AUTOCAD'TE ÖLÇEK SORUSU?

Selam. Ben bu ölçek olayını tam kavrayamadım. Projede ölçek 1/50 yazıyor diyelim. Bir duvarı ölçüyorum diyelimki 40 cm bunu 2 ile mi çarpacağım 1/50 dedi diye yani gercek uzunluk 80 mi olacak... Cünkü duvarı olcuyorum carpmadanda gercek uzunlugu soyluyor gibi geldide.. hangisi dogru ?

kapıları referans al.
mimari projelerde kapı pencerelerde ebatlar belirtilir. mesela k1 90/215 der.
dal komutu ile kapı genişliğini ölçersin 90 cm çıkıyorsa 1e1dir.

Autocad'de nasıldır bilmem ancak projelerdeki ölçeklerde 1/50 demek, gerçek boyutundan 50 kat küçültülmüş demektir. Orada yazan birimi 50 ile çarparsan gerçek boyutunu bulursun.

kapıları referans al.
mimari projelerde kapı pencerelerde ebatlar belirtilir. mesela k1 90/215 der.
dal komutu ile kapı genişliğini ölçersin 90 cm çıkıyorsa 1e1dir.

ölçtüm 70cm demekki 1e1 sanırım

Autocad'de nasıldır bilmem ancak projelerdeki ölçeklerde 1/50 demek, gerçek boyutundan 50 kat küçültülmüş demektir. Orada yazan birimi 50 ile çarparsan gerçek boyutunu bulursun.

kapı 70 cm eger eger 50 ile carparsam 3.5 metre oluyor sanırım carpmayacagım o zaman

ölçtüm 70cm demekki 1e1 sanırım
aynen.
sadece başlık kısmı ölçeğe uygun şekle getiriliyor. o yüzden proje hazırlanırken hesaplamalar yapılırken metrajlar 1e1 alınıyor. ayrıca d enter yaparak çıkan menudan seçili sitilin mofidy tuşuna basarak açılan pencerede "primary units"'de scale faktörün 1 olmasına da dikkat etmek gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri