Asenkron motor arızası

Öncelikle bu forumda birçok şey hakkında çok güzel fikir sahibi oldum değerli bilgiler için tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

-Hidroelektrik santralinde su soğutma sisteminde kullandığım 3 fazlı WILO marka pump motoru var. Üniteyi durdurduktan sonra tekrar start veremedim ve sorunun su soğutma sisteminden kaynaklandığını gördüm, motor start alıyor üzerindeki tüm değerler normal(run konumunda ve ışıkları normal yanıyor) fakat çalışmıyor. avometreyle ölçümlerimde çektiği akımlar normal ohmaj lar birbirine yakın fakat motorda 1-2 dakika sonra ısınma meydana geliyor. elimde meğer türü cihaz olmadığından tam sağlamlık kontrolü yapamadım bu konuda fikri olan arkadaşlar bilgilerinizi paylaşabilirmisiniz.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
motor sargıları normal akımlar normal ve motor ısınmaya başlıyor ise rulmanlara ve varsa şanzımanına bakmanı tavsiye ederim. Arızayı mekanik aksamda ara.. Ayrıca sanmıyorum ama yasin'inde dediği gibi fazlar arası gerilimleri kontrol edebilirsin...

Öncelikle bu forumda birçok şey hakkında çok güzel fikir sahibi oldum değerli bilgiler için tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

-Hidroelektrik santralinde su soğutma sisteminde kullandığım 3 fazlı WILO marka pump motoru var. Üniteyi durdurduktan sonra tekrar start veremedim ve sorunun su soğutma sisteminden kaynaklandığını gördüm, motor start alıyor üzerindeki tüm değerler normal(run konumunda ve ışıkları normal yanıyor) fakat çalışmıyor. avometreyle ölçümlerimde çektiği akımlar normal ohmaj lar birbirine yakın fakat motorda 1-2 dakika sonra ısınma meydana geliyor. elimde meğer türü cihaz olmadığından tam sağlamlık kontrolü yapamadım bu konuda fikri olan arkadaşlar bilgilerinizi paylaşabilirmisiniz.

kardeş bende hidroelektrik santralde çalışıyorum. bu motor ısınmaya başladığında akım ve gerilim değerlerinde değişiklik oluyormu.? mekanik zorlama olabilir. fazlardan biri gelmiyor olabilir.

arkadasım bende jeotermal tesislerinde calısıyorum motor büyük ihtimalle sıkışmıştır benim karşıma genellikle cıkıyor fan kısmını sök fanı bi çevir devir.

faz kontrolü yap ve mekenik sıkışıklık varmı kontrol et yada pompanın çıkış ventilini kontrol et

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri