Autocad priz sayısı ve kablo uzunluğu

Arkadaşlar bu programı yeni öğrenmeye başladım keşif metrajı araştırıyorum bir sorum olacak. Bir büyük proje olsun. Bir katında 80 tane priz kullanılsın isterseniz anahtar sayısını siz seçin. bunun kablo uzunluğunu nasıl hesaplarız. Sanırım sorti hesabından diyorlar. Bir örnek verir misiniz? Büyük bir priz projesi için kablosunu bulmak için ??? Ve bazı linye sayısını belirten kutuda u yazıyor o ne olur neden u harfi ( 2u, 3u gibi) ? ve son sorum buata kadar linye sonrası sorti ama bazen buattan sonra başka buatlar geliyor o zaman nasıl olur sorti sayısı ??

kablo metrajını autocad de poli line komutu ile yapabilirsin. kablonun üstünden başka renkle geçer ve kablo uzunluğunu hesapladıktan sonra silebilrsin. Tavsiyem çıkan sonuca %10 eklemendir.
Diğer sorularına yanıltıcı bilgi verebilirim forumda yazan olmazsa bildiklerimi paylaşırım.

Sevgiler

Bir katında 80 tane priz kullanılsın isterseniz anahtar sayısını siz seçin. bunun kablo uzunluğunu nasıl hesaplarız. Sanırım sorti hesabından diyorlar.
forumda bunun hesabı ile ilgili paylaşım var.
fehmikaplan arkadasın bahsettigi dogrudur. monofaze kullanılan cihazlarda kullanlıcak akım formulu hem sigorta secimi için hemde kablo kesiti uygunlugu tespiti için dogrudur. herseyi toparlayalım dersek.

3 fazlarda 0.0124x(( l x P )/s) P=1.73x380xakım x cosf
1 fazlarda 0.074 x ((I xP)/s) P=220x akım x cosf
saygılarımla

ilk once bir onceki mesajda cosf unutulmustur.
P=1,73x 380x akım x 0,8
P=220x akım x0,8
benim size sorum size bilgimi tazelemek istiyorum kablo kesiti için:
prizler ve aydınlatma için %2
motorlar için %3
trafolar için %5
notr kablosu için %1,5

DETAYLARI internetten de bulabilirsin. Formulü bulduktan sonra yapman gereken en uzun prizi projeden bulmak. bu formulü en uzun prizde uygulamak. o 1.5 altında çıkıyorsa sistemin kurtarıyordur.

ok?

forumda bunun hesabı ile ilgili paylaşım var.
fehmikaplan arkadasın bahsettigi dogrudur. monofaze kullanılan cihazlarda kullanlıcak akım formulu hem sigorta secimi için hemde kablo kesiti uygunlugu tespiti için dogrudur. herseyi toparlayalım dersek.

3 fazlarda 0.0124x(( l x P )/s) P=1.73x380xakım x cosf
1 fazlarda 0.074 x ((I xP)/s) P=220x akım x cosf
saygılarımla

ilk once bir onceki mesajda cosf unutulmustur.
P=1,73x 380x akım x 0,8
P=220x akım x0,8
benim size sorum size bilgimi tazelemek istiyorum kablo kesiti için:
prizler ve aydınlatma için %2
motorlar için %3
trafolar için %5
notr kablosu için %1,5

DETAYLARI internetten de bulabilirsin. Formulü bulduktan sonra yapman gereken en uzun prizi projeden bulmak. bu formulü en uzun prizde uygulamak. o 1.5 altında çıkıyorsa sistemin kurtarıyordur.

ok?

Çok Teşekkürler...

iç tesisler yönetmeliğinde 1 Linyeye 7 priz bağlayabilirsin

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri