tefek işlere giderim.Aynı zamanda opsiyonel aparat ile akıllı ev gibi bir projemde var ups kaynaklı.Kosgep hibe veriyor diye öğrendim.

Ama önerinizde mükemmel maalesef bi yazlık bölge değil doğma büyüme burası pendikten başka yerdede yaşamak zor çevremde burada.Ama avize olmayıp başka birşey olabilir ondada yatırım miktarım az.
Siz planları çoktan yapmışsınız zaten.. Allah yolunuzu açık etsin demekten başka birşey kalmıyor bana.. Daha iyi benim emeklilik projesi de bana kaldı :)

sn. ali_kaymaz ;

işin başında siz durmadıkca o iş yürümez (bence esnaflığın baş kuralı bu) hele hele kayınpederle hiç yürümez meslekden biri olması ve satış tecrübesi olması lazım ayrıca avizeye bakmaya gelen müşteri %90 bayan olur ve bayanla konuşması bilmesi gerekir

istanbulda bu işi yapan ve çok daha büyük firmalar var siz onların yanında avizeki taş gibi kalırsınız bu lafım yalnış alaşılmasın lütfen rekaber edeceksiniz ister istemez müşteri gelecek ve filan yerde aynı avizeyi örneğin başka firma 100tl satar siz 120tl satıyorsunuz der ve o anda siz müşteriye git ordan al derseniz islaf bayrağını göndere çekmiş olursunuz yavaşdan

sizi bu işten vazgeçirmek gibi niyetim yok ama nasıl bir işe girdiğiniz bilin 30bin az para değil ayrıca bu iş içinde çok parada değil malzeme aldığınız firmalar size kota koyar örneğin tek seferde 3bin -5bin gibi mal almak zorundasın der veya adet koyar eğer siz avizeyi arabayla dolaşanlardan spotculardan almazsanız onlardada çeşit azdır veya parça sıkıntısı çekersin avizeyi alırısn kromu atar firmayı araki bulasın mal elinde patlar

tabi iş bu kadarla kalmaz avizeyi satarsınız bir süre sonra ev temizliği yapan hanım aviye temizlemek için envai çeşit temizlik malzemsi kullanır (porçöz,çmaşır suyu,bulaşık deterjanı...) tabi onla silince avize kolları ya sararır veya krom kaplama ise atar sonra onu size getirir değiştir der ama size söylemez bunun porçözle temizlediğini üstüne bide laf yersiniz ne biçim mal satıyorsunuz diye

benim başıma geldi müşteri getirdi avizeyi resmen porçöz kokuyodu avizeyi nerde kullandıysa artık top topu toz ya nemli bezle temizle tabi çaresiz değiştirdik o avizede hurdaya gitti sonuçda kullanıcı hatası ama bunu siz anlatamazsınız eğer onu değiştirmezseniz o bir kişi sizi öyle bir kötüler müşteri kaybedersiniz.

yapmak istiyorsanızda allah yolunuzu açık etsin ,bol müşteri versin.

Sayın Kormaz engin tecrübeleriniize dayanarak hafta içi 7den sonra ve hafta sonları 2 gün hafta için bayan eleman çalıştıracak şekilde ne iş tavsiye edersiniz?Sizden dökülen cümleler ufkumu genişletti.Tecrübe parayla satın alınamaz paylaşım ve görüşleriniz için ayrıca teşekkür ederim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri