Atmel vs Microchip

Atmel vs Microchip?

• Atmel

Oy: 2 25.0%
  • Microchip

Oy: 6 75.0%

• Kullanılan toplam oy
    8

ex8

Üye
Merhaba

Biliyorum bu konu çok tartışıldı hatta microchip' in forumunda bile konuşuldu[Ne kadar tarafsız cevaplar verildi bilemem]. Şuraya linklerini bırakıyorum incelemek isteyen varsa bakabilir. Kontrol-Kalemi Donanım-Haber forumlarında da geçti.

Kronolojik olarak :

[2004] http://www.microchip.com/forums/m57696.aspx
[2009] https://forum.donanimhaber.com/atmel-vs-microchip--123494606#123494606
[2013] https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/pıc-atmel.76751/
[2017] https://www.kontrolkalemi.com/forum/kategori/mikroişlemciler.52/create-thread [GÜNÜMÜZ]

Merak ettiğim şeyler ;

1.) Aradan geçen onca zamandan sonra üretilen denetleyicilerde neler değişti?
2.) Daha güçlü denetleyicileri üreten şuanda hangisi?
3.) 8/16/32Bit denetleyicilerde sizce hangisi daha başarılı?
4.) *Microchip Atmel' i satın almışken Atmel ile devam etmek veya Atmel ile başlamak sizce ne kadar mantıklı?*
5.) Çok güçlü bir elektronik cihaz yapacağız telefon-PC uygulamalarından Bluetooth-Internet ile bağlantı kuracağız sensörlerden anlık çok fazla giriş var diyelim. Hiç düşünmeden hangi denetleyiciyi kullanırsınız?
6.)Atmel vs Microchip?

Şu zamana kadar doğru düzgün cevaplar verilmediğini düşünüyorum "yapacağın işe göre seç" demek açıkçası baştan savma gibi oluyor. Sorularıma göre yazacağınız metni şekillendirebilirseniz yeni başlayanların da benimde, günümüzde ki güncel bir kılavuzu olacağını düşünüyorum. Ayrıca ankete katılmayı da unutmayın :)

Detaylı yorum bırakanlara şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.

İyi Çalışmalar :)

Ben PİC kullanıyorum, atmel hiç kullanamadım.
Forumda bazı arkadaşlar ikisinide kullanmıyor, yapmak istedikleri uygulamaya göre planlıyorlar,
Benim cevabım da "yapacağın işe göre seç" olacaktır.

"Yapacağın uygulamaya göre seç" demişsiniz :( , konuda bahsettiğim örnek olarak verdiğim kapsamlı gibi gözüken programda PIC' in hangi serisi mikrodenetleyicisini kullanırdınız? Bende ona göre referans alabileyim.

En fazla kullandığım uygulamda;
3 adet analog okuma yapıyor, karşılaştırıp digital 3 veya 4 çıkış alıyorum.
Yani 3 in /4 out
Anolog kullanmadığım işlemci : 16f628 18 pin
Tek analog kullandığım işlemci: 16f819 18 pin (Dip olduğu için değiştiriyorum)
3 analog kullandığım işlemci : 16f870-876 28 pin (smd gömülü)
Kod-hafıza %20 anca dolduruyorum.
Hiç bir haberleşme yok.
Ekran yok.
PWM yok.
Daha büyük I/O - hafıza ihtiyacım olsa 40 pin veya üstü veya yeni nesil işlemci düşünebilirim.
Bu durumda neye ihityacınız olduğunu siz biliyorsunuz.
Üzgünüm demirciden elektronikci olunca bu kadar yorumlayabiliyorum.

Atmelin denetleyicilerini sadece arduino ile kullandım ve gördüğüm kadarıyla gürültüden çok fazla etkileniyorlar. Pic ile böyle bir sorun yaşamadım.

@kaptan_ ilk defa sizden duydum böyle bir şeyi, genelde duyulan tam tersiymiş bir çok forum sitesinde PIC' ten böyle bahsediyorlardı.

ex8 pic 18fserisi kullanırım 5-6 yıldırda 18f4xkxx serisi kullaırım hiçbir sorun yaşamadım. Bazen testlerde abartırım çok kötü yerlerde haberleşmeli devrelerin oldu hiç sıkıntı olmadı bir ara 16f876 kullanmam gerekti beni rezil etti çıkartıp 18f2520 taktım tık demedi daha sonra denemek için 16f876 aldım denedim sıkıntı olmadı galiba mcu ile ilgili bir sıkıntı idi. Yeni seri 18fxxkxx serisi ucuz hızlı ve güzel ürünler.

@kaptan_ ilk defa sizden duydum böyle bir şeyi, genelde duyulan tam tersiymiş bir çok forum sitesinde PIC' ten böyle bahsediyorlardı.
Arduino kullanırken, elimi ya da metal bir şeyi denetleyiciye yaklaştırdığımda, analog okuma işlemi sapıtıyordu, pic kullanırken hiç böyle bi sorunum olmadı.

ex8 pic 18fserisi kullanırım 5-6 yıldırda 18f4xkxx serisi kullaırım hiçbir sorun yaşamadım. Bazen testlerde abartırım çok kötü yerlerde haberleşmeli devrelerin oldu hiç sıkıntı olmadı bir ara 16f876 kullanmam gerekti beni rezil etti çıkartıp 18f2520 taktım tık demedi daha sonra denemek için 16f876 aldım denedim sıkıntı olmadı galiba mcu ile ilgili bir sıkıntı idi. Yeni seri 18fxxkxx serisi ucuz hızlı ve güzel ürünler.
Hocam, işlemcinin kendinden kaynaklı sıkıntılar bende yaşamıştım. Değiştirince, çok zaman sıkıntılar gideriliyor.
bu arada yakalamışken sorayıö, yeni bir pcb devre çalışmanız varmı?

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri